Reklama

Niedziela Częstochowska

Święto Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozprzy

Ochotnicza Straż Pożarna w Rozprzy ma już 110 lat. Z tej okazji we wrześniu zorganizowano uroczystości jubileuszowe, które połączono ze 101. rocznicą utworzenia 6. Pułku Legionów walczących w wielkiej wojnie lat 1914-1918 o wyzwolenie Polski z jarzma zaborów

Niedziela częstochowska 42/2016, str. 6

[ TEMATY ]

straż pożarna

R. Kabziński

Poczty sztandarowe podczas uroczystego pochodu

Poczty sztandarowe podczas uroczystego pochodu

Uroczystości rozpoczął występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który przybył na zaproszenie Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Niechcic i Gminy Rozprza oraz ks. prob. Wiesława Płomińskiego, w sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Matki Życia w Rozprzy. Artyści dali wspaniały popis swojego kunsztu. Jeden zaś z utworów, „Marsz I Brygady”, zadedykowano seniorowi rozprzańskiej OSP, byłemu jej komendantowi, 98-letniemu Stanisławowi Wachnikowi, świętującemu w tym roku 80-lecie przynależności do OSP Rozprza. Z tej okazji druh Wachnik otrzymał życzenia i wiązanki kwiatów od młodszych koleżanek i kolegów, poseł na Sejm RP Elżbiety Radziszewskiej oraz ks. Płomińskiego.

W parafialnym kościele zaprezentowana została też wystawa Muzeum Historii Kielc poświęcona Legionom Polskim. Wprowadzenia do jej treści dokonał Ryszard Cukier, prezes wspomnianego wyżej stowarzyszenia. Chętni mogli zapoznać się z interesującą dokumentacją fotograficzną niepodległościowych dążeń Polaków.

Reklama

Zasadnicze jubileuszowe obchody odbyły się w niedzielę 11 września. Rozpoczęła je uroczysta Msza św. celebrowana przez ks. Wiesława Płomińskiego wraz z ks. seniorem Stanisławem Gozdkiem. Licznej grupie strażaków OSP Rozprza obecnym w kościele ze swoim sztandarem towarzyszyli przedstawiciele zaproszonych jednostek OSP z terenu parafii i gminy Rozprza, powiatu piotrkowskiego i radomszczańskiego przybyłych także ze swoimi sztandarami. Były też poczty sztandarowe gimnazjum, szkoły podstawowej i 36. Drużyny Harcerskiej „Jantar”.

W wygłoszonej homilii ks. Płomiński wskazał wielką miłość Chrystusa do każdego człowieka. Kierując natomiast swoje słowo do strażaków, podkreślił ich ogromne zaangażowanie w służbie Bogu i ludziom. Druhowie z Rozprzy byli i są zawsze wierni swojemu zawołaniu: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Następnie odsłonięta została na ścianie strażnicy OSP Rozprza pamiątkowa tablica poświęcona jubileuszowi i stacjonowania w tym budynku żołnierzy 6. Pułku Legionów. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie naczelnik OSP Rozprza druh Piotr Skrobek, senior jednostki Stanisław Wachnik oraz najmłodszy strażak – 6-letni Kacper Pawłowski. Poświęcenia tablicy dokonał ks. Płomiński. Potem druhna Anetta Kowalska, wiceprezes OSP, powitała zaproszonych gości. Historię jednostki przedstawił prezes Stowarzyszenia Rozprzanie.pl Robert Skorupa, po czym wyróżniający się druhowie otrzymali medale i odznaki. Złote medale „Za zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali: Andrzej Barański, Piotr Skrobek i Stanisław Wachnik. Natomiast medalami brązowymi odznaczono: Artura Krupę, Łukasza Dawidowicza i Dawida Skrobka. Uroczystość zakończył krótki koncert orkiestry dętej z Drużbic.

Historia Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozprzy rozpoczęła się we wrześniu 1906 r. Społeczny komitet zawiązany przez proboszcza parafii Rozprza, a późniejszego biskupa lubelskiego i pierwszego kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – ks. Mariana Fulmana, zarejestrował w piotrkowskiej Komisji Guberialnej ds. Stowarzyszeń Parafialną Straż Ogniową. Od tego czasu strażacy ochotnicy z Rozprzy nieprzerwanie służą społeczeństwu, spiesząc ofiarnie na każde wezwanie do ratowania zdrowia i życia ludzi oraz ich mienia w przypadkach zagrożeń klęskami żywiołowymi lub innymi zdarzeniami losowymi. Zawsze też uczestniczą w życiu parafii podczas wszystkich świąt kościelnych. Obecnie Jednostką kieruje Andrzej Barański, natomiast naczelnikiem jest Piotr Skrobek.

2016-10-13 10:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Straży Pożarnej w Toruniu

We wspomnienie św. Floriana, 4 maja, w toruńskiej katedrze sprawowana była Msza św. w intencji członków Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Wiesław Śmigiel.

Obecni również byli ks. kan. Mariusz Stasiak, kapelan strażaków w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu oraz ks. Mariusz Malinowski, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trzebczu Szlacheckim, kujawsko-pomorski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Kaczmarek, przedstawiciele władz samorządowych na czele z wojewodą kujawsko-pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem, marszałkiem województwa Piotrem Całbeckim, wicemarszałkiem Zbigniewem Sosnowskim oraz prezydentem Torunia Michałem Zaleskim.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Pakistan: ustawa chroniąca mniejszości religijne sprzeczna z Koranem

2021-09-24 17:19

[ TEMATY ]

Pakistan

kobiety

mniejszości religijne

porwania

Vatican News

Religijni przywódcy Pakistanu odrzucili ustawę zapobiegającą porwaniom dziewcząt i młodych kobiet w celu przymusowych konwersji i małżeństw. Przedstawiciele mniejszości uznają to za przyzwolenie na utrzymanie procederu.

W Pakistanie nie spada liczna porwań nieletnich dziewcząt i młodych kobiet wyznań niemuzułmańskich, głównie chrześcijanek i hinduistek, które są zmuszane do przejścia na islam i zawarcia małżeństwa z muzułmanami. Choć pakistańska konstytucja z 1973 roku zapewnia wszystkim obywatelom równe szanse i status, na porządku dziennym są przestępstwa, takie jak przymusowa konwersja na islam, ułatwiane przez systemową dyskryminację i tolerancyjną postawę wobec takich nadużyć ze strony grup politycznych i religijnych w muzułmańskiej większości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję