Reklama

Niedziela Kielecka

Konferencja „Jezus, przyjaciel grzeszników”

Niedziela kielecka 24/2016, str. 8

[ TEMATY ]

konferencja

TER

Jednym z prelegentów był rektor WSD ks. dr Paweł Tambor

Jednym z prelegentów był rektor WSD
ks. dr Paweł Tambor

W Centrum Modlitwy i Ewangelizacji „św. Pawła” w Kielcach z okazji Jubileuszowego Roku Miłosierdzia odbyła się Konferencja pt. „Jezus, przyjaciel grzeszników” zorganizowana przez Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”. Zgromadziło się ponad 60 osób (osoby konsekrowane z różnych zgromadzeń, kapłani i osoby świeckie). W tematykę spotkania wprowadził ks. Marian Królikowski, przełożony generalny Stowarzyszenia Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”, który ukazał osobę Jezusa będącego stale wśród grzeszników, pozwalającego dotykać się grzesznikom, co budziło zgorszenie ludzi pobożnych.

Pierwszą konferencję pt. „Błogosławieni miłosierni... (Mt 5,7)” wygłosił bp Jan Piotrowski. – Miłosierdzie Boga nikogo nie wyklucza, a my idąc drogą miłosierdzia, mamy pewność, że Bóg nas nie ominie, mówił Ksiądz Biskup, dodając, że chrześcijanin ma naśladować Boga, a więc być miłosiernym, współczującym i przebaczającym.

Reklama

Kolejnym prelegentem był ks. prof. Stanisław Dyk, wykładowca na KUL-u: „Miłosierny Samarytanin (Łk 10,30-37)”. – Bóg nie istnieje już tylko jako wspólnota (communio) – przekonywał Ksiądz Profesor – ale jako communio missio. Doświadczając spotkania z Chrystusem – Miłosiernym Samarytaninem – mamy czynić podobnie wobec innych ludzi. Mamy być stale w drodze i mamy widzieć ludzi, troszczyć się o nich, stosując „oliwę” Słowa i prowadząc ich do wspólnoty Kościoła – mówił.

Ks. Paweł Tambor, rektor WSD, w temacie: „Miłosierny Ojciec i Jego dwaj synowie (Łk 15,11-32)” podjął się analizy przypowieści, uwzględniając jej kontekst. Z perspektywy etyki cnót i sytuacyjnej, a także filozofii stoickiej odkrywał niezmierną głębię znaczeniową przypowieści. Jak powiedział, każdy z nas może odkryć w sobie zachowanie syna młodszego, czyli oddalić się i odejść w dalekie strony, lub starszego – traktować dom Ojca jak więzienie i dać się ponieść zazdrości. Bóg Ojciec okazuje swe miłosierdzie tak jednemu, jak i drugiemu. Wyraża się ono w radości Ojca, który wychodzi naprzeciw i tłumaczy. W sesji popołudniowej ks. prof. Stanisław Czerwik przedstawił referat nt. „Liturgia Eucharystii źródłem i skutecznym narzędziem miłosierdzia”. Ukazał w nim liturgię Eucharystii jako aktualizację i uobecnienie wszystkich aspektów miłosierdzia Bożego jako daru Ojca, którego dostępujemy przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym.

Końcowy referat stanowił podsumowanie całej konferencji. Ks. M. Królikowski, podejmując rozważanie perykopy: „Faryzeusz i celnik... (Łk 18,9-14)”, ukazał przeszkody w przyjęciu Bożego miłosierdzia. – Uważna analiza tekstu biblijnego doprowadza nas do praktycznych wniosków, dlaczego jedna modlitwa została wysłuchana, a druga nie. Faryzeusz jawi się jako reprezentant ludzi religijnych, pobożnych, uważających się za sprawiedliwych, którzy przez swą obłudę zamykają się na Boże miłosierdzie. Natomiast celnik w pokorze liczył tylko na Boże miłosierdzie – i został zbawiony.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świetne doświadczenie

Niedziela małopolska 19/2016, str. 5

[ TEMATY ]

konferencja

Joanna Banasik

Uczestniczki konferencji nie tylko z uwagą słuchały, ale też dzieliły się swą wiedzą i przemyśleniami

Uczestniczki konferencji nie tylko z uwagą słuchały, ale też dzieliły
się swą wiedzą i przemyśleniami

Nie mają obowiązku organizować tego typu wydarzeń. Zdecydowali się przygotować konferencję, bo uważają, że jest potrzebna, bo służy dobru

Wszystko zaczęło się ponad rok temu, kiedy Magdalena Guziak-Nowak, red. naczelna „Drogi” i dziennikarka „Przewodnika Katolickiego” wymyśliła cykl konferencji „Nastolatki. 2.0” i zorganizowała spotkanie z rodzicami, wychowawcami, nauczycielami nastolatków przygotowane przez redakcję „Drogi”.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski

2021-09-17 10:38

[ TEMATY ]

Niemcy

Związek Sowiecki

"Niezwyciężeni" Instytut Pamięci Narodowej/facebook.com/MorawieckiPL

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski. Data ta zapoczątkowała wejście do gry o podział wpływów w naszej części Europy kolejnego państwa opartego na systemie totalitarnym - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

82 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję