Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Podsumowanie konkursu Jonasz

Niedziela bielsko-żywiecka 24/2016, str. 1

[ TEMATY ]

konkurs

RK

W BCK nagrodzono zwycięzców „Jonasza”

W BCK nagrodzono
zwycięzców „Jonasza”

W sali Bielskiego Centrum Kultury podsumowano tegoroczną edycję Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu „Jonasz”. Nagrodzonym w tym popularnym konkursie wiedzy biblijnej gratulował m.in. bp Roman Pindel.

– Zwycięzcą tego konkursu jest każdy, kto czytał Ewangelię według św. Marka, i to pewnie niejeden raz – mówił Biskup bielsko-żywiecki do laureatów 19. edycji „Jonasza”, podkreślając, że czytane Pismo Święte przemawia do odbiorców. – Życzę, żeby to słowo osiadało w was. Nie tylko w taki sposób, że można startować w konkursie i rozwiązywać jakieś testy, ale żeby ono osiadło i odezwało się wtedy, kiedy będzie potrzebne, kiedy będzie jakaś rozterka, pytanie, niewiadoma. Żeby to właściwe słowo było wtedy bardzo pomocne – zwracał się do dzieci i młodzieży zgromadzonych w Bielskim Centrum Kultury.

Reklama

Podczas gali podsumowującej 19. edycję nagrodzono zwycięzców poszczególnych kategorii, zaprezentowano także występy artystyczne wyróżnionych grup teatralnych oraz zwycięskie prace plastyczne.

Międzynarodowy konkurs religijny cieszy się od lat wielką popularnością wśród uczniów. We wszystkich etapach tegorocznej edycji wzięło udział kilkanaście tysięcy dzieci z Polski i z Zaolzia w Republice Czeskiej. Bogusław Czyż, prezes ewangelickiego Towarzystwa Katechetycznego „Jonasz” ze Skoczowa, poinformował, że w szkolnym etapie konkursu uczestniczyło ok. 16 tys. dzieci i młodzieży, finalistów było ok. 900, a laureatami zostało ok. 200 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i specjalnych.

W dziewiętnastu edycjach konkursu uczestniczyło ponad 300 tys. uczniów z różnych Kościołów chrześcijańskich. O rosnącej popularności „Jonasza” świadczą nie tylko liczby, ale i zasięg geograficzny. Dość powiedzieć, że w konkursie wzięli udział uczniowie z takich miejscowości, jak Nowy Sącz, Czarny Dunajec, Orzesze.

Konkurs ma także charakter ekumeniczny, startują w nim uczniowie wyznania katolickiego i denominacji protestanckich. „Jonasz” to także konkursy towarzyszące, zachęcające do zgłębiania Ewangelii poprzez sztukę. W tym roku rozpisano konkurs teatralny „Rodzina miejscem służby w duchu miłości miłosiernej” oraz konkurs plastyczny na najlepszą „reklamę” Światowych Dni Młodzieży i spotkania z papieżem Franciszkiem. Organizatorzy konkursu od początku jego istnienia organizują również edycje specjalne skierowane do uczniów o specjalnych wymaganiach edukacyjnych.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyniki konkursu Św. Janie Pawle II – pamiętamy!


Odpowiedź na pytanie 41 opublikowane w numerze 25/2015 brzmi: Studenci krakowscy zorganizowali 17 maja 1981 r. Biały Marsz, jako wyraz solidarności z Janem Pawłem II, który przebywał w klinice po zamachu na pl. Świętego Piotra. W rezolucji napisali m.in.: „... Kula zamachowca mierzona w Pierwszego Obywatela Świata trafiła w nas wszystkich. Ze smutkiem, powagą i oburzeniem zadajemy sobie pytanie, dlacze­go ofiarą padł człowiek, który jest symbolem miłosierdzia, czło­wieczeństwa i miłości... Na wieść o zbrodniczym zamachu, posta­nawiamy odwołać Juwenalia'81, gdyż nie stać nas na beztroską i wesołą zabawę w obliczu tego wydarzenia...".

CZYTAJ DALEJ

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję