Reklama

„Per Artem ad Deum” tematem przewodnim SACROEXPO 2016

Jedynym pięknem w sztuce jest życie ludzkie. Sztuka rośnie, kiedy rosną ludzie, i ginie, gdy oni giną” – powiedział kiedyś George Bernard Shaw. Sztuka to temat przewodni Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO, która od 17 lat odbywa się w Targach Kielce. Od lat ta wystawa przyciąga każdorazowo blisko 5 tys. zwiedzających, którym daje możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami w sztuce sakralnej i dewocjonaliach, wyposażeniu kościołów, z nowymi technikami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. W ubiegłym roku swoją ofertę prezentowało 250 wystawców z 12 krajów z całego świata. W tym roku wystawa odbywać się będzie w dniach 20-22 czerwca.

W czasie wystawy SACROEXPO wręczany jest medal „Per Artem ad Deum”. Otrzymują go artyści lub instytucje, których dorobek artystyczny przyczynia się do rozwoju kultury i kształtuje duchowość człowieka. Kapituła, której przewodniczy bp dr Marian Florczyk, postanowiła, że w tym roku do grona laureatów dołączą: polska pieśniarka, kompozytorka i autorka tekstów Antonina Krzysztoń, estoński kompozytor muzyki chóralnej i instrumentalnej Arvo Pärt oraz włoski rzeźbiarz i złotnik Arnaldo Pomodoro.

Reklama

Uroczysta gala wręczenia medali odbędzie się 20 czerwca br. w Targach Kielce.

Medale wręczane są już od 12 lat w czasie SACROEXPO. Przyznawane są przez Papieską Radę ds. Kultury. Została ona utworzona w 1982 r. z inicjatywy papieża Jana Pawła II, który, gdy decydował o przyznawaniu tej nagrody, podkreślił: „Dialog Kościoła z kulturami naszych czasów stanowi żywotne pole działania, na którym w tych ostatnich latach XX wieku rozgrywają się losy świata”. W gronie nagrodzonych znaleźli się dotychczas: Pracownia Witraży „Furdyna”, Dobrosław Bagiński, Stanisław Słonina, Leszek Mądzik, Wojciech Kilar, Krzysztof Zanussi, Stanisław Niemczyk, Ennio Morricone, Stefan Stuligrosz, Stanisław Rodziński, Mario Botta, Adam Bujak, Krzysztof Penderecki, Wincenty Kućma i Wydawnictwo Herder.

Muzea Naszych Czasów

W tym roku w Targach Kielce już po raz 7. odbędzie się Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego EXPOSITIO – impreza dedykowana firmom oferującym produkty z zakresu muzealnictwa i ochrony zabytków. Stały rozwój tej dziedziny wymaga dostępu do wiedzy na temat nowoczesnych technologii i najnowszych produktów. Ta wystawa stanowi platformę do dyskusji, wymiany myśli i nowatorskich pomysłów oraz rozwiązań stosowanych we współczesnym muzealnictwie. Temu wydarzeniu towarzyszy Międzynarodowa Konferencja Muzealników MUZEA NASZYCH CZASÓW, gromadząca dyrektorów i decydentów z zakresu muzealnictwa. Jest to również miejsce integracji środowiska muzealników. W tym roku tematem wiodącym konferencji będzie „Per Artem ad Deum”. Uczestnikami spotkania są głównie dyrektorzy muzeów kościelnych, których w Polsce jest ponad 60.

Mile widzianymi uczestnikami są również wszyscy, którym bliska jest sztuka sakralna, w kontekście zarówno historycznym, jak i współczesnym.

2016-06-08 11:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Zgierz: trud przyjęcia Miłosierdzia Boga

2021-09-22 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu rekolekcje ewangelizacyjne przybrały formę Drogi Krzyżowej ulicami miasta. W uroczystej procesji wzięły udział poszczególne grupy parafialne z całego dekanatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję