Reklama

Polska

Przemyśl: otwarcie podziemi archikatedry

Krypty archikatedry przemyskiej, należące do największych w Polsce, zostaną jutro uroczyście otwarte. W wyniku czteroletnich prac renowacyjnych, które kosztowały ponad 2 miliony złotych, będzie można nawiedzić groby biskupów oraz osób świeckich, którzy w ciągu wieków zostali pochowani w podziemiach świątyni. Na specjalnej wystawie będzie można zobaczyć odnalezione trumny i szaty pogrzebowe a także ludzkie serce i czaszki oraz relikwiarze świętych. Otwarcie w czwartek 20 listopada o godz. 17.00. O 18.00 mszy św. będzie przewodniczyć abp Józef Michalik.

[ TEMATY ]

Przemyśl

Jarosław Futoma

Krypty archikatedry przemyskiej

Krypty archikatedry przemyskiej

– Prace doprowadziły do tego, że teraz będzie można bez problemu zejść do podziemi i pomodlić się przy grobach biskupów współczesnych, niedawno zmarłych oraz przy sarkofagach, gdzie spoczywają biskupi z minionych wieków – mówi KAI ks. Mieczysław Rusin, proboszcz archikatedry rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela.

Krypty przemyskiej archikatedry z powierzchnią przekraczającą 470 metrów kwadratowych będą należeć do największych w Polsce. Prace konserwatorskie doprowadziły do odkrycia pozostałości po rotundzie romańskiej z XI lub XII wieku, czyli początków chrześcijaństwa na tych ziemiach.

Reklama

Otwarciu podziemi będzie towarzyszyć wernisaż wystawy, przygotowanej wspólnie z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Będą na niej pokazane trumny i odzież grobowa, odnalezione podczas prac remontowo-konserwatorskich.

Na zwiedzających czekają krypty, w których spoczywają nie tylko biskupi, ale również osoby świeckie. Znajdują się w nich trumny ze szczątkami kobiety i dziecka z rodziny Fredrów, rodziny Drohojowskich oraz szczątki wszystkich osób, które odnaleziono podczas prac, a których nie udało się zidentyfikować. W jednej z krypt znajduje się również ludzkie serce, zamknięte w ceramicznej szkatułce w kształcie serca. Jego pochodzenie jak dotąd nie jest znane.

Przy wyjściu znajdują się również relikwiarze świętych a także ossuarium, w którym znajdują się czaszki odnalezionych osób.

Prace prowadzone były przez cztery lata i kosztowały ponad 2 miliony złotych. W dużej mierze sfinansowane zostały z dotacji ministerstwa kultury, Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Gminy Miejskiej Przemyśl oraz ofiar wiernych i kapłanów archidiecezji przemyskiej.

2014-11-19 19:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szal: krzyż bez Chrystusa jest tylko drzewem hańby

[ TEMATY ]

Przemyśl

abp Adam Szal

Joanna Trudzik

Abp Adam Szal

Abp Adam Szal

Krzyż bez Chrystusa był i dalej pozostaje tylko drzewem hańby – powiedział abp Adam Szal. Metropolita przemyski przewodniczył nabożeństwu adoracji krzyża podczas 23. Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej (SMAP), które odbywa się w Ustrzykach Dolnych. Jego hasło jest tożsame z hasłem roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”.

Sobotnie wieczorne czuwanie przy krzyżu jest jednym z najważniejszych wydarzeń corocznych spotkań młodzieży. W Ustrzykach Dolnych odbyło się w trzech miejscach: w kościele św. Józefa Robotnika, w kościele NMP Królowej Polski oraz na hali sportowej. W każdym z tych miejsc adoracji przewodniczył jeden z przemyskich biskupów. W związku z przypadającą wkrótce 100. rocznicą objawień fatimskich, w tym roku podczas nabożeństwa oprócz krzyża młodym towarzyszyła figura Maki Bożej Fatimskiej.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: jubileusz Służby Zdrowia w 100 –lecie Diecezji Łódzkiej

2021-09-26 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Powołanie do służby zdrowia, to szczególne powołanie, aby ciągle odkrywać Boga w swoim życiu, to szczególna łaska, to dar od Boga! – mówił bp Marek Marczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję