Reklama

Franciszek

Posłaniec pokoju

„Wizyta papieża Franciszka może się przyczynić do wzrostu liczby katolików w naszym kraju” – czytamy w azerskich mediach. Jak twierdzi teolog Elshad Miri, Papież jest w Azerbejdżanie nie tylko bacznie obserwowany, ale też zdobywa coraz większą popularność

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 12-13

[ TEMATY ]

Franciszek w Gruzji i Azerbejdżanie

alexmu/fotolia.com

Panorama nadmorskiego bulwaru w Baku

Panorama nadmorskiego bulwaru w Baku

Zdaniem teologa, papież nie jest zwykłą głową państwa, skupia bowiem na sobie cały katolicki świat. Jak podkreśla, sytuacja wyznawców Chrystusa w Azerbejdżanie wygląda dziś zupełnie inaczej w porównaniu z sytuacją, kiedy kraj ten w 2002 r. odwiedził Jan Paweł II. – Wtedy okazją do pielgrzymki było konsekrowanie katolickiej świątyni poświęconej Najświętszej Maryi Pannie – zaznacza Elshad Miri i dodaje: – Dzisiaj zdecydowanie wzrosła u nas liczba katolików, pojawili się misjonarze, działają stowarzyszenia i grupy modlitewne. W dalszym ciągu jednak mamy tu do czynienia z dominacją społeczności muzułmańskiej.

Ela Wajner organizuje pielgrzymki na Kaukaz. Od kilku lat jednym z popularniejszych kierunków jest Azerbejdżan. – Kraj ten jest bardzo ciekawy z powodów kulturowych – przekonuje. – Mamy tam do czynienia z mozaiką narodowościową i religijną, ale imponujące jest pokojowe współżycie wszystkich członków tamtejszego społeczeństwa.

Reklama

Przewodniczka zwraca uwagę na silną Polonię w tamtym regionie. Staraniem m.in. Polaków poświęcono w Baku wybudowany kościół katolicki pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Na co dzień posługują tam duchowni pochodzący ze Słowacji. Przedstawiciele miejscowej Polonii żałują, że nie sprawuje się tam ani jednej Mszy św. w języku polskim, mimo że wspólnota Polonusów należy do najliczniejszych.

Ziemia ognia

Temat spotkania z papieżem Franciszkiem znajduje odzwierciedlenie w logo tego wydarzenia: przedstawiony na nim żółty kolor krzyża odwołuje się do barwy Stolicy Apostolskiej i przypomina o tradycji chrześcijańskiej, obecnej na tych obszarach od zamierzchłych czasów; płomienie w kolorach flagi Azerbejdżanu symbolizują natomiast ten kraj, nazywany Ziemią ognia, nawiązują one ponadto do kształtu serca i wraz z niektórymi innymi promieniami, które wychodzą od środka, przypominają o trwającym obecnie Roku Świętym Miłosierdzia.

W ramach przygotowań do papieskiej pielgrzymki odpowiedzialny za jej organizację ks. prał. Mauricio Rueda Beltz odwiedził przewodniczącego Rady Muzułmanów Kaukazu – szejka Allahshukura Pashazadego – podała AZERTAC, azerska agencja informacyjna. W skład watykańskiej delegacji weszli także nuncjusz apostolski w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie – abp Marek Solczyński oraz przełożony prefektury apostolskiej, Słowak – ks. Vladimír Fekete SDB. Tematem poruszonym podczas spotkania z przedstawicielami azerskiego islamu były perspektywy relacji międzyreligijnych i duchowych. Wyrażono uznanie dla stanu relacji między Azerbejdżanem a Stolicą Apostolską oraz podkreślono znaczenie wzajemnych wizyt.

Reklama

Ojciec Święty przybędzie do Azerbejdżanu w niedzielę 2 października br. Oprócz Mszy św. w kościele Salezjanów w programie wizyty Franciszka przewidziano spotkania z przedstawicielami władz, z przywódcą muzułmanów Kaukazu, prawosławnym biskupem Baku i przewodniczącym miejscowej wspólnoty żydowskiej.

Niemal 97 proc. spośród 9,5 mln mieszkańców Azerbejdżanu to wyznawcy islamu, 1,45 proc. – prawosławia, a 1,35 proc. – Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Katolików w 2014 r. było 540. W Azerbejdżanie wspólnota katolicka liczy zaledwie 300-400 wiernych. Znaczną ich część stanowią zagraniczni pracownicy.

Zabliźnić rany

Jak podała Katolicka Agencja Informacyjna, papież Franciszek podczas wizyty w Azerbejdżanie będzie zachęcał do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu o Górski Karabach. Poinformował o tym w Baku ks. Fekete. Azerskie media cytują słowa najwyższego rangą przedstawiciela Kościoła katolickiego w Azerbejdżanie: „Kościół katolicki odrzuca wojnę i wzywa do pokojowego rozwiązywania konfliktów”. Ksiądz Fekete zastrzegł jednak, że Stolica Apostolska nie zajmuje się konkretnie konfliktem o Górski Karabach, który od ponad 30 lat toczy się między Armenią a Azerbejdżanem. Po rozpadzie Związku Sowieckiego i odzyskaniu niepodległości przez oba kraje konflikt o ten region przerodził się w otwartą wojnę. Najbardziej zaciekłe walki toczyły się w latach 1992-94 i pociągnęły za sobą śmierć ok. 30 tys. osób. W wyniku wojny wspierani wówczas przez Rosję Ormianie, po obraniu przez niepodległy Azerbejdżan kursu na Zachód i zbliżeniu z Turcją, opanowali całe terytorium Karabachu i część rejonów Azerbejdżanu. Od tamtego czasu stale dochodzi do zbrojnych incydentów. Ostatnio walki wybuchły na początku kwietnia br. Zginęło kilkudziesięciu żołnierzy obu armii i prawdopodobnie kilku cywilów. Walki trwały krótko i zakończyły się nieoczekiwanymi deklaracjami stron o zawieszeniu broni. Jednocześnie wznowiono rozmowy pokojowe. Podczas wizyty w Armenii pod koniec czerwca br. Franciszek zachęcał do dialogu w rozwiązaniu konfliktu o Górski Karabach.

Hasłem trzydniowej podróży apostolskiej Papieża do Gruzji i Azerbejdżanu są słowa: „Wszyscy jesteśmy braćmi”, zaczerpnięte z Ewangelii według św. Mateusza. W dniach 30 września – 1 października 2016 r. Ojciec Święty odwiedzi Gruzję. Jak poinformował w rozmowie z misyjną agencją Fides chaldejski patriarcha Babilonu Louis Raphaël I Sako, w Gruzji Papież spotka się z 13 chaldejskimi biskupami z Iraku.

Trudno się dziwić, że w oficjalnym programie wizyty znajduje się spotkanie Franciszka z chaldejską społecznością Gruzji. – Kraj ten jest domem dla ok. 10 tys. członków naszego Kościoła. Z tej okazji nie tylko biskupi, ale także wielu księży i wiernych z Iraku przyjedzie do Tbilisi, aby spotkać się z Papieżem – powiedział patriarcha Sako.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że Kaukaz, mimo napięć o charakterze politycznym, jest miejscem przyjaznego współistnienia różnych religii. Być może dlatego papieską wizytę w azerskim Baku zakończy spotkanie z udziałem szejka i przedstawicieli innych wspólnot religijnych kraju.

2016-09-28 08:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Mała umiłowana trzódko Gruzji powierz się Chrystusowi!

[ TEMATY ]

Franciszek w Gruzji i Azerbejdżanie

Marcin Mazur/Episkopat.pl

Mała umiłowana trzódko Gruzji, która tak bardzo poświęcasz się działalności charytatywnej i wychowawczej, przyjmij zachętę Dobrego Pasterza, powierz się Jemu, który bierze Ciebie na ramiona i pociesza! - powiedział Franciszek podczas Mszy św. na stadionie im. Micheila Meschiego. Papież wskazał na potrzebę "ubogich środków bogatych Bogiem". "Szczęśliwe te wspólnoty chrześcijańskie, które żyją tą autentyczną prostotą ewangeliczną! Szczęśliwy ów Kościół, który nie polega na kryteriach funkcjonalizmu i efektywności organizacyjnej i nie zwraca uwagi na to, jaki będzie jego obrazę" - mówił Ojciec Święty.

Publikujemy tekst papieskiej homilii.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal

2021-09-20 13:29

[ TEMATY ]

patronat

Materiał prasowy

W dniach 17-19 września w Siedleckim CKiS odbył się 28. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal. Wydarzenie zakończyło się wielkim sukcesem przyciągając setki młodzieży, a dzięki technologii streaming’u osoby, które nie mogły uczestniczyć fizycznie w trzydniowym spotkaniu oglądały go na żywo w internecie.

Materiał prasowy

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję