Reklama

Niedziela Legnicka

Spłacamy dług wdzięczności

W tym roku mija 50 lat od czasu organizacji parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze. Rada parafialna z proboszczem ks. Piotrem Smolińskim postanowiła uczcić ten jubileusz, organizując trzydniowe uroczystości

Niedziela legnicka 24/2016, str. 6

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Anna Kaczmarczyk i Józef Hebda

Nabożeństwo majowe z procesją

Nabożeństwo majowe z procesją

Świętowanie rozpoczęło się prelekcją wygłoszoną 20 maja. Dyrektor kamiennogórskiego Muzeum Tkactwa Barbara Skoczylas-Stadnik przypomniała historię kościoła. Jest to jeden z sześciu tzw. Gnadenkirche, czyli „kościół z łaski cesarza”, na budowę którego zezwolił cesarz Austrii. 6 czerwca 1709 r. położono kamień węgielny pod jego budowę, którą ukończono w 1720 r. Przez protestantów był on poświęcony Trójcy Przenajświętszej. Działania II wojny światowej nie dotknęły kościoła. Do 1958 r., kiedy to księża katoliccy przejęli opuszczoną świątynię, budowla ulegała powolnemu niszczeniu. Do kościoła garnizonowego w Warszawie wywieziono elementy wyposażenia: ołtarz, chrzcielnicę, organy, ambonę, żyrandole i dzwony. W 1966 r. administratorem kościoła, który poświęcono Matce Bożej Różańcowej, został ks. Stanisław Książek. Poprzez jego działania nastąpiło przyspieszenie prac remontowych i uratowanie cennej budowli od ruiny.

Prelekcji z wielkim zainteresowaniem wysłuchali m.in. obecni duszpasterze. Dla proboszcza ks. Smolińskiego była to dodatkowa okazja na bliższe poznanie dziedzictwa, które rok temu zostało mu powierzone przez Biskupa Legnickiego. – Jestem dumny, że dane mi jest być tu proboszczem. Boli mnie, że w wielu miejscach świątynie ewangelickie popadają w ruinę, jak np. ostatnio kościół w Krzeszowie. Dzięki ks. prał. Książkowi ten kościół ocalał i możemy cieszyć się jego historią – powiedział.

Reklama

W kościele urządzono wystawę powojennych zdjęć świątyni, wśród których są także te ukazujące ją w ruinie, i z życia parafii oraz kilka stron rękopisów ks. Książka z początków historii parafii.

Pierwszy dzień świętowania zakończył się Mszą św., po której odbyło się nabożeństwo majowe z procesją do trzech stacji. Było to oddanie czci Trójcy Przenajświętszej i nawiązywało do pierwotnego wezwania świątyni.

Głównym akcentem drugiego dnia uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej ks. prał. Stanisława Książka. Aktu tego dokonał dziekan ks. Józef Czekański oraz przedstawiciel rady parafialnej Jerzy Basta. Przybyli także przedstawiciele władz miasta i powiatu, dyrektorzy placówek oświatowych, młodzież z wojskowej klasy ZSZiO oraz mieszkańcy Kamiennej Góry. Ponadto została otwarta i poświęcona alejka w parku tuż przy kościele, która na wniosek Księdza Proboszcza i rady parafialnej uchwałą Rady Miasta nosi nazwę Aleja Księdza Prałata Stanisława Książka.

Reklama

Ta część uroczystości zakończyła się Mszą św., którą sprawowali przybyli na uroczystość kapłani z tą parafią związani. W okolicznościowej homilii miejscowy proboszcz powiedział: – 50 lat temu ks. Stanisław Książek przejął ten kościół. Zamieszkał w nim w pomieszczeniach nad kaplicą i jako proboszcz przez 40 lat pełnił tu posługę duszpasterską. Wszelkimi możliwymi sposobami odbudowywał i wyposażał kościół. Dbał o powołania kapłańskie i zakonne. Swoim życiem przekonywał, że warto iść w imię Pana. Odsłaniając tablicę na domu parafialnym, który on sam wybudował, zrobiliśmy to, co się Księdzu Prałatowi należało. Spłacamy dług wdzięczności.

Uzupełnieniem świętowania był festyn parafialny z licznymi atrakcjami, wśród których były gry i zabawy dla dzieci, malowanie twarzy, jazda konna, występy zespołów ludowych, kiermasz ciast i mała gastronomia. Zabawę prowadził zespół „Sami Swoi” z Jeleniej Góry.

W trzecim dniu obchodów w uroczystość Trójcy Przenajświętszej odbyła się rocznica I Komunii św. Ponadto w parafii gościła grupa ewangelizacyjna z Ćwiklic z archidiecezji katowickiej z ks. Sylwestrem Suchoniem, którzy poprzez świadectwa wiary, pantomimę oraz radosny śpiew na chwałę Pana włączyli się w dziękczynienie wspólnoty parafialnej. Świętowanie zakończyło się wieczorną Eucharystią i nabożeństwem do Ducha Świętego o uzdrowienie.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na kanwie rychwałdzkiego jubileuszu

Złoty jubileusz koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Rychwałdzkiej to przede wszystkim wydarzenie religijne. Ale nie tylko...

Opiekujący się najważniejszym sanktuarium Żywiecczyzny Ojcowie Franciszkanie zadbali o to, by wydźwięk tego wydarzenia ukazał znaczenie duchowego centrum kultu maryjnego dla wiary i kultury regionu.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję