Reklama

Niedziela Lubelska

Świadectwo wiary

Parafię pw. św. Klemensa i św. Małgorzaty w Klementowicach odwiedził abp Stanisław Budzik. Metropolita Lubelski w ramach wizytacji kanonicznej spotkał się z wiernymi w kościele parafialnym oraz w kaplicy w Stoku

Niedziela lubelska 42/2016, str. 5

[ TEMATY ]

parafia

wizytacja

abp Stanisław Budzik

Paweł Wysoki

Proboszczem parafii jest ks. Zbigniew Fidut (trzeci z prawej)

Proboszczem parafii jest ks. Zbigniew Fidut (trzeci z prawej)

W malowniczej miejscowości znajdującej się nieopodal Puław pierwszy kościół został zbudowany już na początku XV wieku, a parafia istnieje od 1418 r. Sześciowiekowa historia parafii, na pewnym etapie dosyć bolesna, bo związana z przejściem właścicieli ziemskich na kalwinizm i zburzeniem rzymskokatolickiej świątyni, była i nadal jest pieczołowicie pielęgnowana przez duchowieństwo i wiernych. Współcześni mieszkańcy Klementowic wraz z proboszczem ks. Zbigniewem Fidutem, pamiętając o ponad stuletnim okresie, kiedy ich przodkowie pozbawieni byli kościoła, w szczególny sposób troszczą się o dom Boży. Neogotycka świątynia, której budowa rozpoczęła się przed stu laty, w ostatnim czasie przeszła gruntowny remont. Dzięki dotacjom unijnym, w ramach realizowanego przez archidiecezję programu rewitalizacji zabytków Powiśla Lubelskiego, odnowiono zewnętrzną elewację kościoła i parkan, a także wnętrze; dawny blask odzyskały zabytkowe ołtarze, ambona i chrzcielnica projektu Tylmana z Gameren z 1690 r. Piękno z daleka widocznej świątyni podkreśla iluminacja.

Reklama

– Podziwiam wasz kościół, tak cudownie odnowiony w ostatnich latach. Dziękuję za włączanie się w życie wspólnoty, za troskę o piękno domu Bożego, za pogłębienie wiary, za świadectwo miłości i miłosierdzia. Cieszę się, że podczas niedzielnych Eucharystii kościół wypełnia się wiernymi, że czynnie uczestniczycie w Liturgii i przystępujecie do Komunii św. To uczestnictwo wpływa na świadectwo wiary dnia codziennego. Mam nadzieję, że nadal będzie wspierać proboszcza w pracach, które będzie podejmował dla dobra wspólnoty parafialnej. Ufam, że w odnowionej świątyni wciąż będzie gromadził się Kościół żywy, tworząc prawdziwą wspólnotę jedności w Duchu Świętym, otwartą na potrzeby współbraci – mówił do wiernych abp Stanisław Budzik. – Dziękuję Księdzu Proboszczowi za pasterski trud podejmowany tu od 8 lat. W tym czasie wiele dokonało się w waszej wspólnocie zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym. Dziękuję ks. Tomaszowi za pracę katechetyczną i dzielenie się we wspólnotą artystycznymi talentami – wyliczał Pasterz.

Wizytacja kanoniczna była okazją do wspólnej modlitwy oraz umocnienia braci w wierze. Na kanwie Liturgii Słowa, a zwłaszcza fragmentu z Księgi Amosa opisującego współczesne prorokowi bezprawie, abp Budzik wskazywał, jak na przestrzeni tysięcy lat niewiele zmienił się człowiek. Przywołując przypowieść o nieuczciwym rządcy, Ksiądz Arcybiskup podkreślał, że Jezus piętnuje kłamstwo i krzywdę, wzywa do życia w prawdzie i troski o życie wieczne. – Ludzie poświęcają wiele czasu na to, by zabezpieczyć sobie przyszłość, zgromadzić majątek i zyskać odpowiednią pozycję społeczną. Jednak chrześcijanie, którzy żyją według Ewangelii, muszą sobie uświadomić, że nie są właścicielami dóbr doczesnych. Nad tym, co posiadamy, ciąży hipoteka społeczna; z powierzonych dóbr będziemy musieli się rozliczyć, nie przeniesiemy ich przez bramę wieczności. Trzeba nam dokładać starań, by gromadzić dobra duchowe, które są wieczne – wyjaśniał Pasterz. – Każdy z nas kiedyś stanie przed Panem i będzie musiał rozliczyć się z każdego słowa, z każdej godziny, z każdego niewykorzystanego dobra. Istnieje bowiem wyraźna granica między dobrem a złem. Nie jest wszystko jedno, czy człowiek żyje uczciwie, czy grzesznie; nie jest obojętne, czy myśli tylko o sobie, czy poświęca swoje życie dla innych – podkreślał. Wspólnocie z Klementowic abp Stanisław Budzik postawił zadanie głoszenia Ewangelii słowem i czynem.

2016-10-13 10:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik do Neokatechumenatu: niech nasze życie przypomina liturgię ofiary

[ TEMATY ]

Lublin

abp Stanisław Budzik

episkopat.pl

Eucharystia to nasza wspólna ofiara, ponieważ wy wierni razem z kapłanem współsprawujecie. Z tego wypływa ważne zadanie, by całe nasze życie przypominało liturgię ofiary - powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski przewodniczył w piątek Eucharystii dla uczestników Drogi Neokatechumenalnej w lubelskim kościele Matki Bożej Królowej Polski.

W swojej homilii abp Budzik mówił o istocie przeżywanej uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zaznaczył, że poprzez Wcielenie, Bóg pokazał jak bardzo ukochał świat. – Chrystus ma dla nas miłujące i przebaczające serce. Dzięki Niemu odkryliśmy miłujące oblicze Stwórcy. W nim są ukryte niezgłębione skarby mądrości i umiejętności – tłumaczył hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję