Reklama

Z Polski i ze świata

Jubileusz Maryjny w Watykanie

Franciszek za Janem Pawłem II zawierza Maryi przyszłość świata

Z okazji Jubileuszu Maryjnego w ramach Roku Świętego Miłosierdzia 8 października br. na Placu św. Piotra w Watykanie odbyło się wieczorne czuwanie modlitewne. – Maryja wyraża bogactwo Bożego Miłosierdzia, które wychodzi na spotkanie każdego człowieka w jego codziennych potrzebach – powiedział podczas czuwania papież Franciszek. Uczestnicy Jubileuszu Maryjnego wspólnie odmówili Różaniec i modlitwę różańcową oraz „Pod Twoją obronę”. Spotkanie z Ojcem Świętym poprzedziła procesja z ikoną Salus Populi Romani oraz wizerunkami Matki Bożej z sanktuariów maryjnych całego świata, m.in. z Jasnej Góry i Lichenia.

Centralnym punktem Jubileuszu Maryjnego w Watykanie była Msza św. sprawowana przez Franciszka w niedzielę 9 października przed Bazyliką św. Piotra. Ojciec Święty stwierdził w homilii, że ludzie żyjący obok nas, być może pogardzani i usunięci na margines, gdyż są cudzoziemcami, „mogą nas nauczyć, jak podążać drogą, której pragnie Pan”. – Jakże ważna jest umiejętność dziękczynienia, uwielbiania Pana za wszystko, co dla nas czyni! – powiedział.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. Papież odmówił ze zgromadzonymi modlitwę „Anioł Pański”. Gdy przemawiał do uczestników jubileuszu, powtórzył słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział 8 października 2000 r. w Jubileuszowym Akcie zawierzenia Maryi: „Matko (...) Pragniemy Ci dzisiaj zawierzyć przyszłość, która nas czeka (...) Ludzkość dysponuje dziś niesłychanie skutecznymi środkami, którymi może zamienić świat w kwitnący ogród albo obrócić go w ruinę”. – Niech na tym rozdrożu Panna Maryja pomoże nam wybierać życie, przyjmować i praktykować Ewangelię Chrystusa Zbawiciela – powiedział papież Franciszek.

RV

Dzień Papieski 2016

Rozdano nagrody TOTUS 2016

W przededniu XVI Dnia Papieskiego, 8 października br., na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody TOTUS, zwane popularnie katolickimi Noblami, które przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tegorocznymi laureatami są: Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II, muzyk Jan Budziaszek, s. prof. Zofia J. Zdybicka – urszulanka SJK, a także tygodnik „Idziemy”, wydawany przez diecezję warszawsko-praską. W tym roku po raz trzeci w historii kapituła wręczyła także nagrodę TOTUS specjalny. „Za dorobek życia, całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury, a w szczególności za propagowanie osoby i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” otrzymał ją Ernest Bryll – wybitny poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy oraz dyplomata. W ubiegłych latach nagrodą TOTUS specjalny uhonorowani zostali Wojciech Kilar oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wyróżnienie specjalne w kategorii „promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” przyznano Ośrodkowi Opiekuńczo-Rehabilitacyjnemu w Jadownikach Mokrych, którego inicjatorem był abp Józef Kowalczyk.

Laureatami nagrody TOTUS są osoby i instytucje, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania św. Jana Pawła II.

KAI

* * *

Reklama

Sprawiedliwość i pokój mogą przynieść tylko oczyszczenie sumień.
Jan Paweł II

Krótko

• Abp Stanisław Gądecki został wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy – informuje archidiecezja poznańska. Przewodniczącym został kard. Angelo Bagnasco z Włoch, a drugim wiceprzewodniczącym – kard. Vincent Nichols z Wielkiej Brytanii.

• W Rosji przeprowadzono ćwiczenia obronne na gigantyczną skalę. W różnego rodzaju akcjach wziął udział co czwarty Rosjanin, w sumie prawie 40 mln obywateli. Takich ćwiczeń nie prowadzono u naszego wschodniego sąsiada od czasu upadku ZSRR.

• Syryjska armia zwróciła się do rebeliantów broniących wschodniej części Aleppo o złożenie broni i opuszczenie miasta. Bojowników, którzy nie skorzystają z tej możliwości, czeka „nieuchronny los” – ostrzeżono w komunikacie.

• Brytyjski „The Times” pisze o odradzającej się Al-Kaidzie, która reorganizuje szeregi w obliczu słabnącej siły tzw. Państwa Islamskiego. Jak przyznał minister obrony Michael Fallon, grupa stanowi „bezpośrednie zagrożenie” dla Wielkiej Brytanii i Europy.

• USA wycofały ze Szwajcarii swoich dyplomatów, którzy rozmawiali z Rosją na temat sytuacji w Syrii. Rosja z kolei zawiesiła wykonywanie porozumienia z USA w sprawie utylizacji plutonu. Napięcie między potęgami z Syrią w tle rośnie.

• W Stanach Zjednoczonych odbyła się kolejna debata prezydencka z udziałem Hillary Clinton i Donalda Trumpa. Ostatnie dni kampanii za oceanem zdominowało ujawnienie nagrania, na którym kandydat Republikanów w bardzo wulgarny sposób wypowiada się o kobietach.

• António Guterres, były premier Portugalii, został nominowany na sekretarza generalnego ONZ. 1 stycznia 2017 r. zastąpi na tym stanowisku Ban Ki-Moona.

• Theresa May – brytyjska premier zapowiedziała, że nie będzie zbędnej zwłoki w rozpoczęciu formalnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Proces rozpocznie się do końca marca 2017 r.

2016-10-12 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: kiedy wreszcie zaczniemy żyć Ewangelią?

2021-09-26 13:25

[ TEMATY ]

wiara

Vatican News

Czy potrafimy zbudować wspólnotę z ludźmi, których los stał się dla nas tak boleśnie konkretny, a ich cierpienie niemal na wyciągnięcie ręki? - pyta bp Damian Muskus OFM w związku z 107. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. Jak podkreśla, uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest „jedną z największych duchowych chorób naszych czasów”.

Bp Muskus podkreśla, że podejrzliwość i nieufność wobec ludzi, którzy „chodzą innymi drogami”, ma długą tradycję i niechlubne skutki. „Uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest jedną z największych duchowych chorób naszych czasów. Jak pokazuje dzisiejsza Ewangelia, przytrafia się ona także tym, którzy są najbliżej Jezusa” – pisze hierarcha na swoim facebookowym profilu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję