Reklama

Z Polski

Warszawa

Obradowała Rada ds. Środków Społecznego Przekazu KEP

Podsumowanie obsługi medialnej wizyty papieża Franciszka w Polsce oraz ŚDM było głównym tematem spotkania Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, które odbyło się 6 października br. w Warszawie. Spotkanie prowadził abp Wacław Depo, przewodniczący rady.

Ks. prof. Robert Nęcek, do niedawna rzecznik archidiecezji krakowskiej, wskazał na zaangażowanie wszystkich mediów w obsługę ŚDM. Jego zdaniem, media dość szybko zapomniały jednak o potrzebie dalszego propagowania tego, co wydarzyło się podczas ŚDM, a nawet nauczania Franciszka.

Reklama

Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej przedstawił panoramę jej zaangażowania; wraz z Polską Agencją Prasową była ona odpowiedzialna za akredytację dziennikarzy oraz organizację obsługi medialnej tych wydarzeń. KAI przyznała 5610 akredytacji dziennikarzom oraz pracownikom służb technicznych stacji telewizyjnych i radiowych z 82 krajów (3794 z Polski i 1816 z zagranicy). Szef KAI podkreślił, że wielką wagę przywiązywano także do przygotowania dziennikarzy polskich i zagranicznych do tego wydarzenia. Na pół roku przed wizytą papieską KAI wraz PAP uruchomiła specjalny portal internetowy pope2016.com – rodzaj wirtualnego newsroomu, po polsku i po angielsku. Przed wizytą znalazła się tam duża ilość materiałów o Polsce i o Kościele w Polsce. Prezes KAI zwrócił uwagę na doskonałą realizację transmisji przez TVP oraz PR, które były oficjalnymi ich nadawcami, także dla zagranicy.

Ks. Maciej Makuła, szef Redakcji Programów Katolickich TVP, zauważył, że dziennikarze biorący udział w ŚDM nie tylko okazali najwyższy profesjonalizm, ale też „zostali wewnętrznie przemienieni”. Ks. Piotr Zaborski przedstawił pracę Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich, skupiającego liczne stacje diecezjalne. Zaoferowały one wspólną obsługę wydarzeń związanych z ŚDM.

Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna „Niedzieli” poinformowała, że jeszcze na wiele miesięcy przed ŚDM tygodnik oddał swoje strony młodzieżowe na rzecz przygotowania młodych czytelników do ŚDM, a w trakcie Dni – niezależnie od opisu wydarzeń w gazecie i na stronie internetowej – studio Niedziela TV zrealizowało olbrzymi materiał filmowy. Został już wydany kalendarz „Niedzieli” na 2017 r. z przesłaniem Franciszka, a obecnie przygotowywana jest do druku książka zawierająca myśli z jego nauczania w Polsce.

Reklama

Szef „Gościa Niedzielnego” – ks. Marek Gancarczyk postawił pytanie o stosunkowo małe zaangażowanie polskiej młodzieży w ŚDM. W większości decydowała się ona na przyjazd do Krakowa w ostatnim momencie, nie licząc grupy ok. 150 tys. wolontariuszy, którzy pracowali przez wiele miesięcy poprzedzających Dni. W podobnym duchu wypowiadał się ks. Henryk Zieliński – redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”. Stwierdził on, że na ŚDM zarejestrowało się zaledwie 100 tys. młodych Polaków, a reszta przybyła zachęcona w ostatniej chwili niezwykłą atmosferą, którą udało się przekazać mediom, głównie telewizji. Zdaniem obu mówców, jednym z powodów tego może być nieprzychylna atmosfera wokół Kościoła, prezentowana w ostatnich latach przez część mediów. Wszyscy wyrazili wielkie uznanie dla pracy Biura Prasowego KEP oraz dla KAI za obsługę pielgrzymki Franciszka do Polski.

KAI

Program duszpasterski na rok 2016/2017

Idźcie i głoście

W Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie nowej kadencji Komisji Duszpasterstwa KEP. Przedmiotem spotkania było przygotowanie programu roku duszpasterskiego 2017/2018 dla Kościoła w Polsce.

Jak wyjaśnił abp Wiktor Skworc – przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, przygotowany program będzie kontynuacją obecnego i zachętą do refleksji nad sakramentem bierzmowania i jego owocami. – Duch Święty sprawił, że Kościół stał się misją. A świadomość tego, że jesteśmy bierzmowani, powinna mieć przełożenie na życie społeczne – powiedział.

Obecnie realizowany jest program duszpasterski na lata 2013-2017, zatytułowany „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. W tym roku – 2015/2016 – towarzyszy mu hasło „Nowe życie w Chrystusie”, a hasłem na rok 2016/2017 będą słowa „Idźcie i głoście”.

KAI

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Nadmiar praw, rozporządzeń i ustaw nie rozwiązuje niczego. Może się przyczynić tylko do rozkładu i zamętu, jeżeli nie będzie zachowane pierwsze i najważniejsze przykazanie: „Będziesz miłował”.

Krótko

• Sejm RP głosami posłów PiS skierował projekt ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego do dalszych prac. Wszystkie kluby opozycyjne były za odrzuceniem ustawy.

• Polacy coraz więcej kupują. W 1. półroczu tego roku o 3 proc. wzrosła liczba odwiedzających centra handlowe. To o tyle niezwykłe, że w ostatnich latach odnotowywano jedynie spadki. Ekonomiści wiążą to przede wszystkim z pieniędzmi z programu „Rodzina 500+”.

• Kontrowersyjny kontrakt na zakup francuskich śmigłowców Caracal nie zostanie sfinalizowany. Strony nie porozumiały się w sprawie warunków offsetu, czyli inwestycji w nasz przemysł zbrojeniowy.

• Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził w jednym z wywiadów prasowych, że wyobraża sobie, iż Polska nie poprze kandydatury Donalda Tuska na szefa Rady Europy. Wspomniał, że Tuskowi być może będą stawiane poważne zarzuty.

• Krajowa Szkoła Administracji Publicznej ma nosić imię prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – Senat opowiedział się za nowelizacją ustawy o KSAP. Odrzucone zostały wnioski, aby szkoła nosiła imię Tadeusza Mazowieckiego lub Ryszarda Kaczorowskiego.

• Rządowy projekt wprowadzający karę grzywny lub więzienia do 3 lat za używanie sformułowań typu „polskie obozy śmierci” trafił do prac w komisji sprawiedliwości. Odrzucenia projektu noweli o IPN chciała .Nowoczesna.

• Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez Prezydenta RP porozumienia klimatycznego ONZ. Umowa zobowiązuje wszystkie państwa m.in. do ograniczania emisji CO2.

• Kościół w Polsce przygotowuje innowacyjny program duszpasterstwa małżeństw i rodzin, oparty na adhortacji papieża Franciszka „Amoris laetitia”.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-10-12 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję