Reklama

Niedziela Kielecka

Sześć tysięcy serc u Matki Bożej Łokietkowej

Niedziela kielecka 42/2016, str. 1, 6

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

TER

Przybyli do Matki

Przybyli do Matki

To było największe z dotychczasowych spotkań Róż Żywego Różańca w diecezji kieleckiej. W pierwszą sobotę października do sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej w Wiślicy przyjechało ponad 6 tys. czcicieli Maryi. Po zawiązaniu wspólnoty ks. dr Grzegorz Kaliszewski, diecezjalny moderator Róż Żywego Różańca i jeden z głównych organizatorów modlitewnego spotkania, powitał pielgrzymów i opowiedział historię wiślickiego sanktuarium.

Eucharystii przy ołtarzu polowym przewodniczył bp Jan Piotrowski, w modlitwie towarzyszyło mu ponad stu kapłanów z całej diecezji, którzy przyjechali do Wiślicy modlić się z grupami Żywego Różańca. W progach sanktuarium Madonny Łokietkowej zebranych powitał kustosz sanktuarium ks. Wiesław Stępień. Wyraził radość z „tak licznego zgromadzenia wiernych w Wiślicy”. W homilii Biskup Jan przypomniał słowa papieża Franciszka, który mówił, że pielgrzymka w Roku Świętym odnawia naszą wiarę „i przypomina nam, że nasze życie, które jest pielgrzymką, jest wędrowaniem sensownym, ponieważ idziemy ku Bogu, ku Jego odwiecznej miłości”. Ksiądz Biskup podkreślił, że Rok Miłosierdzia jest specjalnym czasem łaski danym człowiekowi przez Boga. Mówił o sile modlitwy, podczas której Bóg jest blisko człowieka „a nawet w samym człowieku”. Przypomniał, że Kościół, wspólnota świadków wiary „niesie misyjny nakaz Jezusa”, który jest wciąż aktualny. Przywołał postać św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która przez modlitwę stała się patronką misji. – W swoich pismach mówiła, że każdy, nawet niepozorny akt, o którym nikt nie wie, a który został uczyniony z miłości, jest często wartościowszy od wspaniałych dzieł – mówił Biskup Jan, wskazując misjonarzy pochodzących z naszej diecezji, którzy „czekają na naszą modlitwę”, najpiękniejszy dar. Zachęcał zabranych, aby podczas modlitwy różańcowej pamiętali o głosicielach Dobrej Nowiny. Na zakończenie wskazał wielkich czcicieli modlitwy różańcowej, m.in. o. Pio, który z różańca uczynił swój oręż.

Reklama

Po Mszy św. Biskup Jan zaprosił wszystkich na kolejne spotkanie Róż Różańcowych, które w przyszłym roku odbędzie się w bazylice katedralnej w Kielcach.

Podczas spotkania nie zabrakło modlitwy za misje. Ks. Łukasz Zygmunt – dyrektor Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej mówił o pomocy, jaką misjonarzom niosą wierni naszej diecezji. Zachęcał do modlitewnego i finansowego wsparcia naszych misjonarzy, którzy głoszą Słowo Boże na kilku kontynentach. Z kolei ks. dr Maciej Będziński, sekretarz Krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła poprowadził konferencję „Przez uczynki miłosierdzia do formacji misyjnej w Żywym Różańcu”. Modlitwę różańcową w intencji misjonarzy poprowadził ks. Kaliszewski.

* * *

Czesława Jasek, zelatorkaw parafii Wiśniówka
– Od dziesięciu lat jestem zelatorką róży różańcowej w parafii Wiśniówka, wcześniej przede mną były dwie zelatorki. Ja już wtedy należałam do róży i codziennie odmawiałam Różaniec. Tej pięknej modlitwy nauczyła mnie babcia, która wychowywała mnie po śmierci rodziców. Miałam wtedy chyba sześć lub siedem lat, jak tylko zaczęłam chodzić do szkoły, jeszcze przed moją pierwszą Komunią św. Modlę się na różańcu już siedemdziesiąt lat. Codziennie odmawiam tajemnicę z kółka różańcowego, ale w ciągu dnia modlę się na różańcu i w innych intencjach. Prowadzę, tak jak dzisiaj Ksiądz Biskup mówił – „Margaretki”, czyli modlitwę za kapłanów. Modlimy się za duszpasterzy, którzy potrzebują naszego modlitewnego wsparcia. A tak naprawdę wszyscy potrzebują modlitwy. Modlimy się na różańcu także w naszych rodzinnych intencjach, za dzieci, krewnych, a także za naszą ojczyznę i Kościół.

2016-10-13 10:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie dla czcicieli Maryi

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Żywy Różaniec

Anna Majowicz

modlitwa różańcowa

modlitwa różańcowa

W Henrykowie 17 sierpnia br. odbędzie się II Archidiecezjalna Pielgrzymka Czcicieli Maryi – Wspólnot Żywego Różańca.

Spotkanie dla wszystkich, którym modlitwa różańcem jest bliska zainicjował metropolita wrocławski, abp Józef Kupny, który odwiedzając parafie naszej archidiecezji i spotykając się z Nami przy różnych okazjach zauważył, iż nie ma na naszym terenie żadnej wspólnoty, w której nie działałaby mniejsza lub większa grupa ludzi codziennie modlących się na różańcu.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję