Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Maryjne czuwanie w Jaroszowcu

Niedziela sosnowiecka 42/2016, str. 4

[ TEMATY ]

małżeństwo

czuwanie

Piotr Lorenc

Uczestnicy wrześniowego czuwania maryjnego w Jaroszowcu

Uczestnicy wrześniowego czuwania maryjnego w Jaroszowcu

Wrześniowe modlitewne czuwanie w maryjnym sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu poświęcone było jubileuszom małżeńskim.

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Milej. Wspólnie z nim modliło się 43 kapłanów, którzy przyjechali z różnych części diecezji. Liturgia to oczywiście najważniejszy punkt czuwania, ale jak zawsze można było skorzystać z sakramentu pojednania, a po uroczystym błogosławieństwie ks. Janusz Sroka poprowadził Różaniec, zaś Koronkę do Miłosierdzia Bożego odmówił z wiernymi ks. Krzysztof Pasek. Wcześniej jednak podczas indywidualnego błogosławieństwa każdy z 43 kapłanów osobiście błogosławił małżonków. Koncert organowy dał ks. Zygmunt Matingiewicz. Oczywiście nad całością spotkania czuwał i prowadził je ks. Jan Wieczorek, kustosz sanktuarium w Jaroszowcu.

Reklama

Trzeba nadmienić, że maryjne czuwania w Jaroszowcu cieszą się dużym powodzeniem. Regularnie przyjeżdżają na nie wierni z Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Siewierza, Klucz, Czeladzi, Pilicy, Sosnowca, Bobrownik, Olkusza, oraz pobliskich miejscowości, jak Rodaki, Kwaśniów, Chechło czy Cieślin. Co ciekawe czuwania mają także rangę gminną i od kilku lat uczestniczą w nich władze gminy, przedstawiciele instytucji publicznych, urzędów i szkół. Na wrześniowym czuwaniu był obecny wójt gminy Klucze Norbert Bień. W tym roku po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczyli: ks. Antoni Idasiak, ks. Tomasz Kryczko i ks. Paweł Stanisz. Jak chodzi o jubilatów to trzeba zaznaczyć, że państwo Genowefa i Tadeusz Cieślikowie świętowali 67. rocznicę ślubu, zaś państwo Marianna i Euzebiusz Kołodziejowie 62. rocznicę. Ale nie tylko jubilaci zostali specjalnie potraktowani. Słodki upominek dla dzieci i młodzieży uczestniczącej w czuwaniu przygotował ks. dziekan Marek Szeląg, proboszcz z Chechła.

W homilii ks. Andrzej Milej podkreślił, że Matka Boża ma wiele tytułów, ale w jaroszowieckiej świątyni w wyjątkowy sposób wybrzmiewa wezwanie Wspomożenia Wiernych – Maryja Wspomożycielka Wiernych. – Przychodzimy do Maryi Wspomożycielki prosząc o pomoc, ratunek, obronę. Przychodzimy z nadzieją, że nasze prośby będą wysłuchane, bo przychodzimy do kogoś kto chce nam pomóc – powiedział kaznodzieja. Przypomniał również, że pierwszym, który użył tego tytułu na określenie Matki Bożej był św. Efrem Syryjczyk – diakon i doktor Kościoła, żyjący w IV wieku. – Zachowały się jego słowa: „Maryja jest orędowniczką i wspomożycielką dla grzeszników i nieszczęśliwych”. W tym samym czasie św. Grzegorz z Nazjanzu pisał, że Maryja jest nieustanną i potężną wspomożycielką. Można rzec, że od samego początku Kościoła ludzie patrzyli na Maryję jak na wspomożycielkę, tzn. na kogoś kto zaradzi nieszczęściom, wyprosi potrzebne łaski, pocieszy, przytuli. Śledząc dalej historię zauważymy, że 1571 r. po zwycięstwie drogi chrześcijańskiej nad turecką papież Pius V włączył do Litanii Loretańskej wezwanie „Wspomożenie Wiernych – módl się za nami”. Z kolei w 1683 r., kiedy król Jan III Sobieski pokonał Turków pod Wiedniem, w podziękowaniu za zwycięstwo bł. papież Innocenty XI zatwierdził Bractwo Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. W końcu, w 1816 r., papież Pius VII ustanowił na 24 maja święto Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Można powiedzieć, że to święto w tym sanktuarium odbywa się każdego dnia, bo o każdej porze dnia i nocy możemy przyjść do świątyni i oddać się w ramiona Matki – powiedział ks. Milej. Przypomniał także, że za wstawiennictwem Matki Bożej Pan Bóg jest wyjątkowo hojny. Na zakończeniu czuwania ks. Jan Wieczorek zaapelował, by uczestnicy spotkania rozgłaszali wszystkim, że Matka Boża w Jaroszowcu czeka i pragnie pomóc w ocaleniu i przemianie naszych rodzin.

Kolejne czuwanie odbędzie się 21 października. Eucharystii będzie przewodniczył ks. Jan Jagiełka z Piekoszowa. Swój udział już zapowiedziało 45 kapłanów, którzy przybędą oczywiście z wiernymi ze swoich parafii. – Październikowe czuwanie będzie poświęcone zmarłym. Można jeszcze zamawiać Msze św. A gdy pogoda dopisze udamy się na cmentarz parafialny, by wspólnie trzymając w dłoniach zapalone znicze, odmówić Różaniec w intencji naszych bliskich zmarłych – zapowiada ks. Jan Wieczorek.

2016-10-13 10:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Knotz: Małżeństwa powinny się cieszyć sferą seksualną!

[ TEMATY ]

małżeństwo

seksedukacja

clownbusiness/pl.fotolia.com

„Kiedy się kochacie w małżeństwie, dbacie o swoje życie duchowe, bo tak zaplanował to Pan Bóg, taki jest Jego zamysł, byście cieszyli się życiem i sferą seksualną” - zachęcał o. Ksawery Knotz OFMCap, który spotkał się w salwatoriańskiej parafii w Cygańskim Lesie, dzielnicy Bielska-Białej, z uczestnikami tygodnia modlitw za powołanych do małżeństwa „Tak na serio”. Zakonnik wygłosił wykład pt. „Być blisko – jak budować małżeństwo pełne czułości i intymności”.

We wstępie o. Knotz wyjaśnił, że zmysły są potrzebne, by wejść w relację z drugim człowiekiem. „Nasze ciało daje możliwość kontaktu z inną cielesną osobą. To olbrzymia wartość” – podkreślił mówca, wskazując na zagrożenie w relacjach małżeńskich, jakim jest fałszywe, dualistyczne rozdarcie, deprecjonujące zmysłowość na rzecz specyficznie rozumianej duchowości. „Tak naprawdę, kiedy się kochacie w małżeństwie, dbacie o swoje życie duchowe, bo tak zaplanował to Pan Bóg, taki jest Jego zamysł, byście cieszyli się życiem i sferą seksualną” – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję