Reklama

Niedziela Podlaska

Ryzykowali życie, aby ocalić innych

24 maja w Siemiatyczach miała miejsce uroczystość wręczenia medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W dawnej siemiatyckiej synagodze zjawili się niezwykli goście. Chana Broder-Lisogurski, która przeżyła okupację niemiecką dzięki pomocy rodziny Kryńskich z miejscowości Morze, spotkała się z ich dziećmi i wnukami. Choć lata mijają, to w jej pamięci rodzina z Podlasia wciąż żyje

Niedziela podlaska 24/2016, str. 7

[ TEMATY ]

medal

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

– W żadnym języku nie ma słów wystarczająco pięknych, by opisać to, co uczynili dla nas państwo Kryńscy – mówiła Chana Broder-Lisogurski, która przeżyła okupację niemiecką dzięki pomocy tej rodziny z biskupami Tadeuszem Pikusem i Henrykiem Ciereszką

– W żadnym języku nie ma słów wystarczająco pięknych, by opisać to, co uczynili dla nas państwo Kryńscy –
mówiła Chana Broder-Lisogurski, która przeżyła okupację niemiecką dzięki pomocy tej rodziny
z biskupami Tadeuszem Pikusem
i Henrykiem Ciereszką

Chana zawdzięcza życie rodzinie Kryńskich i proboszczowi parafii Ostrożany. W chwili, gdy umęczona i przestraszona rodzina Kryńskich zawahała się, czy może nadal pomagać rodzinie żydowskiej, ks. Jan Audler wlał w ich serca otuchę i utwierdził w przekonaniu, że postępują właściwie. Jak potwierdzają przekazy, ks. Audler zachęcał swych parafian, by pomagali „tym, którzy nie mają domów” i mówił: „jeśli nie możesz pomóc, nie przeszkadzaj tym, którzy to robią”. Tak słowa swojego proboszcza zapamiętali parafianie, którzy dzięki jego wsparciu odważniej wyciągali pomocną dłoń do uciekających przed okupantem rodzin żydowskich.

Spotkanie w Siemiatyczach rozpoczęło się na cmentarzu żydowskim, gdzie złożono kwiaty, zatrzymując się przy pamiątkowej tablicy, jak i przy symbolicznym miejscu zbiorowego mordu na ludności żydowskiej. Modlitwie przewodniczył Michael Joseph Schudrich, naczelny rabin Polski. Na cmentarzu Chana opowiedziała o ucieczce z getta w Siemiatyczach i zapaliła znicze pamięci.

Reklama

Dalsza część uroczystości odbyła się dawnej synagodze pełniącej dziś rolę ośrodka kultury. Na sali zebrali się przedstawiciele rodziny Kryńskich, a wśród zaproszonych gości przedstawiciele duchowieństwa, władz lokalnych. Gośćmi honorowymi byli: Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce, Chana Broder-Lisogurski wraz z rodziną, rodzina państwa Kryńskich, Michael Joseph Schudrich, naczelny rabin Polski, reprezentujący bp. Tadeusza Pikusa ks. Tadeusz Syczewski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, ks. Paweł Rytel-Adrianik, rzecznik Episkopatu Polski, burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz.

Zebranych powitał Emil R. Jeżowski, dyrektor Departamentu Sprawiedliwych Ambasady Izraela, który opowiedział, jak uciekając z getta w Siemiatyczach rodzina Lisoguskich trafiła do rodziny Kryńskich i jaką pomoc okazali uciekinierom Konstanty i Bronisława Kryńscy oraz ich dzieci Krystyna i Henryk: – Za ukrywanie Żydów cała rodzina mogła stracić życie, kiedy więc pobito p. Konstantego, żądając aby wydał ukrywaną rodzinę, ich los był bardzo niepewny. Lisogurscy obawiali się, że będą musieli szukać schronienia gdzie indziej, jednak stało się zupełnie inaczej. Rozmowa Bronisławy Kryńskiej z proboszczem ostrożańskiej parafii pomogła rodzinie w podjęciu decyzji o dalszej pomocy. W ten sposób rodzina Lisogusrkich doczekała w ukryciu końca wojny. P. Chana, przedstawiając towarzyszącą jej w Polsce rodzinę, zwracała uwagę, że są oni na świecie dzięki temu, że państwo Kryńscy pomogli jej przeżyć, i mówiła drżącym ze wzruszenia głosem: – W żadnym języku nie ma słów wystarczająco pięknych, by opisać to, co uczynili dla nas państwo Kryńscy. Ryzykowali życie własne i swojej rodziny, by nas ocalić. Co może być piękniejsze od tego czynu? Byli to prawdziwie prawi ludzie, bo robili to, co uważali za słuszne, chociaż nie było to łatwe. Niech będzie błogosławiona ich pamięć.

Anna Azari wraz z Chaną Broder-Lisogurski wręczyła rodzinie Kryńskich medal i dyplom honorowy „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W imieniu całej rodziny odznaczenie odebrała Zdzisława Chlebowska, córka nieżyjących już bohaterów.

„Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” to najwyższe rangą izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom. Medal jest przyznawany przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie za zasługi osobom i rodzinom, które z narażeniem własnego życia i swoich bliskich ratowały Żydów z zagłady podczas II wojny światowej.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Medal od papieża dla katechetki z Jaworza

Niedziela bielsko-żywiecka 35/2018, str. I

[ TEMATY ]

medal

Ks. Piotr Bączek

Nagrodzona papieskim odznaczeniem

Nagrodzona papieskim odznaczeniem

Medal Pro Ecclesia et Pontifice przyznał Ojciec Święty Krystynie Gutan z Jaworza. Papieskie wyróżnienie wręczył bp Roman Pindel 19 sierpnia w parafialnym kościele Opatrzności Bożej w Jaworzu podczas celebracji niedzielnej Mszy św.

Tuż przed wręczeniem odznaczenia działalność Krystyny Gutan przybliżył proboszcz parafii ks. Stanisław Filapek w okolicznościowej laudacji. – Można bez zbytniej przesady powiedzieć, że poświęciła dla trudnej młodzieży swoje życie, nie tylko podejmując dla niej działania resocjalizacyjne, ale troszcząc się również o jej rozwój duchowy – mówił proboszcz, wyliczając inicjatywy katechetyczne katechetki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworzu.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję