Reklama

Niedziela Przemyska

U kazachstańskiego błogosławionego

Kazachskie stepy przesiąknięte są męczeństwem Polaków. Jeden z nich ks. Władysław Bukowiński dostąpił chwały ołtarzy. Pracujący w Kazachstanie polscy księża i siostry zakonne prowadzą pełną poświęceń pracę na tych terenach. Odwiedził ich we wrześniu bp Stanisław Jamrozek, który wziął udział w uroczystościach beatyfikacyjnych Apostoła Kazachstanu

Niedziela przemyska 42/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Kazachstan

bł. ks. Władysław Bukowiński

S. Anna Mroczek

Obraz beatyfikacyjny ks. Władysława Bukowińskiego w katedrze pw. Matki Bożej Fatimskiej Matki Wszystkich Narodów w Karagandzie, 11 września 2016 r.

Obraz beatyfikacyjny ks. Władysława
Bukowińskiego w katedrze
pw. Matki Bożej Fatimskiej Matki
Wszystkich Narodów w Karagandzie,
11 września 2016 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Stanisław Jamrozek przebywał w Kazachstanie na zaproszenie abp. Tomasza Pety, metropolity Astany. Głównym celem wizyty był udział w uroczystości beatyfikacji ks. Władysława Bukowińskiego, który dzięki wielkiej wierze i odwadze głosił Ewangelię nawet w więzieniach i łagrach ZSRR. Beatyfikacja miała miejsce w katedrze pw. Matki Bożej Fatimskiej Matki Wszystkich Narodów w Karagandzie 11 września 2016 r.

Beatyfikacja

Uroczystości beatyfikacyjne rozpoczęły się wieczorem 10 września. W trakcie nabożeństwa można było zapoznać się z życiem sługi Bożego ks. Władysława oraz usłyszeć świadectwa ludzi, którzy spotkali się z nim za jego ziemskiego życia, jak również doznali od niego szczególnych łask. Na wyjątkową uwagę zasługiwało tutaj świadectwo ks. Mariusza Kowalskiego z Karagandy, który w 2008 r. za przyczyną sługi Bożego ks. Bukowińskiego został uzdrowiony. Zwieńczeniem tego nabożeństwa było dziękczynne, całonocne modlitewne czuwanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnego dnia została odprawiona Msza św. koncelebrowana przez wielu kapłanów pod przewodnictwem kard. Angelo Amato z Watykanu. W koncelebrze uczestniczyło 15 biskupów, a wśród nich byli biskupi z Polski: bp Jan Wątroba z Rzeszowa, bp Jan Szkodoń z Krakowa, bp Jerzy Mazur z Ełku oraz bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla, w asyście około 150 kapłanów z różnych stron świata. W Eucharystii uczestniczyli licznie zebrani wierni z Kazachstanu, Rosji, Ukrainy, Polski, Niemiec oraz z innych obszarów byłego ZSRR.

Dziękczynienie

W godzinach popołudniowych odbył się koncert organowy, który był swoistym wotum wdzięczności za dar beatyfikacji polskiego kapłana. W poniedziałek 12 września w kaplicy katedry karagandzkiej, w której znajdują się relikwie bł. Władysława, została odprawiona Msza św. dziękczynna dla wiernych z Ukrainy i Polski, w trakcie której homilię wygłosił bp Stanisław Jamrozek. Zwrócił uwagę na rolę świadectwa w życiu chrześcijańskim. Na pewno takie świadectwo złożył bł. ks. Władysław, dlatego też „jego życie może być dla każdego z nas przykładem wierności Bogu nawet w najtrudniejszych warunkach życia” – mówił kaznodzieja.

Reklama

Kapłani przemyscy w Kazachstanie

Pobyt w Kazachstanie bp. Stanisława stał się również dla niego okazją do odwiedzin księży misjonarzy, którzy pochodzą z archidiecezji przemyskiej. Obecnie sześciu kapłanów z naszej archidiecezji posługuje w Kazachstanie. Wśród nich jest ks. Lucjan Pocałuń, który od kilku lat pełni posługę proboszcza katedry w Astanie. Ksiądz Biskup 9 września odwiedził to miejsce i zapoznał się szczegółowo z obowiązkami duszpasterskimi wypełnianymi przez ks. Pocałunia. Na zakończenie spotkania, po wspólej modlitwie w katedrze, udzielił pasterskiego błogosławieństwa. Następnym punktem programu pobytu w Astanie było zwiedzanie stolicy Kazachstanu.

Kolejne miejsce to Karaganda, gdzie 11 września bp Stanisław wraz z bp. Janem Wątrobą z Rzeszowa odwiedził Wyższe Seminarium Duchowne, w którym funkcję rektora pełni ks. prał. Piotr Pytlowany, a ojcem duchownym jest ks. Józef Stawarski. W trakcie modlitwy w kaplicy seminaryjnej okazało się, że w tym samym czasie mury seminaryjne odwiedził Nuncjusz Apostolski w Kazachstanie. Spotkanie to dało możliwość do zaprezentowania przez ks. Piotra dalszych perspektyw pracy WSD w Karagandzie. Praca w tym miejscu jest bardzo odpowiedzialna, gdyż seminarium to jest miejscem formacji dla przyszłych kapłanów nie tylko z Kazachstanu, ale również z Gruzji i Armenii.

Kazachskie miejsca męczeństwa

Okolica Karagandy w XX wieku była miejscem męczeństwa i katorżniczej pracy tysięcy ludzi z wielu narodów. Wielu z nich nie wróciło już do swojej ojczyzny, pozostały jedynie ich groby, które znajdują się w Spassku, a wybudowane w tym miejscu pomniki zachowują dla potomnych te straszne czasy. Znajduje się tam także pomnik z napisem w języku polskim, który przypomina o poległych tam naszych rodakach. Nieopodal Karagandy ,w Dolince jest muzeum upamiętniające specjalny obóz pracy, w którym umieszczano ludzi z różnych stron ZSRR. W drodze powrotnej z Karagandy do Astany Ksiądz Biskup wraz z innymi pielgrzymami miał możliwość odwiedzenia tych miejsc, wspomnienia zmarłych i modlitwy za nich.

Reklama

Spotkania z rodakami

Kolejne dni były okazją do spotkania się z ks. Mariuszem Stawarzem, który chwilowo przebywał w Astanie, choć miejscem jego pracy duszpasterskiej jest Pietropawłowsk. Do swojej nowej parafii miał udać się po spełnieniu potrzebnych formalności prawnych.

W trakcie pielgrzymki do sanktuarium w Oziornoje była okazja do odwiedzenia ks. Tomasza Pysia, proboszcza w Magańsku. W czasie pobytu w tej parafii Ksiądz Biskup odprawił Mszę św. dla parafian i wygłosił homilię, w której wskazał na bł. Władysława Bukowińskiego jako przykład pełnienia woli Bożej. W tej parafii ks. Tomaszowi w posłudze duszpasterskiej pomagają siostry zakonne, które dzielnie dają świadectwo wiary chrześcijańskiej.

Ostatnią parafią, przed odwiedzeniem sanktuarium w Oziornoje, była Kielarowka, w której proboszczem jest ks. Adam Boruta. Bp Stanisław spotkał się tam z siostrami nazaretankami, które pomagają w posłudze duszpasterskiej, prowadząc m.in. ochronkę dla dzieci.

Sanktuarium Oziornoje

Po dotarciu do celu pielgrzymki – Oziornoje – 15 września Ksiądz Biskup modlił się w Narodowym Sanktuarium Maryjnym Królowej Pokoju, gdzie sprawował Mszę św. Później wraz z wiernymi uczestniczył w modlitwie nowennowej o pokój na świecie oraz w adoracji Najświętszego Sakramentu, która w tym sanktuarium trwa każdego dnia od godz. 10.00 do 18.00. Adoracja ma zawsze miejsce w specjalnej kaplicy, w której znajduje się wyjątkowy ołtarz, podobny do tego, przed którym modlili się wierni w czasie Światowych Dni Młodzieży w Brzegach k. Krakowa. W tej miejscowości Ksiądz Biskup udał się też na Wołyńską Sopkę. Znajduje się tam krzyż upamiętniający umęczoną ludność Kazachstanu. Potem pojechał nad jezioro, aby zobaczyć figurę Matki Bożej z sieciami, umieszczoną na wysokiej kolumnie znajdującej się pośrodku jeziora. Zwieńczeniem pielgrzymki było spotkanie z siostrami karmelitankami, które przybyły tu z Częstochowy.

W drodze powrotnej z Oziornoje do Astany bp Stanisław odwiedził kościół pw. św. Antoniego w Kokszetaw, w którym przez dziesięć lat pełnił posługę proboszcza kapłan archidiecezji przemyskiej ks. Jerzy Ziaja, obecnie pracuje w naszej archidiecezji.

2016-10-13 10:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół katolicki i Polacy w Kazachstanie

[ TEMATY ]

Kazachstan

Franciszek w Kazachstanie

Archiwum Stowarzyszenia św. Andrzeja Apostoła

Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju

Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju

"Narodowym sanktuarium chrześcijan w Kazachstanie jest Oziornoje, gdzie miał miejsce w czasie II wojny światowej, w czasach wielkiego głodu, tzw. cud ryb". O Polakach w Kazachstanie, Kościele katolickim i narodowym sanktuarium w Oziornoje opowiada ks. Leszek Kryża TChr z Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.

KAI: Od 1996 był Ksiądz delegatem Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej na Wschodzie. Zapewne wielokrotnie odwiedzał Ksiądz Kazachstan?

CZYTAJ DALEJ

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

[ TEMATY ]

Caritas

Europa

Afryka

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Jednocześnie obaj przewodniczący podkreślili, że Afryka nie jest kontynentem w potrzebie i ubóstwie. Afryka, to również bardzo zróżnicowany, rozwijający się kontynent, który stoi wobec różnych możliwości. Tym, czego najbardziej potrzebuje, jest międzynarodowa sprawiedliwość i solidarność.

CZYTAJ DALEJ

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję