Reklama

Niedziela w Warszawie

Cegiełki na św. Marcina

Najpierw Dom Boży – mówi ks. Andrzej Gałka, rektor kościoła św. Marcina. Później remont reszty klasztoru

Niedziela warszawska 24/2016, str. 7

[ TEMATY ]

świątynia

Artur Stelmasiak

Kościół św. Marcina w Warszawie

Kościół św. Marcina w Warszawie

Klasztor wystąpił o dotacje na remont wnętrza kościoła, ale i też klasztoru – mówi wicedyrektor stołecznego biura konserwatora zabytków Michał Krasucki. Przyznaje, że opinia jest pozytywna, ale decyzja należy do Rady Miasta. Jak nam powiedziała radna Zofia Trębicka, sprawy dotacji będą rozpatrywane na jednej z najbliższych sesji.

Na razie remont prowadzony jest własnym sumptem. Najpierw zostanie zrobione centralne ogrzewanie i elektryczność. Koszt to ok. 500 tys. zł. Instalacje nie były remontowane od lat 60. XX wieku. I choć kościół w opinii warszawiaków jest uznawany jako ciepły, to specjaliści uznali, że konieczna jest wymiana elektryki i systemu ogrzewania. Prace zaczną się na dniach.

Reklama

Całościowy remont wnętrza kościoła szacowany jest na ok. 1,7 mln zł. Teraz oprócz oczekiwania na decyzję radnych zbierane są „cegiełki”. – Wpłaty bywają rożne – mówi s. Anna Maria ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. – Mieliśmy np. wpłaty po 200 zł, ale też np. takie po 19 zł.

Każda „cegiełka” jest ważna. „Cegiełki” można nabyć w dwóch miejscach: w kościele przy ul. Piwnej 9/11 oraz tuż obok na furcie klasztoru.

Pomalowany zostanie cały kościół, liczne pęknięcia ścian zlikwidowane zostaną metodą piaskowania. Planowa jest renowacja okien. Na razie nie wiadomo jeszcze jak zabezpieczyć na czas remontu stacje Drogi Krzyżowej. Trwają w tej sprawie konsultacje z władzami Akademii Sztuk Pięknych. Prawdopodobnie zabezpieczeniami zajmą się studenci w ramach praktyk. Początek remontu całego wnętrza rozpocznie się pod koniec czerwca lub na początku lipca.

Reklama

Na remoncie kościoła nie ma się skończyć. Planujemy odgruzować piwnice pod klasztorem – mówi s. Anna Maria. – Może urządzimy tam bibliotekę, m.in. z książkami dla niewidomych. Myślimy też o kawiarence, gdzie będą organizowane koncerty i inne imprezy. Taki swoisty kącik dla niewidomych.

Siostry będą starać się o środki unijne. Przygotowywany jest projekt wniosku.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Janiak: Droga pokornej służby jest drogą do świętości

[ TEMATY ]

świątynia

poświęcenie

TOMASZ LEWANDOWSKI

Droga pokornej służby jest drogą do świętości – mówił biskup kaliski Edward Janiak do wiernych zgromadzonych w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kierznie. Biskup poświęcił odnowioną drewnianą świątynię pochodzącą z XIV w. Parafii liczącej ok. 770 wiernych udało się w ciągu czterech lat dokonać generalnego remontu kościoła dzięki pozyskaniu środków m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak podkreśla ks. Grzegorz Modrzyński prace remontowe rozpoczęły się 4 czerwca 2013 r. W tym czasie wyremontowano m.in. wieżę i ściany zewnętrzne świątyni, wykonano nowe oświetlenie, wymieniono instalację elektryczną i nagłośnienie, a także zakupiono dzwon, który nosi imię Maryja. Prace, które kosztowały prawie 550 tys. zł udało się wykonać dzięki pozyskaniu środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władz powiatowych i gminnych, a przede wszystkim ofiarności parafian. Gruntowany remont drewnianej świątyni przeprowadziła Tatrzańska Firma Budowlana. Pracownicy tej firmy w strojach ludowych wzięli udział w uroczystości poświęcenia odnowionego kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje ewangelizacyjne w Przychojcu

2021-09-23 09:23

Justyna Federkiewicz

Małżonkowie podczas wspólnej modlitwy

Małżonkowie podczas wspólnej modlitwy

Przychojec-Łukowa. W dniach 17-19 września 2021 r. w parafii Dobrego odbyły się rekolekcje dla młodzieży, małżeństw, osób samotnych i wszystkich chętnych pt. „Odkryjmy skarb naszego życia”.

Te rekolekcje otworzyły mnie przede wszystkim na relację, na miłość Bożą i na to, że Jezus nas szuka i też mamy być otwarci na tą miłość Bożą. W ostatnim czasie trochę działo się różnych rzeczy w moim życiu, prosiłam Boga o pomoc i to dla mnie taka łaska być dla mnie na tych rekolekcjach – mówi Justyna – uczestniczka rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję