Reklama

Niedziela Przemyska

Abp Michalik: Akcja Katolicka i KSM istnieją, aby pomagać Kościołowi

Akcja Katolicka i KSM nie istnieją dla siebie, ale po to, aby móc pomagać Kościołowi – powiedział abp Józef Michalik podczas pielgrzymki Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej do archikatedry w Przemyślu.

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

Przemyśl

Jarosław Futoma

Pielgrzymka odbywa się co roku w przeddzień uroczystości Chrystusa Króla, które jest świętem patronalnym tych stowarzyszeń.

Abp Michalik przypomniał w homilii trzy cele, jakie wyznaczył Akcji Katolickiej papież Franciszek. Pierwszy z nich to trwanie z Jezusem, czyli kontemplacja i modlitwa. Drugi brzmiał: „iść i głosić”, co oznacza misyjność wspólnot. – Akcja Katolicka nie może zamknąć się w sobie, ma zadania na zewnątrz, jest wizytówką Kościoła – podkreślił metropolita przemyski.

Reklama

Trzecim punktem, który wymienił papież była radość. – Trzeba wszystko czynić z radością. Jeśli człowiek będzie głosił Ewangelię z radością, inni pomyślą: warto iść, bo to jest grupa radości – zwrócił uwagę abp Michalik.

- Akcja Katolicka i KSM nie istnieją dla siebie, ale po to, aby móc pomagać Kościołowi w Polsce i pomagać ojczyźnie nawracać się do Boga. Jest to wielkie zadanie, wielka nadzieja i wielki sens istnienia tych stowarzyszeń, które mają być przedłużeniem troski papieża, biskupów i kapłanów – wskazywał.

Hierarcha uznał, że Akcja Katolicka zdaje egzamin we współczesnej rzeczywistości, chwalił różne inicjatywy, które stowarzyszenie podejmuje w diecezji i w kraju.

Reklama

Podczas uroczystości 34 osoby złożyły przyrzeczenie członka KSM, a 11 przyjęło krzyż zastępowych. Powołano również dwa nowe oddziały Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej.

W tym roku w obu stowarzyszeniach wybrano nowe władze. Prezesem Akcji Katolickiej została Danuta Figiela, a KSM-u Mateusz Kuźniar.

2014-11-22 15:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemyśl: złoty jubileusz kapłaństwa abp. Józefa Michalika

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

Krzysztof Świertok

Wasze zadania dziś się nie kończą, bo macie jeszcze dużo do zrobienia – mówił abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce do abp. Józefa Michalika i księży, którzy wraz z nim w archikatedrze przemyskiej świętują dziś jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich. W uroczystościach wzięło udział ponad 30 biskupów, w tym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce abp Jan Martyniak.

- Parafrazując powiedzenie, które kiedyś słyszałem, że „Polska jest jak obwarzanek: wszystko, co ciekawe, po brzegach”, możemy dziś powiedzieć, że byłeś jednym z tych najlepszych biskupów, którzy służyli na geograficznych „brzegach” Rzeczypospolitej – powiedział nuncjusz do abp. Michalika.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36

[ TEMATY ]

Ormianie

papież Franciszek

patriarcha

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Franciszek zauważa, że Ormianie to naród obyty z cierpieniem z powodu licznych prób, których doświadczyli w ciągu 1700 lat swej chrześcijańskiej historii, ale odznaczają się oni również niewyczerpaną zdolnością do rozkwitu i wydawania owoców, dzięki świętości i mądrości swych świętych i męczenników, kulturze jego lekarzy i myślicieli oraz sztuce, która umie wyryć w skale znak krzyża jako drzewa życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję