Reklama

Niedziela Sandomierska

W drogę na Jasną Górę

Wakacje to również czas pielgrzymowania pieszego na Jasną Górę. Tradycyjnie już z diecezji sandomierskiej wyruszą cztery kolumny, aby 12 sierpnia wspólnie stanąć przed obliczem Pani Jasnogórskiej. Już ruszyły zapisy do poszczególnych kolumn

Niedziela sandomierska 30/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Adam Stachowicz

Pątnicy z Ostrowca Świętokrzyskiego

Pątnicy z Ostrowca Świętokrzyskiego

Pielgrzymka nazywana jest często „rekolekcjami w drodze”. To czas odnowy i nawrócenia dla pielgrzymujących i tych, którzy z pątnikami się spotykają. Jest to też szczególna okazja do okazania wdzięczności Bogu za otrzymane dary, wyproszenia potrzebnych łask, pogłębienia swojego życia religijnego. Pragniemy na pątniczym szlaku również prosić o potrzebne łaski dla Ojczyzny, Kościoła, diecezji i naszych rodzin.

Każdego roku wędrówce towarzyszy myśl przewodnia. W tym roku wyruszymy pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni”. Niewątpliwie będziemy również dziękować Bogu za Światowe Dni Młodzieży oraz wizytę papieża Franciszka.

Jak się przygotować?

Takie pytanie stawia sobie wielu, którzy pierwszy raz chcą ruszyć na pątniczy szlak. Jak to będzie i co ze sobą zabrać? Oczywiście niewielka obawa jest normalna – także u tych, którzy już mają takie doświadczenia.

Oto kilka naszych porad i propozycji: Zaopatrz się w wygodne obuwie i chodź w nim codzienne. Buty muszą być nieco większe niż normalnie, tak aby pomieściły stopę ubraną w grubą, najlepiej wełnianą skarpetę. Zabierz ze sobą kilka innych par skarpet – także bawełnianych i z frotte. Przetestuj je przed pielgrzymką. Zwróć uwagę, czy skarpety nie zsuwają się ze stopy, czy nie ugniatają nogi, czy szew nie uwiera. Na kilka dni przed pielgrzymką maszeruj codziennie minimum jedną godzinę. Zadbaj o stopy: na dwa tygodnie przed wyruszeniem w drogę mocz stopy w ciepłej wodzie z solą i natłuszczaj kremem do stóp. Kobiety, które chodzą w butach na wysokich obcasach, winny wcześniej z nich zrezygnować, aby mięśnie łydek miały czas przystosować się do pracy w zmienionych warunkach.

Najlepiej to, co nowe, świeżo zakupione – zostaw w domu. Weź ze sobą tylko to, co sprawdzone i przetestowane. Pielgrzymka to nie rewia mody.

Gotowi, aby wyruszyć

Z początkiem sierpnia na drogi naszej diecezji wychodzą rzesze pielgrzymów, by po kilkunastu dniach pątniczego trudu stanąć u tronu Czarnej Madonny. Poszczególne kolumny organizują dyrektorzy grup wspierani przez przewodników i duszpasterzy.

Reklama

Pielgrzymkę ziemi sandomierskiej poprowadzi ks. Marcin Grzyb. W jej skład wchodzą grupy: sandomierska, koprzywnicko-klimontowska i staszowsko-połaniecka. Pielgrzymkę świętokrzyską organizuje ks. Rafał Kułaga. Obejmie ona grupy: „Złotą” i „Błękitną”. Natomiast kolumnę ze Stalowej Woli poprowadzi ks. Dominik Bucki. Grupy wchodzące w jej skład to: „Urszula”, „Jadwiga”, „Michał”, „Barbara”, „Wincenty” oraz „Florian” i „Jolanta”. Czwartą kolumnę stanowią pątnicy z pielgrzymki janowskiej. Ks. Grzegorz Polak organizuje grupę „św. Jana” i „św. Jadwigi”.

Jest również różnica w datach wyjścia pątników na szlak. Janowskie grupy ruszają 2 sierpnia, pozostałe dwa dni później.

Wszyscy spotkają się dopiero w Częstochowie.

Jak się zapisać?

Szczegóły dotyczące uczestnictwa i zapisów są zamieszczone na stronach poszczególnych pielgrzymek. Informacje te można także uzyskać w parafiach. Pamiętajmy, że pielgrzymka ma charakter religijny i ma swój regulamin. Udział w niej może wziąć każdy, kto akceptuje wymagania pielgrzymowania. Obowiązkowy jest codzienny udział we Mszy św., konferencjach i nabożeństwach. Uczestnikami pielgrzymki mogą być osoby w różnym wieku. Nie jest to tylko pielgrzymka dla młodzieży. Wszyscy do 16. roku życia idą pod opieką osoby dorosłej, osoby do 18. roku życia muszą mieć przy sobie pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.

Pielgrzymi przez 9 lub 11 dni przemierzą każdego dnia średnio 30 km.

Poszczególne kolumny

Ostrowiec Świętokrzyski: Kierownik kolumny ks. Rafał Kułaga wyjaśnia: – Zapisy odbywają się w parafiach: św. Michała oraz Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej na Piaskach 1-2 sierpnia w godzinach od 18.30 do 19.30 oraz 3 sierpnia od godz. 17. Idziemy w dwóch grupach: „Złotej” z parafii św. Michała i „Błękitnej” z parafii Matki Bożej Saletyńskiej. Wyruszamy 4 sierpnia. Więcej informacji pod numerem telefonu: 692-210-567, www.ppostrowiec.cba.pl .

Reklama

Janów Lubelski: Ks. Grzegorz Polak, kierownik janowskiej grupy, informuje: – Zapisy prowadzone są w parafiach do 27 lipca. Natomiast w sekretariacie pielgrzymki przy sanktuarium od 15 do 31 lipca w godz. 17-18. Informacje: www.janowskapp.sandomierz.opoka.org.pl .

Sandomierz: Ks. Marcin Grzyb, koordynujący zapisy kolumny sandomierskiej, w pismach skierowanych do księży proboszczów informował: „Pielgrzymka jest jedną z dróg prowadzących do Pana Boga, poprzez wstawiennictwo Matki Bożej. Na pątniczy szlak zapraszamy ludzi dobrej woli, starszych i młodych, którzy poprzez właściwą postawę i osobiste zaangażowanie zaakceptują religijno-pokutny charakter pielgrzymowania”. Zapisy prowadzone są w parafiach.

Stalowa Wola: Na pielgrzymkę możemy zapisać się w swoich parafiach. W trakcie trwającej 9 dni pielgrzymki nie zabraknie radości chrześcijańskiej wspólnoty, modlitwy i nadziei. Piesze pielgrzymowanie rozpoczyna się 4 sierpnia Mszą św. w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli.

Pielgrzymi duchowi

Tych zaś, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć w pieszej pielgrzymce, zapraszamy do duchowego pielgrzymowania. Polega ono na codziennym uczestnictwie we Mszy św. oraz w modlitwach i rozważaniach według programu pielgrzymkowego (codzienne odmawianie Różańca, Koronki do Bożego Miłosierdzia, słuchanie konferencji dostępnych na internetowych stronach pielgrzymki).

Do zobaczenia na pielgrzymim szlaku.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymowali do bł. Rafała Chylińskiego

Już po raz 24. kilkuset łodzian pielgrzymowało do łódzkich Łagiewnik, do grobu bł. Rafała Chylińskiego. Hasło tegorocznej pielgrzymki to „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu.” I właśnie w intencji trzeźwości oraz trudnych problemów Łodzi i regionu mieszkańcy miasta podjęli pątniczy trud

Przed wyruszeniem słowo do pątników skierował bp Marek Marczak. Przypomniał postać bł. Rafała Chylińskiego, błogosławionego ziemi łódzkiej, oraz wskazał na to, jak ważna jest tematyka tego pielgrzymowania: – Modlić się o trzeźwość młodych ludzi, ale także ich rodziców, opiekunów, jak i całych rodzin. Bo trzeźwa młodzież, trzeźwa rodzina, to trzeźwa Ojczyzna – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wodarczyk w radiowej Mszy Barbórkowej: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

2022-12-04 10:18

[ TEMATY ]

barbórka

bp Adam Wodarczyk

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

Msza św. sprawowana była w intencji górników, emerytów, rencistów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję