Reklama

Niedziela Rzeszowska

Festiwal wiary porusza serca

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby zakończył się IV rzeszowski Finał Festiwalu Wiary. Przez dwa dni uczestnicy słuchali konferencji, modlili się słowem Bożym, wspólnie wielbili Boga śpiewem, wyrażając radość, która płynie z wiary i jej wyznawania. Festiwal Wiary to odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka o nową ewangelizację i nowe formy docierania do człowieka z Dobrą Nowiną. Spotkanie adresowane było do ludzi poszukujących Boga bądź żyjących z dala od Niego, ale także do tych zaangażowanych w życie wiarą, chcących dawać świadectwo. Spotkaniu towarzyszyło hasło „Miłosierny jest nasz Pan”.

Ewangelizacja uliczna

27 maja, pierwszego dnia finału Festiwalu Wiary, dokładnie o 15, w Godzinie Miłosierdzia siedem diakonii ewangelizacyjnych wspólnot i ruchów działających w diecezji z różnych punktów miasta wyruszyło w kierunku starówki Rzeszowa. „Po drodze zatrzymywaliśmy się na chwilę modlitwy, śpiewu, ale także by dzielić się świadectwem swojego życia, porozmawiać z przechodniami, mówić o miłości Boga, odpowiedzieć na pytania i zaprosić na wieczorne spotkanie przed kościołem Świętego Krzyża i na sobotę do hali Podpromie. Reakcje były różne: od obojętności, przez zwykłą ciekawość czy zainteresowanie, aż po dużą życzliwość – mówili ewangelizatorzy. Na zakończenie wraz z tymi, którzy do nich dołączyli, wspólnie złożyli uroczyste wyznanie wiary.

Koncert i katecheza

Reklama

Kiedy głosi, podaje przykłady, daje świadectwo, rzuca wersetami z Pisma Świętego, pomagając sobie gestykulacją, a nawet żartami. Wszystko po to, by prawda, że Bóg jest wielki, kocha każdego z nas i nie chce dla człowieka zła, dotarła do tych, którzy go słuchają. Witek Wilk, świecki ewangelizator, który na scenie ustawionej przy kościele Świętego Krzyża wygłosił katechezę i wraz ze swoim zespołem poprowadził modlitwę uwielbienia, głosi słowo Boże tak, że nikt nie pozostaje obojętny. Uczestnicy chętnie angażowali się w śpiew, taniec uwielbienia, a przede wszystkim słuchali Dobrej Nowiny. „Zachęcam do czytania Pisma Świętego, bo to księga życia, a nie historyczne opowiastki. Od słuchania słowa i życia nim wszystko się zaczyna. I nawrócenie, i uzdrowienie i dobre życie” – mówił Witek Wilk.

Uwielbienie w kościołach

Wieczorne spotkania modlitewne odbyły się w czterech kościołach Rzeszowa. Na adorację Najświętszego Sakramentu zaprosiły uczestników Rzeszowskie Wieczory Uwielbienia i Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Miriam” i Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Rzeszowskiej i Ruch Apostolstwa Młodzieży. Do 23.00 trwała modlitwa, podczas której uczestnicy mogli uwielbiać Boga poprzez rozważania, śpiew czy modlitwę osobistą.

Spotkanie w hali Podpromie

Każdy może przyjść, pobyć, pomyśleć, pomodlić się. Jedni wrócą do Boga, inni się do Niego przybliżą, jeszcze inni doświadczą Jego wielkiej obecności w życiu i będą o tym mówić pozostałym – i o to chodzi w tym wielkim święcie radości wiary – mówili organizatorzy festiwalu, którzy drugiego dnia witali uczestników w hali Podpromie. Na początek modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia, także z uczestnictwem dzieci. Następnie w temat i hasło Festiwalu Wiary „Miłosierny jest nasz Pan” wprowadziła Drama Rzeszowskich Wieczorów Uwielbienia, wystawiając tematyczną pantomimę. W programie sobotniego spotkania znalazł się pokaz filmu Leszka Dokowicza i Maćka Bodasińskiego „Ufam Tobie” o ludziach z różnych stron świata, którzy doświadczali miłosierdzia Bożego. Liturgia Słowa i katecheza „Miłosierny jest nasz Pan”, którą wygłosił o. Adam Czuszel OSPPE, przygotowały uczestników do adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwy uwielbienia oraz modlitwy o uzdrowienie. Poprowadził je ks. Grzegorz Szczygieł, saletyn.

Doświadczenie Boga

Reklama

Dla wielu uczestników spotkania była to kolejna okazja do przypomnienia sobie prawd, które mówią o miłości Boga do człowieka, oddania Mu swojego życia, a przede wszystkim uwielbienia przez modlitwę i śpiew. „To wyjątkowe wydarzenie, także dlatego, że to nie my idziemy do kościoła, a Bóg przychodzi do nas, trafia w takie miejsca jak hala sportowa”– mówili uczestnicy. „Przechodząc w piątkowy wieczór deptakiem, usłyszałam o spotkaniu w hali i przyszłam z ciekawości. Nie jestem niewierząca, ale odsunęłam się od Kościoła. Pewnie nie przypadkiem w hali trafiłam na katechezę, która dała mi do myślenia, bo obrazowała moje życie, zaraz potem, też nie przypadkiem, stanął nade mną ksiądz z Najświętszym Sakramentem, a kolejny położył ręce na mojej głowie i modlił się. Później nie przypadkiem usiadłam obok księdza, który po kilku zdaniach rozmowy zapytał, czy chcę się wyspowiadać. Najpierw czułam strach i nie wiedziałam, co o tym wszystkim myśleć, ale zaraz potem pojawił się spokój, a nawet radość. I jeszcze ten śpiew, który przeszywa na wskroś, a Obecność Najświętszego Sakramentu sprawia, że wszystko staje się proste,człowiek się otwiera i chce być tu jak najdłużej” – mówiła jedna z uczestniczek spotkania.

Przesłanie

Kulminacyjnym punktem była wieczorna Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby na zakończenie finału Festiwalu Wiary. W homilii Biskup Ordynariusz apelował o otwarcie się na łaskę Boga, który wyciąga rękę do każdego z nas, w każdym czasie i każdym miejscu, i niesie uzdrawiającą moc przebaczenia. Zachęcał także do wyznawania wiary i dzielenia się nią na co dzień.

Śpiew w niebiosa

Moje narzekanie zamieniłeś w taniec... Nie byłoby pełni uwielbienia, gdyby nie pieśni niosące je pod niebiosa, które poruszyły niejedno serce i duszę, na tyle że wychodzący ze spotkania nucili je w drodze do domu. Oprawę muzyczną wydarzeń Finału w hali Podpromie przygotowała diakonia muzyczna Wieczory Uwielbienia, która swoim śpiewem rozbudzała modlitewną atmosferę i zachęcała do otwarcia się na Ducha Świętego i słowo Boże.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczynają się przygotowania do XXVIII edycji Hosanna Festiwal!

[ TEMATY ]

festiwal

Hosanna Festiwal to Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej, który od ponad 25 lat organizowany jest w Siedlcach. U progu swej historii był Diecezjalnym Przeglądem Piosenki Religijnej, z czasem zyskał rangę ogólnopolską i zmienił nazwę.

Festiwal organizowany jest przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Gromadzi dziesiątki młodych i utalentowanych muzyków z całej Polski oraz liczną publiczność.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję