Reklama

Niedziela Przemyska

300 lat franciszkańskiej świątyni

Niedziela przemyska 24/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

świątynia

jubileusz

Małgorzata Młynarska

Uroczystości jubileuszowe w jarosławskiej świątyni pw. Trójcy Przenajświętszej

Uroczystości jubileuszowe w jarosławskiej świątyni pw. Trójcy Przenajświętszej

Uroczystość, która miała miejsce 22 maja, zgromadziła wielu kapłanów diecezjalnych i zakonnych, przedstawicieli parlamentu oraz władz miasta i powiatu jarosławskiego, a także licznie przybyłych parafian. W tym zainteresowaniu nie ma nic dziwnego, bo dziś trudno sobie wyobrazić życie duchowe, duszpasterskie i kulturalne Jarosławia bez Ojców Franciszkanów-Reformatów, którzy w czasie swojego posługiwania stali się trwałą cząstką pięknej i bogatej historii tego miasta.

Zgromadzonych gości, a szczególnie abp. Adama Szala powitał proboszcz parafii i gwardian klasztoru o. Damian Bieńkowski. Zwrócił on uwagę, że dzień po ingresie do bazyliki archikatedralnej w Przemyślu jest to pierwsza uroczysta liturgia, której przewodniczy nowy metropolita przemyski. Nawiązując do uroczystości Trójcy Przenajświętszej obchodzonej w Kościele i odpustu parafialnego, o. Bieńkowski przypomniał również, że „Gloria Tibi Trinitas” – Chwała Tobie Trójco to zawołanie nowego Pasterza Archidiecezji Przemyskiej. – Na progu tej nowej roli pasterskiej w archidiecezji przemyskiej życzymy Ci, Księże Arcybiskupie, aby twoje posługiwanie było uwielbieniem Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Bądź dla nas przewodnikiem na drodze wiary, która prowadzi ku wiecznemu zbawieniu. Zawierzamy Cię opiece Matki Bożej, do której tak często podążasz jako pielgrzym i obiecujemy pamięć w modlitwie – zapewniał gwardian klasztoru franciszkańskiego.

Reklama

W wygłoszonej homilii abp Szal nawiązał do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Podkreślił, że na ten jubileusz należy spojrzeć nie tylko pod kątem historii, ale przede wszystkim przez pryzmat wiary jako na wydarzenie religijne. Wskazując zaś na Tajemnicę Trójcy Świętej zwrócił uwagę na mądrość Boga Stwórcy, zachęcając, aby oczyma wiary kontemplować tę niepojętą tajemnicę, a poznając prawdę, dobro i piękno Boga podążać za tymi ideałami drogą wskazaną przez Chrystusa. – To Duch – jak mówi Chrystus – prowadzi nas do poznania całej prawdy o Tajemnicy Trójcy Świętej. Duch poprzez dary mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej prowadzi nas i sprawi, że w naszym życiu pojawią się owoce Jego działania: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie – wskazywał abp Szal. Za dziełem teologicznym O Trójcy Świętej „De Trinitate” św. Augustyna Pasterz Kościoła Przemyskiego zaznaczył, że Bóg w Trójcy Świętej Jedyny jest zawsze większy niż możemy sobie wyobrazić. – Pan Bóg to ktoś, kto jest na bardzo bliski, a tę bliskość można streścić jednym słowem – Miłość. To Ojciec zatroskany posyłający Syna, który przysłał nam Ducha Świętego. Takie jest prawdziwe oblicze Boga, które objawił nam Jezus Chrystus, przebywając wśród nas – mówił abp Szal, dodając, że choć Syn Boży odkupił nas, to w tym dziele odkupienia współuczestniczyła cała Trójca Święta. Zaznaczył, że tajemnica Trójcy Świętej jest wskazówką skierowaną do człowieka po to, aby i w nas była obecna miłość, abyśmy i my nie tylko kochali Pana Boga słowem, uczuciem, ale także po to, abyśmy kochali bliźniego – czynem – mówił Arcypasterz. A zatem – kontynuował – Tajemnica Trójcy Świętej dotyka naszego życia, to centrum naszej wiary, ale zarazem powinno to być centrum wytyczające kierunek naszemu życiu, którym jest zbawienie, a środkiem do zrealizowania tego celu jest miłość – wskazywał abp Szal. Jak twierdził – tylko grzech może zniszczyć komunię człowieka z Trójjedynym Bogiem, dlatego zachęcał do pracy nad sobą i walki z egoizmem, ze złem, które czyni człowieka samotnym. Tym zaś, co zbliża człowieka do Boga, jest otwieranie się na dobro i miłość.

Obchodom jubileuszu 300. rocznicy konsekracji świątyni towarzyszyła konferencja naukowa poświęcona obecności i pracy duszpasterskiej Ojców Franciszkanów na ziemi jarosławskiej, w której uczestniczyli historycy zakonni i świeccy z różnych regionów Polski.

Uroczystości jubileuszowe 300-lecia konsekracji kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Jarosławiu zakończył Piknik Franciszkański w ogrodach klasztoru I

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół na Niewachlowie poświęcony

Niedziela kielecka 20/2016, str. 3

[ TEMATY ]

świątynia

konsekracja

TER

Bp Jan Piotrowski konsekruje ołtarz

Bp Jan Piotrowski konsekruje ołtarz

W piątą niedzielę wielkanocną bp Jan Piotrowski konsekrował świątynię Matki Bożej Częstochowskiej w Kielcach Niewachlowie, którą opiekują się księża salezjanie.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję