Reklama

Niedziela Małopolska

Oddech ŚDM

Niedziela małopolska 24/2016, str. 1

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Mateusz Mleczko

Podczas warsztatów ewangelizacyjnych w Stryszawie, przygotowując się do posługi w czasie ŚDM, młodzi uczyli się dzielić wiarą.

Podczas warsztatów ewangelizacyjnych w Stryszawie, przygotowując się do posługi
w czasie ŚDM, młodzi uczyli się dzielić wiarą.

To już naprawdę ostatni etap przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Na plecach czuć oddech zbliżającego się wydarzenia. W Komitecie Organizacyjnym praca wre, w parafiach odbywają się spotkania informacyjne dla rodzin otwierających drzwi pielgrzymom, wolontariusze uwijają się wśród różnych posług. Nawet dzieci pierwszokomunijne, oprócz zwykłych okolicznościowych pieśni, nuciły w tym roku hymn z refrenem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Niektórzy wpadają w popłoch, że tyle jeszcze do zrobienia, inni się budzą, bo chcą jakoś dołączyć, mieć choćby mały wkład. Przy całej tej pracy nie można zapomnieć o ciągłej modlitwie, prośbie do Pana, by nadchodzące święto przebiegało zgodnie z Jego wolą i myślą. To w końcu On sprawił, że Kraków stał się światową stolicą miłosierdzia. Mamy jeszcze trochę czasu, by przygotowywać nasze serca na łaski, które On sam chce przekazywać przez nas młodym pielgrzymom, a przez nich – nam.

Reklama

Na tej ostatniej prostej z jeszcze większym zaangażowaniem prośmy o wstawiennictwo świętych, zwłaszcza tych, którzy wywodzą się spośród nas. W tym tygodniu szczególnym orędownikiem może być św. Brat Albert (Adam Chmielowski), którego wspominamy w piątek, 17 czerwca. Tego dnia przy jego doczesnych szczątkach, złożonych w krakowskim sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta (ul. Woronicza 11), o godz. 17. Mszę św. odprawi kard. Stanisław Dziwisz.

„Biedaczyna z Krakowa”, który odszedł do Pana 100 lat temu, w Boże Narodzenie, będzie jedną z postaci, z którą zaznajomią się młodzi z całego świata, przybywając do stolicy Małopolski. Będzie im towarzyszył jako przykład realizowanego w praktyce miłosierdzia.

Ciekawy jest jednak sposób, w jaki dochodził do odczytania swego powołania ten inwalida wojenny, malarz i intelektualista. W życiorysie świętego, zamieszczonym na oficjalnej stronie ŚDM Kraków 2016, przeczytamy, m.in.: „Namalował Ecce Homo (Oto Człowiek), obraz przedstawiający ubiczowanego, ukoronowanego cierniem Jezusa. Mając 35 lat, postanowił wstąpić do nowicjatu u Jezuitów. Tam przeżył załamanie nerwowe i ojcowie wysłali go na leczenie do Zakładu dla Umysłowo Chorych. Diagnoza: lęki i depresja… Przeżywał ogromne wyrzuty sumienia i poczucie winy, a nękany myślami o wiecznym potępieniu – potępiał samego siebie. Mało jadł i nie mógł spać. W ramach umartwienia postanowił rzucić palenie, ale poczucie niskiej wartości sprawiało, że nie miał dla siebie ani litości, ani szacunku. W takim stanie przewieziono go do brata, Stanisława, do Kudryńca na Podolu. Początkowo smutny, nieobecny i milczący – zmienił się po wizycie proboszcza z Szarogrodu. W rozmowie z domownikami, ksiądz wspomniał coś o Bogu Miłosiernym: dobrym, a nie mściwym, przyjmującym ludzi takimi, jakimi są, z całą nędzą i niedoskonałościami, wybaczającym i nakazującym wybaczać”.

Jak czytamy, po rozmowie z księdzem proboszczem Adam wrócił radosny, pełen entuzjazmu, życia i weny. Zafascynował się św. Franciszkiem z Asyżu, wstąpił do Trzeciego Zakonu Tercjarskiego Franciszkanów, a po powrocie do Krakowa jego pracownia malarska przy ul. Basztowej stała się przytułkiem dla włóczęgów i bezdomnych. To był początek jego nowej drogi.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjmiemy każdego

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 28/2015, str. 6

[ TEMATY ]

warsztaty

Archiwum ks. Krzysztofa Hołowczaka

Z ks. Krzysztofem Hołowczakiem, przewodnikiem Ogólnopolskich Warsztatów w Drodze, rozmawia Katarzyna Jaskólska

KATARZYNA JASKÓLSKA: – Zacznijmy typowo organizacyjnie – kiedy startują Warsztaty?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję