Reklama

Niedziela Wrocławska

Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato

Od maja 2010 roku rozśpiewali ponad 15 tysięcy dzieci i dorosłych na warsztatach w ponad 90 placówkach Wrocławia i okolic, a także w Rzeszowie, Szczecinie, Gdańsku i Warszawie

W niedużej sali przy bibliotece trwają warsztaty śpiewu. Kilkoro młodych rodziców z pociechami na kolanach trzymając w rękach słowa i nuty cicho śpiewa. „Jadą, jadą dzieci drogą” do wiersza Marii Konopnickiej, „Śpij dziecinko” Heleny Bojarskiej, „Idzie niebo” Ewy Szelburg-Zarembiny, „Siwą chmurkę” Anny Świrszczyńskiej z muzyką Marii Kaczurbiny. Słowa i melodie pamiętane z dzieciństwa. Anna Wilczyńska uśmiechem i cierpliwością przełamuje pierwsze lody. – Wasze głosy są najpiękniejsze dla waszych dzieci – zachęca. Zasłuchane dzieci z ciekawością patrzą na rodziców, niektóre też śpiewają. Tak wyglądają warsztaty społecznej akcji „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato”, oferta Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego skierowana do rodziców (również tych dopiero oczekujących na narodziny dziecka), ale nie tylko. Śpiewający nauczyciele odwiedzają szkoły rodzenia, żłobki, biblioteki, szpitale, centra przyjazne dzieciom i przedszkola. Można ich spotkać na konkursach, festynach osiedlowych i parafialnych, wszędzie tam, gdzie świętują dzieci i rodziny.

– W ciągu trzech spotkań przekazujemy wskazówki teoretyczne i praktyczne – opowiada Anna Wilczyńska, koordynatorka projektu. – Po takim cyklu mama i tata potrafią swobodnie zaśpiewać kołysanki i piosenki z pamięci.

Reklama

Akcja rozśpiewała ponad 15 tysięcy dzieci i dorosłych, warsztaty przeprowadzono w ponad 90 placówkach. – To jak rozśpiewane miasteczko – cieszy się pani Anna.

Nie słuchać, lecz śpiewać

Autorska koncepcja dyrektora NFM Andrzeja Kosendiaka jest przedsięwzięciem wyjątkowym. – Istotą akcji jest zwrócenie uwagi na wartości społeczno-moralne: budowanie mocnych więzi między dzieckiem i rodzicem oraz ochrona dziecka przed zagrożeniami kultury masowej – tłumaczą koordynatorzy. Wskazują też na śpiew jako naturalny element życia i wychowania. Z tym łączy się międzypokoleniowy charakter akcji, kierowanej do wszystkich, którzy wychowują i opiekują się dziećmi. – Uczestniczą dziadkowie, nauczyciele, ciocie, a nawet nianie – mówi Wilczyńska. – Uczymy, jak codziennie przekazywać dzieciom czułość, miłość i troskę przez piękne melodie. To ważne w świecie pełnym bodźców, na które narażone są nasze dzieci.

Czy dorosłych ludzi trzeba uczyć śpiewać? – Ależ tak! Każdemu coś tam gra w sercu. Każdy ma potrzebę wyrażania emocji i uczuć przez śpiew. Jeden z tatusiów na warsztatach powiedział, że bardzo chciał coś śpiewać synkowi, ale nie wiedział co i w końcu śpiewał mu hymn narodowy. Dostępność muzyki na wyciągnięcie ręki w internecie, telefonie, na płytach rozleniwiło nas. Nie pamiętamy słów, melodii – mówi koordynatorka. Na pytania, dlaczego nie wydadzą płyty z kołysankami bądź śpiewnika odpowiada stanowczo: – Chodzi o to, by faktycznie śpiewać!

Rozśpiewać Wrocław i całą Polskę

Reklama

Muzyka w naturalny sposób wspiera ogólny rozwój dzieci, zarówno fizycznie jak i intelektualnie. Śpiew stanowi najlepszą stymulację dla szybko rozwijającego się mózgu dziecka, daje poczucie bezpieczeństwa i bliskości rodziców. Dlatego wczesna edukacja muzyczna jest tak ważna.

– Naszym marzeniem jest „zarazić” śpiewaniem wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, wykształcenie czy wykonywany zawód. Zależy nam na dotarciu do każdego mieszkańca Wrocławia, Polski i świata. Działają już filie naszego projektu w Szczecinie, Rzeszowie, Gdańsku i Warszawie – mówią koordynatorki. Szkolą też innych – by mogli działać lokalnie i samodzielnie prowadzić takie warsztaty.

Najbliższe śpiewające spotkania w NFM: 10, 17 i 24 czerwca. Szczegóły na stronie: http://www.nfm.wroclaw.pl/edukacja/pospiewajmi.

NFM zaprasza też 19 czerwca na koncert „Klasyka nieklasycznie” dla najmłodszych, którzy mogą aktywnie tańczyć i muzykować wśród muzyków.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warsztaty bibliodramy – „Misja życia”

[ TEMATY ]

życie

warsztaty

patronat

warsztaty

misja

dobremiejsce.org

Warsztaty bibliodramy – „Misja życia”

Warsztaty bibliodramy – „Misja życia”

Dobre Miejsce - Katolickie Centrum Kultury zaprasza na warsztaty pt. "Misja życia", które poprowadzi jeden z pionierów bibliodramy w Polsce - ks. prof. UKSW dr hab. Romuald Jaworski.

"Bibliodrama jest sposobem interakcyjnego odczytywania Biblii. Tekst czyta się dobitnie (np. Maria i Marta w rozmowie z Panem Jezusem, Łk 10,38-42) i po omówieniu wstępnym odgrywa się go w formie scenki. Następnie wydobywa się doświadczenia grających i patrzących. Dalej bierze się pod uwagę religijne i życiowe problemy uczestników. Doświadcza się biblijnego świadectwa wiary. Jest to wspólny proces umożliwiający grupowe spotkanie z tekstem. W bibliodramie nie chodzi tylko o czytanie Pisma świętego z podziałem na role, ale o osobiste wypełnienie danej roli i wyższe, wspólne i bardzo refleksyjne przyswojenie treści przez uczestników." (R. Kollmann, Bibliodrama w doświadczeniu i badaniach naukowych).

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję