Reklama

Niedziela Podlaska

Śladami św. Jana Pawła II po diecezji

16 października przypada rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. I choć najwięcej pamiątek po św. Janie Pawle II mają zapewne Kraków czy Lublin, miasta związane z jego bezpośrednią działalnością kardynalską i profesorską, również i u nas jest takie szczególne miejsce w sercu diecezji – Drohiczynie, w którym od lat gromadzone są eksponaty związane w różny sposób ze świętym papieżem. Muzeum Diecezjalne im. Jana Pawła II – bo o nim mowa – zaprasza w swoje podwoje od wtorku do niedzieli

Niedziela podlaska 42/2016, str. 7

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

muzeum

Ks. Zenon Czumaj

Pamiątkowe paramenty liturgiczne, używane przez św. Jana Pawła II

Pamiątkowe paramenty liturgiczne, używane przez św. Jana Pawła II

Największy zbiór pamiątek związanych ze św. Janem Pawłem II znajduje się w Sali Papieskiej – informuje dyrektor muzeum ks. Zenon Czumaj. – Stale go poszerzamy, stąd każdy ze zwiedzających z pewnością znajdzie coś, co go szczególnie zainteresuje. Zapraszam, warto – zachęca.

Pamiętna wizyta i pamiątki papieskie

Oczywiście, najwięcej pamiątek związanych jest z wizytą Ojca Świętego w Drohiczynie 10 czerwca 1999 r. Są to tron papieski, symbolizujący Piotrową łódź, w którego zwieńczeniu umieszczony jest papieski herb – Papież siedział na nim podczas nabożeństwa ekumenicznego, fragment dywanu z ołtarza i mszał papieski używany podczas tego nabożeństwa. Ponadto w placówce można zobaczyć fragment papieskiej sutanny, różaniec i kielich ofiarowane przez Papieża w darze dla diecezji, karty wejściowe do poszczególnych sektorów, kilkadziesiąt zdjęć upamiętniających wizytę, które raz jeszcze przeniosą nas w atmosferę tego szczególnego dnia, czy okolicznościowe wydawnictwa. A wszystko to okraszone słowami słynnego już papieskiego przemówienia: „Witaj, ziemio podlaska. Ziemio ubogacona pięknem przyrody, a przede wszystkim uświęcona wiernością tego ludu...” – które zna dziś każdy wierzący mieszkaniec diecezji, a którymi głos Ojca Świętego umacnia odwiedzających muzeum.

Reklama

Również filatelista znajdzie tu coś dla siebie. – Możemy poszczycić się pełnym zbiorem znaczków ze św. Janem Pawłem II, wydanych przez Pocztę Polską – informuje ks. Czumaj. – W sumie zbiór składa się z blisko 100 znaczków walorów; m.in. są znaczki wyemitowane w dniach pogrzebu, beatyfikacji i kanonizacji Papieża Polaka czy datownik, upamiętniający dzień wizyty w Drohiczynie. Dociekliwi odnajdą dary przygotowane dla Papieża w 1999 r., które pozostawił on w diecezji na pamiątkę, jak np. ornat ofiarowany mu przez żeńskie zgromadzenia zakonne z terenu diecezji czy okolicznościowe obrazy, m.in. autorstwa Danieli Pocenta z Łochowa, przedstawiający kard. Stefana Wyszyńskiego, składającego homagium Janowi Pawłowi II. Drugi obraz, ukazujący to wydarzenie (dar Zofii Supryn i Marii Supryn z Lublina), wykonany przez Honoratę Mielniczenko z Janowca techniką rapidografii, stanowi dopełnienie poprzedniego – Ojciec Święty całuje dłonie Prymasa Tysiąclecia.

Osobną grupę, ważną zapewne dla historyków Kościoła, choć nie tylko, stanowią dokumenty papieskie, wśród których trzeba wymienić podpisaną własnoręcznie przez papieża bullę prekonizacyjną z 1994 r., wynoszącą bp. Antoniego Pacyfika Dydycza do godności ordynariusza drohiczyńskiego, fotokopie dokumentów papieskich nadających tytuły bazylik mniejszych kościołom w Bielsku Podlaskim i Węgrowie, brewe papieskie zezwalające na koronację koronami papieskimi łaskami słynących obrazów Matki Bożej w Miedznie i Ostrożanach. Nie można pominąć kopii, w powiększeniu, aktu utworzenia 5 czerwca 1991 r. diecezji drohiczyńskiej (oryginał, własnoręcznie podpisany przez Ojca Świętego, znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku).

Po kard. Karolu Wojtyle też coś się znajdzie

– Myliłby się ten, kto sądzi, że z naszą diecezją nie zetknął się kard. Karol Wojtyła – mówi Ksiądz Dyrektor. – Otóż odwiedził on nas trzykrotnie. Pamiątką z pierwszej wizyty jest kapa liturgiczna, w której 1 października 1966 r. Metropolita Krakowski przewodniczył nabożeństwu różańcowemu podczas uroczystości milenijnych w Drohiczynie. Z kolei z wizyty w Ciechanowcu w 1974 r. pozostała stuła, w której głosił kazanie na zakończenie peregrynacji w diecezji wędrującej kopii Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej – informuje ks. Czumaj. Są też m.in. Pismo Święte z osobistą dedykacją Następcy św. Piotra dla bp. Władysława Jędruszuka (nowa edycja Wulgaty z 1984 r.), a nawet komplet do sprawowania Mszy św., należący do nieżyjącego już przyjaciela papieża kard. Andrzeja Marii Deskura, który zasłynął tym, że swoją chorobę i związane z nią cierpienie ofiarował w intencji pontyfikatu Jana Pawła II, a którego ten odwiedził w szpitalu krótko po wyborze na Stolicę Piotrową.

Reklama

Jak widać, warto odwiedzić Muzeum Diecezjalne, mające swoją siedzibę przy ul. Kraszewskiego 4 (obok kościoła pofranciszkańskiego) w Drohiczynie.

* * *

Muzeum jest otwarte od wtorku do soboty w godz. 9.30-17.30 z przerwą od godz. 13.00 do godz. 14.00 (w okresie letnim, tzn. od maja do końca września) i w godz. 10.30-17.00 z przerwą od godz. 13.00 do godz. 14.30 (w okresie zimowym, tzn. od października do końca kwietnia). W niedzielę te godziny to odpowiednio w lecie 15.00-18.00 i w zimie – 14.30-17.00.

2016-10-13 10:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Majowo, rodzinnie i maryjnie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 19/2013, str. 6

[ TEMATY ]

muzeum

regionalizm

Aleksandra Bielecka

Modlitwa przy kapliczce Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Modlitwa przy kapliczce Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Muzeum Etnograficzne w Ochli nie zawiodło, organizując po raz kolejny plenerową majówkę z rodziną. Warsztaty, regionalne wyroby i główna atrakcja - zespół folklorystyczny „Biskupianie” z Krobi przyciągnęły mnóstwo gości, których nie odstraszyła nawet niepewna pogoda

„Biskupianie” to zespół nie byle jaki. Na swoim koncie mają najwyższe wyróżnienie w dziedzinie folkloru, czyli Nagrodę im. Oskara Kolberga. W Ochli przedstawili widowisko, na które złożyły się zaręczyny (tzw. śrędziny), błogosławieństwo młodej pary i wesele. Stroje, muzyka, ludowe przyśpiewki i tańce, a także zwyczaje przekazywane od pokoleń to wielkie atuty tego przedstawienia. - Wszystko według dawnej tradycji, z zachowaną gwarą wielkopolską - mówi kustosz Barbara Łakoma. - Wszystkie elementy były kolejno realizowane. Jak to wesele przebiegało, jak się ludzie bawili, jakie treści sobie przekazywali - w tych pieśniach jest całe ich życie. To łączyło rodzinę, oni się w ten sposób scalali i zakorzeniali - wyjaśnia. - Mam nadzieję, że to widowisko, które dziś oglądają nasi goście, pobudzi ich do poszperania w korzeniach własnej rodziny. Starsi może sięgną do wspomnień z młodości, a młodzi może zaczerpną z tej tradycji coś do swojego życia. Myślę, że warto na tym budować, to jest taka skała, która nas trzyma mocno podczas różnych zawirowań.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję