Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Granice, które łączą wiernych

– Panna Maryja jest nauczycielką wiary. Uczy nas, jak otworzyć się na Boga i jak uczyć się wiary – mówił delegat bp. Františka Lobkovica z Czech, wikariusz generalny ks. prał. Adam Rucki 20 sierpnia na Trójstyku w Jaworzynce-Trzycatku. Tam po raz 8. odbyło się doroczne Spotkanie Trzech Narodów – Polaków, Czechów i Słowaków

Niedziela bielsko-żywiecka 36/2016, str. 1, 4

[ TEMATY ]

procesja

naród

Monika Jaworska

Tegoroczna procesja na Trójstyk

Tegoroczna procesja na Trójstyk

W tym roku dziękowano za niedawno zakończone Światowe Dni Młodzieży. Na Trójstyk przybyły procesje z Čiernego na Słowacji, z Hrčavy w Czechach i z kościoła Matki Bożej Frydeckiej w Trzycatku na czele z bp. Romanem Pindlem.

Mszy św., rozpoczętej dźwiękiem trombity i sprawowanej w miejscu, gdzie zbiegają się granice trzech państw, przewodniczył bp Tomas Galis z Żyliny, w koncelebrze z bp. Romanem Pindlem, ks. prał. Adam Ruckim i kapłanami z Czech, Słowacji i Polski. – Co robić, aby człowiek był szczęśliwy? Najlepiej wejść do szkoły Maryi – mówił w homilii ks. Adam Rucki, rozważając różne postawy Maryi i przy tej okazji dziękując Polakom za dobrą organizację Światowych Dni Młodzieży.

– Granice, które jeszcze niedawno rozdzielały ludzi i narody, teraz nas wszystkich łączą – zauważył w okolicznościowym słowie starosta gminy Čierne Pavol Gomola. – To miejsce łączy narody sercem i wiarą – dodał starosta gminy Hrćava Petr Stano, a sołtys Koniakowa Jan Gazur przeczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. „Państwa obecność tutaj jest wymownym świadectwem dobrych relacji i owocnej współpracy naszych sąsiadujących ze sobą narodów” – napisał Prezydent RP. Przeczytano również list z Kancelarii premier Beaty Szydło i list wójta gminy Istebna. Proboszcz z Trzycatka ks. Marian Fres podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości i zaangażowanym w jej przygotowanie.

O muzyczną oprawę Eucharystii zadbał zespół Makabi ze Słowacji pod kierunkiem Gabrieli Birovej. Wśród setek uczestników uroczystości byli m.in.: przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i różnych instytucji z Polski, Czech i Słowacji, delegacje z przygranicznych parafii, liczne poczty sztandarowe, orkiestra oraz kapele góralskie.

Poczta z Trójstyku

Także i w tym roku na Trójstyku stanęło stoisko pocztowe, kierowane przez Jacka Pysznego, a zorganizowane przez: Urząd Pocztowy w Istebnej, Polski Związek Filatelistów oddział w Rudzie Śląskiej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej.

Reklama

– Nasze stoisko pocztowe w tym roku stanęło z okazji Mszy św. Trzech Narodów, ale także z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i Roku Miłosierdzia. Z tej okazji wydaliśmy okolicznościową kopertę i specjalny znaczek pocztowy. Na kopercie umieściliśmy zdjęcie z Mszy św., a na znaczku jest wizerunek św. Wojciecha – patrona trzech narodów, i wizerunek św. Jana Pawła II – mówi J. Pyszny. – Warto podkreślić, że my obchodzimy 1050. rocznicę Chrztu Polski, a Czesi – 1185. rocznicę chrztu Czech i Słowacji. Mamy też dodatkowy stempel na Rok Miłosierdzia. Na naszym stoisku można zaopatrzyć się w znaczki i kartki z papieżem Franciszkiem – dodaje J. Pyszny.

Krzyż na 150-lecie kaplicy w Trzycatku

Procesja przybywająca na Trójstyk z kościoła Matki Bożej Frydeckiej mijała krzyż umieszczony na łące nieopodal ołtarza polowego na Trójstyku. – Belka z tego krzyża pochodzi z pierwszej kaplicy, która stała w miejscu obecnego kościoła pw. Matki Bożej Frydeckiej. Murowaną kaplicę zbudowano w 1866 r. i poświęcono 8 grudnia tego samego roku. Z czasem okazała się zbyt mała i ją rozebrano, a w jej miejsce w 1948 r. postawiono drewnianą kaplicę, jako wotum dziękczynne mieszkańców za przetrwanie wojny. Jednakże kaplica z Trzycatka w 1997 r. została przeniesiona do Istebnej na Mlaskawkę, gdzie istnieje do dziś – jako kościół filialny pw. św. Józefa, należący do parafii w Stecówce. W jej miejscu powstał nowy kościół – wyjaśnia Jacek Pyszny, którego stoisko pocztowe stało tuż obok krzyża. – W tym roku mija 150. rocznica powstania kaplicy na Trzycatku. Z niej zachowała się belka. A że mamy okrągłą rocznicę, zrodziła się inicjatywa, aby postawić tu krzyż, w którym umieszczono belkę – mówi J. Pyszny. Poświęcenie krzyża wstępnie zaplanowano na wrzesień br., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Proboszcz z Trzycatka ks. Marian Fres podkreśla, że jest to inicjatywa parafian. – Krzyż stanął na działce parafialnej. Parafianie go wybudowali i obkuli, jest podświetlony. To po prostu wyraz wiary parafian i wyraz potrzeby ich serca – mówi ks. proboszcz Marian Fres.

Parafia przy Trójstyku

Murowany kościół pw. Matki Bożej Frydeckiej konsekrowano 17 października 1999 r. A parafię erygował bp Tadeusz Rakoczy, również 17 października tego samego roku. Obecnie parafia liczy blisko 700 osób. Od 8 lat centralnym punktem wakacji i ważnym wydarzeniem także w skali diecezjalnej są doroczne Spotkania Trzech Narodów na Trójstyku. Jak podkreśla ks. proboszcz Marian Fres: – W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy uroczystości na działce parafialnej przy nowym ołtarzu, na budowę którego drewno ofiarował Piotr Bury, właściciel tartaku z Istebnej. Nieoceniona była inicjatywa i pomoc Mariana Stańko, zaś dekoracje ołtarza wykonał rzeźbiarz Paweł Jałowiczor. Wszystkim pracującym przy postawieniu zadaszenia nad ołtarzem na Trójstyku należą się słowa uznania i wdzięczności. Takie inicjatywy, prace, a potem uroczystości pogłębiają wzajemną więź mieszkańców, a także poczucie wspólnoty wiary, która przekracza wszelkie granice, także granice państw, jak właśnie tu, na Trójstyku.

2016-09-01 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: w Itaperunie po dwóch latach przerwy odbyła się Procesja Spotkania

[ TEMATY ]

Brazylia

Wielki Tydzień

procesja

Wikipedia

Wielki Tydzień dla katolików w Brazylii jest szczególnym okresem, w którym – oprócz przygotowań i obchodów Triduum Paschalnego – w wielu regionach pielęgnowane są własne tradycje, związane z tym czasem. Jedną z najbardziej znanych tradycji jest tzw. Procesja Spotkania, która w Wielką Środę przemierza ulice miasta Itaperuny w stanie Rio de Janeiro. W tym roku odbyła się ona po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa,

Wyróżnia się ona tym, że z dwóch różnych kościołów wychodzą dwie procesje, które spotykają się w kolejnej świątyni. W jednej z nich wierni niosą figurę Jezusa dźwigającego krzyż, a w drugiej posążek Matki Bożej Bolesnej. Tradycyjna procesja wyruszyła z kościołów, w których pracują polscy pallotyni. W kościele św. Benedykta, będącym też sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Mszy świętej przed wymarszem przewodniczył ks. Artur Karbowy SAC. Wskazując na postać Jezusa niosącego Krzyż, przypomniał, że wszyscy jesteśmy wezwani do spojrzenia na Zbawiciela, który dobrowolnie podjął ofiarę, żeby odkupić nasz grzech.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Niedziela Ogólnopolska 50/2006, str. 27

[ TEMATY ]

Matka Boża z Guadalupe

Juan Diego

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swej wizyty w Meksyku 31 lipca 2002 r. wyniósł Juana Diego do chwały ołtarzy. Został on pierwszym świętym Indianinem.

Tereny dzisiejszego Meksyku od dawna zamieszkiwały różne plemiona, w tym również Majowie, którzy wówczas tworzyli silne państwo i charakteryzowali się wysoką kulturą. W XI stuleciu imperium Majów podbili Aztekowie, którzy przywędrowali z północy kontynentu i osiedlili się na tym terenie. Aztekowie stopniowo podporządkowywali sobie tubylcze plemiona oraz niweczyli kulturę Majów. Konkwista hiszpańska (1519-21 r.) pod wodzą Hernána Cortésa położyła kres imperium Aztekow.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo

2022-12-09 15:41

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Łukasz Gągulski

Dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo, by wszyscy rodacy czuli, że Polska nie zostanie napadnięta, że jest bezpieczna, że polskie wojsko jest wystarczająco silne, by w razie czego nasze państwo obronić - powiedział w piątek w Zakliczynie (woj. małopolskie) prezydent Andrzej Duda.

Na spotkaniu z mieszkańcami Zakliczyna prezydent mówił o wojnie na Ukrainie. "Wojna, do której doprowadziła Rosja swoją napaścią na Ukrainę, nieszczęście, do którego doprowadziła społeczeństwo ukraińskie, napadając ich, mordując, niszcząc ukraińskie państwo, jest udziałem także i naszym, jest udziałem większości Europy i świata" - podkreślił Duda, wskazując, że wojna wywołała kryzys energetyczny i przyczyniła się do wzrostu inflacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję