Reklama

Niedziela Legnicka

Wolontariusze spisali się na medal

Bez ich pracy i poświęcenia organizacja Światowych Dni Młodzieży w diecezji legnickiej byłaby nie do pomyślenia

Niedziela legnicka 32/2016, str. 6

[ TEMATY ]

wolontariat

ŚDM w Krakowie

Ks. Waldemar Wesołowski

Pierwsza z lewej: Oliwia z Kanady, pierwsza z prawej: Barbara Hul z Kudowy

Pierwsza z lewej: Oliwia z Kanady, pierwsza z prawej: Barbara Hul
z Kudowy

Kilkuset osób. Ich znakiem rozpoznawczym były żółte kamizelki. Zawsze w cieniu, ale w każdej chwili gotowi nieść pomoc. Pracowali w kilku diakoniach: logistycznej, muzycznej, liturgicznej czy medialnej. Wolontariusze ŚDM – to młodzi, którzy bezinteresownie pracowali dla młodych.

Ks. Przemysław Superson, koordynator biura ŚDM w diecezji legnickiej, nie kryje radości i dumy z pracy swoich podopiecznych. – O ocenę naszej pracy trzeba zapytać gości. Robiliśmy wszystko, co możliwe, żeby czuli się u nas dobrze i mam nadzieję, że nam wyszło – mówi ks. Przemysław. Wolontariusze spisali się na medal. Podczas rozmów z zagranicznymi gośćmi słychać było jedynie pochwały. – Nasi wolontariusze, to wspaniali młodzi ludzie, którzy ofiarowali swój czas, serce, umiejętności, żeby nasi goście czuli się u nas jak we własnym domu – podkreśla kapłan. – Wszyscy czujemy smutek, że ta część spotkania już za nami. Choć kosztowało nas to wiele wysiłku, warto było. Poczuliśmy taką uniwersalność Kościoła, wielką radość z tego, że łączy nas jedna wiara. Przekonaliśmy się, że dzięki młodym ludziom świat może stać się lepszy – kończy ks. Superson.

Reklama

Bardzo ważną rolę podczas spotkania pełniła diakonia muzyczna. Ci młodzi muzycznie utalentowani ludzie animowali wspólne zabawy, spotkania i modlitwę. Katarzyna Wojtaszewska z diakonii muzycznej opowiada, że w scholi, orkiestrze i zespole uczestniczyło prawie 70 osób. Pielgrzymi byli pod ogromnym wrażeniem talentu i profesjonalizmu swoich kolegów. – Przygotowywaliśmy się do tych dni poprzez warsztaty muzyczne. Chcieliśmy pokazać, że Polacy potrafią pięknie śpiewać i grać, i tworzyć piękne rzeczy – zaznacza Katarzyna.

Barbara Hul przyjechała do Legnicy z Kudowy. Z urodzenia jest legniczanką. Kiedy jej siostra bliźniaczka powiedziała, że współorganizuje to wielkie wydarzenie, nie zastanawiała się długo. Pełniła rolę tłumaczki języka angielskiego. Miała pod opieką dużą grupę Amerykanów z kilku stanów. – Jestem zadowolona z tego spotkania. To dla mnie ogromne przeżycie. Jestem szczęśliwa, że to było nie tylko tłumaczenie, ale okazja do nawiązania wspaniałych relacji z innymi. To na długo pozostanie w mojej pamięci – mówi Barbara.

Do grona wolontariuszy włączyła się także Oliwia Gudziewski. Urodziła się w Kanadzie, niedaleko Toronto. Jej rodzice są Polakami. Zdecydowała się przyjechać do Polski na wakacje i włączyć się do wolontariatu przygotowującego Światowe Dni Młodzieży w diecezji legnickiej. Dzięki doskonałej znajomości języka angielskiego i polskiego była tłumaczem dla grup anglojęzycznych. Oliwia tłumaczyła też m.in. kazanie biskupa Zbigniewa w Krzeszowie, katechezę w parku miejskim w Legnicy, wraz z Maćkiem prowadziła koncert kończący Dni w diecezji. – Dla mnie to wielkie przeżycie. Bardzo dobrze się tu czuję. Dzięki pracy tłumacza sama wiele się nauczyłam np. o historii Legnicy czy Krzeszowa” – przyznaje Oliwia.

2016-08-04 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie tylko od święta

Niedziela kielecka 51/2012, str. 1, 6

[ TEMATY ]

pomoc

wolontariat

Archiwum SKC

W II LO w Kielcach z s. M. Chmielewską i ks. R. Woszczyckim

W II LO w Kielcach z s. M. Chmielewską i ks. R. Woszczyckim

Pracują intensywnie, aktywnie pomagają przez cały rok ludziom w potrzebie, ale tak to już jest w naszej polskiej tradycji, że to właśnie święta Bożego Narodzenia wyzwalają potencjał dobra, mobilizują do szukania wokół siebie ludzi w potrzebie. Środowiskowe wieczerze wigilijne, sztaby Szlachetnej Paczki, bożonarodzeniowe życzenia dla adoptowanych dzieci z Ugandy - tym w okresie przedświątecznym żyje Szkolne Koło Caritas w II LO im. Jędrzeja Śniadeckiego.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję