Reklama

Polska

Abp Skworc: bądźcie przywiązani do Chrystusa, Ewangelii i Kościoła

Bądźcie przywiązani do Chrystusa, Ewangelii i Kościoła – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, zwracając się dziś do wiernych podczas pontyfikalnej sumy odpustowej w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Troska o kościół lokalny i globalny to główny temat poruszony przez metropolitę katowickiego podczas tej Mszy św.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Monika Jaworska

"Godzina spotkania z Jezusem Chrystusem Królem Wszechświata w katedralnym Wieczerniku narzuca wręcz myślenie szerokie, globalne, katolickie, otwarte, zapraszające wszystkich" – powiedział abp Skworc, przywołując następnie problem prześladowań za wiarę w Zmartwychwstałego Chrystusa m. in. w krajach afrykańskich i Bliskiego Wschodu. Jako przykład podał porwanie dla okupu ks. Mateusza Dziedzica, misjonarza z Republiki Środkowoafrykańskiej.

Troska o Kościół lokalny w archidiecezji katowickiej oprócz modlitwy, od dwóch lat przejawia się przede wszystkim poprzez II Synod Archidiecezjalny, który w marcu przyszłego roku rozpocznie obrady sesji plenarnych. "Wielu z was – zwrócił się do zgromadzonych arcybiskup – otrzymało prócz prośby o modlitwę, dodatkowe zaproszenie, by dzielić się swoim doświadczeniem Kościoła w ramach zespołów synodalnych, zwłaszcza tych, które powstały w oparciu o wybrane w parafiach rady duszpasterskie".

Reklama

Metropolita katowicki wyraził swą wdzięczność wszystkim zaangażowanym w II Synod Archidiecezjalny, przede wszystkim dlatego, że sporo synodalnych zagadnień wykraczało poza rzeczywistość parafii i dotyczyło całej diecezji.

Zwracając się bezpośrednio do członków zespołów synodalnych, abp Skworc stwierdził, że nie mogą oni oczekiwać, iż wszystko wykonają księża, ponieważ po to zostali oni powołani, by razem z duszpasterzami podjąć dzieło synodalnej odnowy. Zaprosił ich do pomocy w przekazywaniu informacji o postępie synodalnych prac, gdyż prawdziwe jest stwierdzenie Jana Pawła II, że informacja jest warunkiem pokoju i rozwoju.

Na koniec hierarcha wskazał na trud czekający duszpasterzy i wiernych świeckich w najbliższym czasie związany z końcowymi pracami II Synodu Archidiecezjalnego. Stwierdził, że nie muszą się oni tej pracy i trudu obawiać, gdyż nie kroczą sami: "dziemy wiernie za Chrystusem Królem, bo błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie, błogosławione Jego królestwo, które nadchodzi! I wy bądźcie błogosławieni – słudzy Królestwa, które w was jest!".

Przybyli na Eucharystię wierni wychodząc z katedry otrzymywali „Królewskie jabłko”, które oprócz spełnienia śląskiej tradycji (przyniesienia czegoś z odpustu do domu) jest również symbolem władzy. - Ten symbol był też znakiem umiłowania Chrystusa, Ewangelii i przywiązania do Kościoła. Więc weźcie ten dar, to jabłko królewskie ze sobą i bądźcie przywiązani do Chrystusa, Ewangelii i Kościoła – apelował arcybiskup katowicki.

2014-11-23 19:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik: z pokorą chodzę śladami abp. Życińskiego

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katarzyna Artymiak

Czuję bliskość arcybiskupa Życińskiego, zwłaszcza, że poruszam się w tych samych przestrzeniach, w tych samych miejscach. Z pokorą chodzę jego śladami – mówi KAI w 4. rocznicę śmierci abp. Józefa Życińskiego metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, jego wieloletni współpracownik i następca na urzędzie pasterskim.

Oto pełen tekst wywiadu KAI z ks. abp. Stanisławem Budzikiem:

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: wręczono ordery i odznaczenia państwowe zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu

2021-07-28 17:57

[ TEMATY ]

prezydent

odznaczenia

PAP

53 Polaków zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi, przyznawanymi przez prezydenta RP podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia otrzymali Danuta i Witold Danielewiczowie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski.

"W Pałacu Prezydenckim odbyła się w środę uroczystość, podczas której Minister Andrzej Dera w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wręczył ordery i odznaczenia państwowe przyznane osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję