Reklama

Prymas Polski August Hlond

Na straży sumienia Narodu

Niedziela Ogólnopolska 5/2017, str. 41

Archiwum Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Czesława Sobierajskiego

Słowo wstępne do zgromadzonych na konferencji skierował abp Wiktor Skworc

Słowo wstępne do zgromadzonych na konferencji skierował abp Wiktor Skworc

W dniu 14 stycznia br. w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku miała miejsce konferencja pt. „Prymas Polski August Hlond – na straży sumienia Narodu”. Konferencja odbyła się z inicjatywy posła na Sejm RP Czesława Sobierajskiego, który uroczyście ją otworzył. Podczas powitania gości poseł Sobierajski podkreślił, że konferencja ta ma przyczynić się do przywracania pamięci o wielkim prymasie kard. Auguście Hlondzie i do poznania jego dziedzictwa i nauczania. Jednocześnie konferencja zainaugurowała rządowy program „Śląscy Bohaterowie Polski”, który ma na celu przywrócenie pamięci narodowi polskiemu o bohaterskich przywódcach ludu śląskiego i ich wielkim wkładzie w powrót Śląska do Polski. Do jednych z największych Ślązaków i Polaków należy właśnie prymas Hlond.

Reklama

Słowo wstępne skierował do zgromadzonych abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki, który objął konferencję honorowym patronatem. Ksiądz Arcybiskup wyakcentował profetyzm kard. Augusta Hlonda, pierwszego biskupa katowickiego, i podkreślił jego wielkie zamiłowanie do prawdy, stawianie etyki przed polityką oraz wskazywanie na rolę sumienia.

Wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz na temat „Aktualność myśli społecznej prymasa Augusta Hlonda dla współczesnej Polski”. Drugi referat – pt. „Kardynał August Hlond – prymas Polski, założyciel zgromadzenia dla emigracji polskiej” wygłosił ks. prof. dr hab. Bernard Kołodziej. Następnie prof. dr hab. Iwona Nowakowska-Kempna zaprezentowała osobowość prymasa Augusta Hlonda w referacie pt. „Duchowość – ethos pracy: przeciwieństwo czy zgodność”. Senator RP Czesław Ryszka podjął temat: „Maryjne proroctwa, czyli przeszłość i przyszłość Polski oraz świata w nauczaniu prymasa Augusta Hlonda”.

Poseł na Sejm RP Czesław Sobierajski podsumował konferencję i podziękował Poczcie Polskiej za przygotowanie na tę okoliczność kart pocztowych przedstawiających sylwetki Śląskich Bohaterów Polski. Na zakończenie zwrócił się do zebranych i zachęcił ich do zostania ambasadorami wielkiej spuścizny duchowej prymasa Augusta Hlonda, która charakteryzuje się wielką miłością Boga i Ojczyzny, oraz do modlitwy o beatyfikację sługi Bożego kard. Augusta Hlonda.

2017-01-25 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Soloch: prezydent zgodził się na pobyt żołnierzy Wielkiej Brytanii i Estonii w Polsce

2021-12-02 17:15

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

żołnierze

Estonia

Prezydent Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o zgodzie na pobyt na terytorium RP żołnierzy Wielkiej Brytanii oraz Estonii. Mają oni wesprzeć działania polskiego wojska w kryzysie na wschodniej granicy UE i NATO - poinformował w czwartek szef BBN Paweł Soloch.

"Prezydent @AndrzejDuda wydał postanowienie o zgodzie na pobyt na terytorium RP żołnierzy Wielkiej Brytanii oraz Estonii, do wsparcia działań polskiego wojska w kryzysie na wschodniej granicy UE i NATO. Dziękujemy Flag of United Kingdom i Flag of Estonia za solidarność, wsparcie polityczne i wojskowe!" - napisał na Twitterze Paweł Soloch.

CZYTAJ DALEJ

Twórczą odwagą jest zostać w Kościele, nie odchodzić z niego

2021-12-01 19:24

[ TEMATY ]

Kościół

Adobe.Stock

Być zwyczajnym człowiekiem, zgodzić się na to, co niesie życie oraz zachować wiarę – to rady, jakie dał uczestnikom rekolekcji w kęckiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Michał Olszewski SCJ. Założyciel Fundacji Profeto i znany ewangelista zachęcił do zainspirowania się postacią Józefa w codziennym życiu i wskazał, by, tak jak Opiekun Jezusa, kierować się w życiu „twórczą odwagą”.

Kaznodzieja przypomniał nauczanie papieża Franciszka z Listu Apostolskiego „Patris corde”, ogłaszającego rok jubileuszowy poświęcony św. Józefowi. Za Ojcem Świętym ks. Olszewski powtórzył, że aby wyjść z ciemności, w jakich dziś żyjemy, należy być zwyczajnym człowiekiem, przyjąć z pokorą to, co niesie życie i w obliczu tego uratować w naszym życiu Jezusa i Maryję. „Od Józefa musimy się nauczyć tej samej troski i odpowiedzialności: kochać Dziecię i Jego matkę, kochać sakramenty i miłosierdzie, kochać Kościół i ubogich” – dodał podczas poniedziałkowej nauki w ramach kilkudniowych rekolekcji w Kętach na Podbeskidziu.

CZYTAJ DALEJ

Uzdrawiające przebaczenie

2021-12-02 21:40

[ TEMATY ]

spowiedź

Marcin Kwaśny

pierwszy piątek miesiąca

Fundacja Między Słowami

Film „Spowiedź” w reżyserii Marcina Kwaśnego opowiada historię Janka ściganego przez trójkę oprychów, który przypadkowo znajduje schronienie w kościelnym konfesjonale. Jest odpowiedzią na pytanie, co zrobić, kiedy życie traci sens i nie ma już dokąd uciec.

"Spowiedź" jest reakcją na coraz większą laicyzację wśród polskiej młodzieży i coraz częstsze akty apostazji. Pokazuje konsekwencje odrzucenia wiary i wartości, które wiara ze sobą niesie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję