Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 39/2016, str. 6-7

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żołnierze Armii Krajowej

Niosą sztandary i tradycję

Dnia 11 września br. odbyła się 45. Pielgrzymka Kombatantów Armii Krajowej. Starszym wiekiem, a przez to przybywającym w coraz mniejszej liczbie żołnierzom AK towarzyszyły rodziny, a także przyjaciele oraz harcerze, uczestnicy 34. Pielgrzymki Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej – w sumie kilkaset osób. Mszy św. na Szczycie przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk. Zebranych witał o. Jan Zinówko, paulin. Słowo do kombatantów w specjalnym liście skierował biskup polowy WP Józef Guzdek. Napisał m.in.: „Dochowaliście wierności złożonej przysiędze. Dziękuję wam za służbę i wierność Ojczyźnie. Ale wasza służba trwa nadal. Jesteście Polsce potrzebni, wasze doświadczenie i wiedza niech służą młodemu pokoleniu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej”.

W homilii ks. kmdr Janusz Bąk, wskazując na żołnierzy Armii Krajowej, mówił: – Kto czuł się Polakiem, szedł do tej armii. Służyli w niej żołnierze września, służyli rezerwiści, harcerze, służyła młodzież, nawet dzieci. Armia Krajowa zachowała najcenniejsze wartości, które widniały na jej sztandarach: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Ci młodzi ludzie byli wychowywani w poszanowaniu tradycji niepodległościowej, przysięgali na święty krzyż. Bez Chrystusa, bez krzyża nie da się zrozumieć tego narodu” – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Część sztandarów kombatanckich wystawionych było przez harcerzy. – Kombatanci są już słabi fizycznie i obsadę pocztów sztandarowych stanowią często harcerze – wyjaśniał Piotr Kurek, przewodniczący Komisji ds. Młodzieży Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.

Ludzie Pracy na Jasnej Górze

„Solidarność” znów w obronie niedzieli

W dniach 17-18 września br. pod hasłem: „Miłosierdzie przychodzi przez Maryję” odbywała się 34. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę. W pierwszym dniu Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył i homilię wygłosił biskup radomski Henryk Tomasik. Głównym punktem pielgrzymki była w niedzielę 18 września uroczysta Suma na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego – metropolity wrocławskiego i krajowego duszpasterza ludzi pracy. W Eucharystii uczestniczyło ok. 25 tys. osób z zakładów pracy z całej Polski. Na ołtarzu spoczywały relikwie serca bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Reklama

Przed Mszą św. do zebranych przemówił Piotr Duda – przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Podkreślił, że niedziela powinna być dla Boga i dla rodziny. Głos zabrała także Agnieszka Lenartowicz-Łysik – społeczny doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, która odczytała jego list skierowany do pielgrzymów

Słowa powitania do zebranych w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry.

Homilię wygłosił biskup pomocniczy z Radomia Piotr Turzyński. – Chcemy dzisiaj podziękować Panu Bogu, że to słowo „solidarność” zabrzmiało bardzo mocno na naszej polskiej ziemi i zostało usłyszane na całym świecie na nowo, że jakby odkryliśmy w słowniku chrześcijańskim słowo „solidarność” – bycie z człowiekiem, nie przeciw niemu. Do tego, by to słowo zaistniało w języku współczesnego świata, przyczynił się radomski Czerwiec 1976. Ówczesne władze nie wiedziały, co to solidarność, nie było ani wczucia się w sytuację robotników, ani wysłuchania ich jasnego głosu sprzeciwu, ale nazwano to buntem albo słuchaniem imperialistycznych podszeptów. Nie wysłuchano robotników, znaleźli się w wizji władzy jako warchoły i jako przestępcy, jako ktoś, dla kogo nie ma miejsca w społeczności, kogo trzeba karać, ale w tym bólu, cierpieniu, trudzie narodziła się „Solidarność”, bo oto z robotnikami, którzy przechodzili przez tzw. ścieżki zdrowia, byli bici, zaczęli się solidaryzować inni i powstał Komitet Obrony Robotników, intelektualiści wzięli pod opiekę robotników. Bardzo piękną i niezwykłą postacią radomskiego Czerwca jest ks. Roman Kotlarz, który był solidarny z robotnikami; pamiętnego 25 czerwca przyjechał na obiad do jednej z radomskich parafii i tu w geście solidarności szedł przez pewien czas z robotnikami, a potem z wysokości kościoła błogosławił im. W swoich kazaniach był głosem robotników, którym nie pozwalano mówić. Zapłacił za to najwyższą cenę, wiele razy bity i zastraszany; zmarł z wycieńczenia i tym samym stał się męczennikiem Czerwca 1976. Na plakacie, który zapraszał nas na to dzisiejsze spotkanie, znajdujemy słowa ks. Romana: „Starałem się w swoich słowach mówić o was i mówić za was” – przecież to nic innego jak solidarność, solidarność z człowiekiem, który czuje się oszukany, prześladowany, niszczony, zepchnięty na margines.

Reklama

Na pielgrzymce obecni byli m.in.: Zdzisław Maszkiewicz – przewodniczący Zarządu Regionu Ziemi Radomskiej NSZZ „Solidarność”, Jacek Strączyński – przewodniczący częstochowskiej „Solidarności”, Stanisław Szwed – sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Mariusz Trepka – wicewojewoda śląski, Roman Giedrojć – główny inspektor pracy, a także rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki: siostra Teresa i bracia: Józef i Stanisław z rodzinami.

Harcerstwo

Wychowuje i rozwija

W dniach 9-11 września br. odbywała się 34. Pielgrzymka Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W spotkaniu udział wzięli harcerze i harcerki, wędrowniczki i wędrownicy, instruktorzy i instruktorki – w sumie ok. 400 osób. – Pielgrzymka była o tyle szczególna, że było to nasze dziękczynienie za udane Światowe Dni Młodzieży, za nasze zaangażowanie – powiedział ks. hm. Robert Mogiełka, kapelan naczelny ZHR. Harcerstwo daje możliwość wszechstronnego rozwoju – podkreślał ksiądz harcmistrz. Dzisiejsze pokolenie raczej nie lubi stawiać sobie wymagań, harcerstwo w tej chwili może nie jest w modzie, a szkoda, bo rzeczywiście jest to miejsce, gdzie można się rozwijać – wyjaśnił.

Reklama

Głusi i głuchoniemi

Modlitwa w języku migowym

W sobotę 10 września br. pielgrzymowała na Jasną Górę 34. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych. – Jest to jedna z najważniejszych pielgrzymek niesłyszących – powiedział ks. Grzegorz Sokalski, duszpasterz. – Oprócz spotkania z Bogiem, z Matką Najświętszą bardzo ważne jest również spotkanie ludzi ze sobą. W języku migowym jest jeden taki znak – spotkanie, ale można go różnie zamigać, jako spotkanie z Panem Bogiem lub spotkanie ludzi, ale w obu przypadkach w tym znaku dłonie muszą się zetknąć.

Krótko

10 września br. Mszy św. dla uczestników 22. Pielgrzymki Legionu Maryi przewodniczył bp Roman Marcinkowski, opiekun Legionu Maryi z ramienia Episkopatu. Na ołtarzu obecne były relikwie św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, założyciela Legionu. Członkowie stowarzyszenia tradycyjnie przywieźli na pielgrzymkę kilkadziesiąt sztandarów i proporców z wyhaftowaną łacińską dewizą „Legio Mariae”.

10 września br. przybyła na Jasną Górę 20. Jubileuszowa Pielgrzymka Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych RP. Zrzeszyła przedstawicieli z kilkudziesięciu Izb i Urzędów Skarbowych, Izb i Urzędów Celnych, Urzędów Kontroli Skarbowej oraz finansowych instytucji Skarbu Państwa. Obecni byli: Marian Banaś – podsekretarz Stanu, szef Służby Celnej i ks. Marcin Iżycki – krajowy duszpasterz Służb Skarbowych i Celnych.

• W dniach 9-11 września br. na Jasnej Górze trwały Jubileuszowe 60. Dni Modlitw Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”. Tradycyjnie przedstawicielom Ruchu towarzyszył o. Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca, krajowy asystent „Odrodzenia”. Rekolekcje dla uczestników głosili: o. Leon Knabit, o. Wiesław Łyko i o. Marek Grzelczak.

10 września br. została poświęcona kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej dla parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lądku-Zdroju, w diecezji świdnickiej. Na uroczystość przybył ks. Grzegorz Kwiatkowski – wikariusz wraz z 55-osobową grupą parafian.

Reklama

11 września br. odbyła się 7. Pielgrzymka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przybyli dyrektorzy, kierownicy, pracownicy wraz z rodzinami na czele z prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Jarosław Sroka, duszpasterz tej grupy zawodowej.

Pielgrzymka Leśników

Z udziałem 7 tys. osób 17 września br. odbyła się na Jasnej Górze 20. Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska. – Przyszedłem tu razem z leśnikami, by podziękować im za rok tej ciężkiej pracy dla dobra polskiej przyrody, dla dobra ludzi w Polsce, bo zasoby przyrodnicze mają służyć człowiekowi i rzeczywiście służą. Z kolei dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski podkreślił, że jego jednostka zarządza prawie 30 proc. terytorium Polski, czyli zarządza Polską Leśną. – Batalia o narodowy charakter Lasów Państwowych pewnie nigdy się nie skończy, ale na dzień dzisiejszy Polska jest w dobrych rękach – powiedział. Przed rozpoczęciem Mszy św. Konrad Tomaszewski odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Eucharystii dla pielgrzymów przewodniczył i homilię wygłosił biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński – krajowy duszpasterz leśników.

W homilii bp Lityński podkreślił, że pielgrzymka wpisała się w bolesną historię naszej ojczyzny, 17 września przypadła bowiem 77. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Zwrócił uwagę, że wielu Polaków odbywało katorgę i dramatycznie kończyło swoje życie w syberyjskich lasach.

Na zakończenie Eucharystii został odczytany list bp. Edwarda Janiaka – byłego krajowego duszpasterza leśników. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniły Orkiestra Reprezentacyjna Lasów Państwowych z Tucholi pod dyrekcją Mirosława Pałczyńskiego oraz Zespół Trębaczy Leśnych „Leśny Róg” z Nadleśnictwa Prószków.

BPJG

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-09-21 08:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

[ TEMATY ]

objawienia

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

W tym kontekście przypomniano, że kardynał spotkał się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w poniedziałek. Nie ujawnił on żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu, ani kiedy dokładnie zostanie on opublikowany.

CZYTAJ DALEJ

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję