Reklama

Niedziela w Warszawie

Nowi kapłani w Roku Miłosierdzia

Ciągły kontakt z Bogiem i intensywne życie modlitewne jest kluczem do szczęśliwego kapłaństwa – powiedział abp Henryk Hoser podczas Mszy św., w trakcie której sakrament święceń kapłańskich przyjęło 6 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Uroczystość odbyła się katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana, w dzień wspomnienia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. – Najświętsza Maria Panna jest matką kapłanów. Bądźcie zawsze z Nią w codziennym kontakcie. Proście o radę, mądrość i dary Ducha Świętego – mówił w homilii abp Hoser.

Reklama

Wcześniej Kaznodzieja przypomniał, że sakrament kapłaństwa jest namaszczeniem Ducha Świętego, który upodabnia kapłanów do Chrystusa, aby mogli działać w Jego zastępstwie.

Hierarcha omówił też najważniejsze funkcje, jakie księża pełnią w Kościele. A także odniósł się do obecnych wyzwań, które stoją przed duszpasterzami. – Przed wami świat bardzo trudny.

Co 5 lat pojawia się nowa mentalność, nowy typ zachowań – powiedział abp Hoser i zaapelował do kapłanów, aby czytali znaki współczesnych czasów. – Bądźcie mistrzami twórczego duszpasterstwa, umiejącego znaleźć wszystkie te nisze, do których jesteśmy powołani.

Reklama

W tym kontekście abp Hoser wymienił dzieci, młodzież oraz małżeństwa. Te ostatnie dotyka niespotykany wcześniej kryzys. Hierarcha przypomniał statystki, z których wynika, że co trzecie małżeństwo w naszym kraju rozpada się co – jak powiedział Kaznodzieja – jest tragedią dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci z rozbitych małżeństw.

– Dzisiejsi kapłani zapamiętają, że otrzymali sakrament kapłański w Roku Miłosierdzia. Niech zatem ten rok będzie dla nich inspiracją, bo oni mają to miłosierdzie zalecone, żeby je świadczyli. Bo kapłaństwo jest posługą miłosierdzia do wszystkich, którzy tego miłosierdzia oczekują – podkreślił w homilii abp Hoser.

Razem z ordynariuszem diecezji Mszę św. koncelebrowali: rektor, profesorowie i wychowawcy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz proboszczowie nowo wyświęconych kapłanów.

* * *

Piotr Domański: parafia św. Stanisława BM w Siennicy, diec. warszawsko-praska, lat 24

Marcin Dominiczak: parafia Matki Bożej Dobrej Rady w Warszawie-Miedzeszynie, diec. warszawsko-praska, lat 40

Grzegorz Waldemar Harasim: parafia Opatrzności Bożej w Warszawie, archidiecezja warszawska, lat 29

Sebastian Lis: parafia Matki Bożej Anielskiej w Warszawie-Radości, diec. warszawsko-praska, lat 26

Tadeusz Franciszek Siewko: parafia św. Łucji w Warszawie-Rembertowie, diec. warszawsko-praska, lat 26

Dawid Tadeusz Więcek: parafia św. Jana Chrzciciela w Pilźnie, diec. tarnowska, lat 28

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pięćdziesiąt lat w służbie ludu

Niedziela przemyska 19/2014, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

święcenia

Zdjęcie ze zbiorów abp. Józefa Michalika

Józef Michalik w dniu święceń kapłańskich 23 maja 1964 r.

Józef Michalik w dniu święceń kapłańskich 23 maja 1964 r.

„Z ludu wzięty, dla ludu ustanowiony”. Pod tym zawołaniem pięćdziesiąt lat temu wyruszył w swoją kapłańską przygodę dostojny dziś Jubilat abp Józef Michalik. W sobotę 17 maja będzie w jubileuszowej Eucharystii wspominał czas swoich święceń i uobecniał na ołtarzu ludzi i sytuacje, które jak filmowe kadry przemkną przez Jego serce

Serdecznie zapraszamy na te uroczystości, a tym, którzy nie będą mogli uczynić tego fizycznie, dedykujemy refleksje o życiu Księdza Arcybiskupa, którymi dzieli się On sam. Całość obszernego wywiadu, z którego refleksje te pochodzą, zawarta jest w Księdze Pamiątkowej wydanej na tę okazję. Mamy nadzieję, że czytając te słowa, będziemy podążać za nimi drogami modlitwy za Dostojnego Jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję