Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Byli polscy więźniowie obozów koncentracyjnych u Franciszka

W audiencji generalnej, która odbyła się 5 października br. na Placu św. Piotra w Rzymie, uczestniczyła szczególna grupa z Polski – byli więźniowie obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz krewni więźniów z nazistowskich obozów w Ravensbrück, Mauthausen i Flossenbürg. W spotkaniu uczestniczyła m.in. Zdzisława Włodarczyk, przedstawicielka Fundacji Maksymiliana Kolbego, która wraz z grupą dzieci ze Śląska została uwięziona w Auschwitz w sierpniu 1944 r., gdy miała zaledwie 11 lat. Tych najmłodszych więźniów obozu oddzielono od rodziców, którzy stracili życie. Dziewczynce udało się przeżyć oświęcimskie piekło – odzyskała wolność 27 stycznia 1945 r., gdy obóz został wyzwolony. Franciszek na dłuższą chwilę zatrzymał się przy grupie Polaków, którzy zaśpiewali mu „Czarną Madonnę” i podarowali obraz św. Maksymiliana, namalowany przez Henryka Włocha.

W. R.

Smutna wizyta

Ojciec Święty na terenach dotkniętych trzęsieniem ziemi

Papież Franciszek 4 października br. niespodziewanie odwiedził tereny dotknięte 24 sierpnia katastrofalnym trzęsieniem ziemi we włoskiej prowincji Rieti. Wizytę rozpoczął od miasteczka Amatrice, gdzie zginęło 230 osób. Następnie udał się do Domu Pomocy św. Rafała w Borbonie, do Cittareale, Accumoli, Pescary del Tronto, Arquaty del Tronto i San Pellegrino di Norcia w Umbrii. Na swoją wizytę Papież wybrał dzień, w którym przypada uroczystość św. Franciszka z Asyżu – patrona Włoch i jego pontyfikatu.

Reklama

Ojciec Święty wyruszył z Watykanu ok. godz. 6 rano, bez eskorty, jedynie w towarzystwie oficerów Żandarmerii Watykańskiej. Krótko po godz. 9 volkswagen golf z zaciemnionymi szybami pojawił się w Amatrice. Po wyjściu z tamtejszej szkoły Papież powiedział do zgromadzonych mieszkańców miasta: – Słusznie myślałem w pierwszych dniach tego wielkiego cierpienia, że moja wizyta może być bardziej ciężarem niż pomocą. Ale od pierwszej chwili czułem, że muszę do was przybyć, aby wam po prostu powiedzieć, że jestem blisko was, nic więcej. I że modlę się za was! Bliskość i modlitwa to mój dar dla was. Niech Pan błogosławi was wszystkich, niech Matka Boża was strzeże w tej chwili smutku, bólu i próby.

Tuż przed powrotem do Watykanu Papież zatrzymał się jeszcze na chwilę w San Pellegrino di Norcia. Tam pomodlił się przed poważnie zniszczonym kościołem pw. św. Peregryna i powiedział do wiernych: – Pozdrawiam was wszystkich. Byłem blisko was i czuję się bardzo blisko w tej chwili smutku...

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Powtarzajmy: „Jezu, ufam Tobie”

Serdecznie pozdrawiam Polaków, a w szczególny sposób obecnych tu byłych więźniów nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Dzisiaj obchodzimy wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej. Przypomniała ona światu, że Bóg jest bogaty w miłosierdzie, a Jego miłość jest potężniejsza od śmierci, grzechu i wszelkiego zła. Niech orędzie Jezusa Miłosiernego – przez nią przekazane – owocuje w waszym życiu pogłębieniem więzi z Bogiem i czynami miłosierdzia. Zawierzajmy Bogu w modlitwie samych siebie i trudne sprawy świata. Powtarzajmy: „Jezu, ufam Tobie”. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Reklama

Audiencja generalna, 5 października 2016 r.

RV

Zapowiedź konsystorza

Papież kreuje nowych kardynałów

Ojciec Święty Franciszek zapowiedział, że w sobotę 19 listopada br., w przeddzień zamknięcia Drzwi Świętych Miłosierdzia, odbędzie się konsystorz, na którym kreuje 13 nowych kardynałów, którzy będą mieć prawo wyboru papieża, oraz 4 kardynałów nieelektorów. Papież zapowiedział też, że w niedzielę 20 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla, na zakończenie Roku Świętego Miłosierdzia, będzie koncelebrował Mszę św. z nowymi kardynałami, Kolegium Kardynalskim, arcybiskupami, biskupami i kapłanami. Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 211 purpuratów, w tym 111 elektorów. O swej decyzji Papież poinformował na zakończenie Mszy św. sprawowanej w Watykanie z okazji Jubileuszu Maryjnego.

KAI

Synod Biskupów

Młodzież w centrum zainteresowania

Temat XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które Ojciec Święty zwołuje na październik 2018 r., brzmi: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Temat ten jest wyrazem duszpasterskiej troski Kościoła o młodych, a także kontynuacją rozważań ostatnich dwóch zgromadzeń synodalnych – poświęconych rodzinie – oraz refleksji zawartych w posynodalnej adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Dialog ekumeniczny i międzyreligijny nie jest luksusem, ale czymś, czego świat zraniony konfliktami i podziałami potrzebuje coraz bardziej.

2016-10-12 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Popęszyce. Odpust ku czci św. Michała Archanioła

2021-09-27 13:16

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

FB parafii

26 września w kościele św. Michała Archanioła w Popęszycach (filia parafii św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku) obchodzono odpust ku czci świętego patrona.

- Także w kościołach filialnych ludzie cieszą się ze święta swojego patrona. My również bardzo uroczyście świętowaliśmy ten dzień. Wzywaliśmy wstawiennictwa św. Michała Archanioła, modląc się podczas Mszy św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Gierasimczyka, pracownika kurii diecezjalnej – mówi proboszcz parafii ks. Dariusz Gronowski.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej

2021-09-27 12:48

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/Radek Pietruszka

KONFERENCJA PRASOWA

KONFERENCJA PRASOWA

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej jest niezwykle napięta; dochodzi do masowych prób łamania integralności granicy - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformował, od sierpnia tego roku doszło do 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

W poniedziałek w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie zorganizowano wspólną konferencję prasową ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Podczas konferencji dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM Stanisław Żaryn pokazał prezentację dotyczącą osób zatrzymanych przez polskie służby.

CZYTAJ DALEJ

Tau: znasz ten stan, gdy nie czujesz już nic?

2021-09-28 09:32

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

fb.com/tau.bozon

Znasz ten stan? Kiedy patrzysz na świat i nie czujesz już nic. Widzisz niesamowity film, słyszysz genialny kawałek, jesteś w pięknym miejscu, a wokół Ciebie dzieją się różne rzeczy. Nie czujesz nic. Absolutnie nic. - zaczyna swój najnowszy wpis Tau.

Jak czytamy w dalszej cześci postu znanego rapera:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję