Reklama

Niedziela Wrocławska

Zjazd parafii jadwiżańskich

Niedziela wrocławska 24/2016, str. 7

[ TEMATY ]

wywiad

Ks. Bogdan Giemza

Ks. Bogdan Giemza

Lilianna Sicińska: – Już kilka miesięcy temu z wielkim entuzjazmem opowiadał Ksiądz o pomyśle pierwszego w historii spotkania w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej przedstawicieli wszystkich polskich parafii noszących jej wezwanie?

Ks. prof. PWT dr hab. Bogdan Giemza SDS: – Pomysł powstał już dwa lata temu i został przedstawiony abp. Józefowi Kupnemu, metropolicie wrocławskiemu, uzyskując jego aprobatę. Chodziło o dalsze ożywienie kultu Świętej. W pierwotnym zamyśle pielgrzymka miała się odbyć w czerwcu ub. roku i miały być na nią zaproszone parafie pw. św. Jadwigi z archidiecezji wrocławskiej, diecezji świdnickiej i legnickiej, czyli z metropolii wrocławskiej. Z przyczyn niezależnych od nas jednak nie odbyła się.
Nie zniechęciło to do realizacji zamysłu, a wręcz po rozmowach z Księdzem Arcybiskupem zrodziła się myśl, by w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zaprosić wszystkie parafie mające za patronkę św. Jadwigę Śląską, aby przybyły do Trzebnicy.
W październiku ub.r. została wysłana do wszystkich parafii pierwsza informacja o planowanej pielgrzymce w dniu 18 czerwca 2016 r. Przed świętami wielkanocnymi 2016 r. zostało wysłane oficjalne zaproszenie do wszystkich parafii z plakatem i programem, podpisane przez abp. Józefa Kupnego i ks. Jerzego Olszówkę SDS, kustosza Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

– Czy trudno było dotrzeć do tych parafii?

– W dobie Internetu nie było to aż tak trudne. Przeglądałem strony internetowe wszystkich diecezji w Polsce i tym sposobem udało się odnaleźć 109 takich parafii. Niewykluczone jednak, że mogła zostać pominięta jakaś parafia, bo sposób prowadzenia wspomnianych stron jest bardzo zróżnicowany. Dla przykładu – trzy parafie w jednej z diecezji odnalazłem szukając zupełnie czegoś innego, chociaż przeglądałem oficjalną stronę tejże diecezji i nie było informacji o takich parafiach.

Reklama

– Jakie były reakcje na zaproszenie?

– Zgłoszonych jest kilkuset pielgrzymów. Można pytać, czy jest to dużo? Zawsze mogło być więcej, ale trzeba wziąć pod uwagę, że dopiero próbujemy tworzyć taką tradycję. Poza tym jest to jedna z wielu propozycji pielgrzymkowych, chociażby w kontekście Jubileuszu Roku Miłosierdzia.

– Dlaczego czerwiec został wybrany na czas takiego spotkania? Czy wiąże się to ze zbliżającymi się wakacjami i okresem pielgrzymkowym?

– Z pielgrzymowaniem do sanktuarium św. Jadwigi kojarzy się przede wszystkim data 16 października – liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi, kiedy odbywają się główne uroczystości jadwiżańskie. Natomiast wybór terminu czerwcowego na spotkanie czcicieli św. Jadwigi był rzeczywiście podyktowany myślą, by ożywić kult pielgrzymkowy w ciągu roku, lecz także kwestią aury pogodowej – w październiku bywa zimno, a krótszy dzień ogranicza plany pielgrzymów.

– Czego oczekują organizatorzy po spotkaniu pielgrzymów z całej Polski?

– Można oczekiwać, że będzie ona szansą bliższego poznania się wiernych z poszczególnych parafii, którym patronuje św. Jadwiga Śląska – zarówno ze swoją Patronką jak i między sobą. Takie spotkanie stwarza też szansę wzajemnej wymiany doświadczeń, jak wygląda praktykowanie kultu św. Jadwigi Śląskiej w poszczególnych parafiach i w różnych rejonach Polski.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zioła na emeryturę

Z Janem Kubiakiem, honorowym bonifratrem, zielarzem łódzkiego Konwentu Bonifratrów, spadkobiercą tajników leczenia ziołami wileńskich braci, rozmawia Anna Skopińska

ANNA SKOPIŃSKA: – Niedawno na kilka dni zostałam zupełnie sama w domu. Moje spostrzeżenia? Ludzie starsi, którzy są samotni, a nawet młodzi – single, są w trudnej sytuacji. Nie zapełnisz wszystkiego imprezami, spotkaniami, pracą, bo przychodzi moment, gdy zostajesz sam. I to jest straszne... Przychodzą do Pana ludzie, którym doskwiera samotność?

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

CCEE: abp Szewczuk - nasz Kościół zmartwychwstał, teraz kolej na Europę

2021-09-25 19:06

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Kościół w Europie potrzebuje zmartwychwstania, a ukraiński Kościół greckokatolicki jest świadkiem tego, że zmartwychwstanie może nastąpić – przypomina abp Światosław Szewczuk. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Przypomina, że kiedy przed 50 laty powstawała ta rada, Kościół na Ukrainie był dręczony przez komunistyczny reżim. Jednak przed 30 laty doświadczyliśmy zmartwychwstania – mówi abp Szewczuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję