Reklama

Polska

Abp Skworc: bądźcie przywiązani do Chrystusa, Ewangelii i Kościoła

Bądźcie przywiązani do Chrystusa, Ewangelii i Kościoła – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, zwracając się dziś do wiernych podczas pontyfikalnej sumy odpustowej w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Troska o kościół lokalny i globalny to główny temat poruszony przez metropolitę katowickiego podczas tej Mszy św.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Monika Jaworska

"Godzina spotkania z Jezusem Chrystusem Królem Wszechświata w katedralnym Wieczerniku narzuca wręcz myślenie szerokie, globalne, katolickie, otwarte, zapraszające wszystkich" – powiedział abp Skworc, przywołując następnie problem prześladowań za wiarę w Zmartwychwstałego Chrystusa m. in. w krajach afrykańskich i Bliskiego Wschodu. Jako przykład podał porwanie dla okupu ks. Mateusza Dziedzica, misjonarza z Republiki Środkowoafrykańskiej.

Troska o Kościół lokalny w archidiecezji katowickiej oprócz modlitwy, od dwóch lat przejawia się przede wszystkim poprzez II Synod Archidiecezjalny, który w marcu przyszłego roku rozpocznie obrady sesji plenarnych. "Wielu z was – zwrócił się do zgromadzonych arcybiskup – otrzymało prócz prośby o modlitwę, dodatkowe zaproszenie, by dzielić się swoim doświadczeniem Kościoła w ramach zespołów synodalnych, zwłaszcza tych, które powstały w oparciu o wybrane w parafiach rady duszpasterskie".

Metropolita katowicki wyraził swą wdzięczność wszystkim zaangażowanym w II Synod Archidiecezjalny, przede wszystkim dlatego, że sporo synodalnych zagadnień wykraczało poza rzeczywistość parafii i dotyczyło całej diecezji.

Reklama

Zwracając się bezpośrednio do członków zespołów synodalnych, abp Skworc stwierdził, że nie mogą oni oczekiwać, iż wszystko wykonają księża, ponieważ po to zostali oni powołani, by razem z duszpasterzami podjąć dzieło synodalnej odnowy. Zaprosił ich do pomocy w przekazywaniu informacji o postępie synodalnych prac, gdyż prawdziwe jest stwierdzenie Jana Pawła II, że informacja jest warunkiem pokoju i rozwoju.

Na koniec hierarcha wskazał na trud czekający duszpasterzy i wiernych świeckich w najbliższym czasie związany z końcowymi pracami II Synodu Archidiecezjalnego. Stwierdził, że nie muszą się oni tej pracy i trudu obawiać, gdyż nie kroczą sami: "dziemy wiernie za Chrystusem Królem, bo błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie, błogosławione Jego królestwo, które nadchodzi! I wy bądźcie błogosławieni – słudzy Królestwa, które w was jest!".

Przybyli na Eucharystię wierni wychodząc z katedry otrzymywali „Królewskie jabłko”, które oprócz spełnienia śląskiej tradycji (przyniesienia czegoś z odpustu do domu) jest również symbolem władzy. - Ten symbol był też znakiem umiłowania Chrystusa, Ewangelii i przywiązania do Kościoła. Więc weźcie ten dar, to jabłko królewskie ze sobą i bądźcie przywiązani do Chrystusa, Ewangelii i Kościoła – apelował arcybiskup katowicki.

2014-11-23 19:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katowice: abp Skworc i biskupi pomocniczy modlą się za zmarłych i poszkodowanych górników

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

górnicy

Katowice

archidiecezjakatowicka.pl

Abp Wiktor Skworc, abp koadiutor Adrian Galbas i biskupi pomocniczy przewodniczą uroczystościom pogrzebowym za zmarłych tragicznie górników na „KWK Pniówek” i „KWK Zofiówka”. Do katastrof górniczych doszło kolejno 20 i 23 kwietnia w kopaniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Śląscy biskupi od samego początku towarzyszą rodzinom poszkodowanych górników przede wszystkim modlitwą, indywidualną i wspólnotową – liturgiczną. To wyraz religijnej i społecznej odpowiedzialności za powierzony im lud, w tym ludzi ciężkiej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję