Reklama

Niedziela Łódzka

90 lat wdzięczności i chwały Bogu

By poszli i dali świadectwo

Niedziela łódzka 24/2016, str. 7

[ TEMATY ]

konsekracja

Dagmara Zalewska

Fronton kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej

Fronton kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej

Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi świętuje 90 lat powołania parafii. Z tej okazji abp Marek Jędraszewski dokonał uroczystej konsekracji nowego ołtarza. Jubileuszowym obchodom towarzyszy przygotowana na tę okazję wystawa o słudze Bożym ks. Dominiku Kaczyńskim, budowniczym parafii, który poniósł męczeńską śmierć w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Uroczystość w niedzielę 5 czerwca przygotował ks. Tadeusz Weber, proboszcz, który przybliżył historię powstania świątyni i przywitał wszystkich zebranych kapłanów, parafian i gości. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Ksiądz Arcybiskup. W słowie skierowanym do wiernych podkreślił, że ołtarz jest miejscem, gdzie Chrystus składa Bogu chwałę, a za Jego przyczyną czynią to teraz kapłani. To oni mają nieść tę prawdę do świata. Mimo iż będą poniżani, znieważani, kłamliwie osądzani. – Chrystus nie modli się jednak o to, by kapłani nie cierpieli, bo wie, że ta służba wymaga takiej ofiary. Modli się jednak, aby wyrzekali się zła. To jest zadanie, jakie On powierza tym, którzy stoją przy ołtarzu, by byli odważnymi świadkami prawdy o Bogu – powiedział. Ta prawda o kapłanach wiąże się również z pierwszym proboszczem parafii ks. Dominikiem Kaczyńskim. To on powołał do istnienia ten kościół jako wotum wdzięczności za Cud nad Wisłą, który był szczególnym znakiem Bożej Opatrzności. – Znakiem, że bramy piekielne nie przemogą Kościoła, nie zwyciężą, bo to do Boga należy ostatnie słowo. Stąd to wotum – mówił łódzki Pasterz – i budząca zdumienie szybkość budowy murów tej świątyni. 15 sierpnia 1926 r. został wmurowany kamień węgielny, a już dwa i pół roku później dokonano poświęcenia murów.

Reklama

Ks. Dominik Kaczyński zaznaczył się nie tylko jako budowniczy kościoła. Przede wszystkim był świadkiem Chrystusa. To z jego inicjatywy zrodził się pomysł pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Świadczył o Chrystusie przez swoją szeroką działalność charytatywną oraz to, że był człowiekiem żarliwej modlitwy. I tak, jak wielu kapłanom, przyszło mu dać świadectwo aż do końca. Został aresztowany 6 października 1941 r., w przeddzień święta Matki Bożej Różańcowej, razem z ponad pięciuset innymi księżmi, głównie z archidiecezji łódzkiej.

Po 3 tygodniach więzienia zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Dachau. Tam ks. Kaczyński razem z innymi kapłanami dał swoim życiem wyraz najwyższej chwały Bogu przez cierpliwe i gorliwe zniesienie nieludzkich cierpień. Był jednym z pierwszych, którzy zginęli – mówił Metropolita Łódzki – zmarł 30 marca 1942 r., a zaraz po nim zginęli również wikariusze tej parafii.

– Ten dzień konsekracji nowego ołtarza jest dniem naszej wielkiej radości – mówił Ksiądz Arcybiskup – radości i wdzięczności za tych wspaniałych kapłanów, za męczenników.

Reklama

To również dzień naszej modlitwy za kapłanów, aby ci, których Chrystus wzywa do siebie, mieli odwagę za Nim pójść i dali świadectwo, że Kościół nie zginie, bo w jego centrum jest Chrystus.

Na zakończenie uroczystości Metropolita Łódzki odsłonił tablicę poświęconą słudze Bożemu ks. Dominikowi Kaczyńskiemu.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: triduum przed konsekracją kościoła przy Sanktuarium św. Jana Pawła II

„We czwartek będziemy wspominać życie i wspaniałe dzieła św. Jana Pawła II. W piątek będziemy dziękować za otrzymane łaski za jego wstawiennictwem. Natomiast w sobotę skierujemy do Boga nasze dziękczynienie za jego świadectwo wiary i miłości, które nieustannie trwa w Kościele” – na modlitewne triduum, które poprzedzi konsekrację kościoła św. Jana Pawła II przy papieskim sanktuarium na krakowskich Białych Morzach zaprasza kard. Stanisław Dziwisz.

W związku z uroczystością konsekracji kościoła przy Sanktuarium św. Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz wystosował specjalny list do wiernych. Metropolita krakowski zwraca uwagę, że Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach jest jednym z dzieł, które „wyrosło z wiary i postawy wdzięczności Panu Bogu”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Zbąszynek. Uczcili św. ojca Pio

2021-09-27 12:33

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Jerzy Ganecki (FB.com/Parafia.Zbaszynek)

Błogosławieństwo relikwiami

Błogosławieństwo relikwiami

Czciciele ojca Pio mieli niedawno okazję do świętowania, w związku ze wspomnieniem liturgicznym świętego stygmatyka. Jednym z miejsc, gdzie czci się go szczególnie, jest parafia Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku.

Do obchodów wspomnienia parafia przygotowywała się w trakcie rozpoczętej 14 września nowenny. 23 września odprawiona została uroczysta Msza święta, odmówiono Litanię do św. Ojca Pio, a kapłan błogosławił parafian jego relikwiami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję