Reklama

Polska

Abp Skworc: pilnie potrzebny pomnik społecznego porozumienia

Porozumienie, społeczny pokój i skuteczne rozwiązanie nagromadzonych trudnych spraw to główne postulaty poruszone przez metropolitę katowickiego abp Wiktora Skworca, podczas uroczystej Mszy św. Barbórkowej, sprawowanej w drugą niedzielę Adwentu w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

barbórka

Monika Jaworska

- Los św. Barbary, od dnia jej narodzin dla nieba, poruszał nie tylko wierzących. Wielu właśnie ją – młodą dziewczynę o męskiej odwadze – wybrało, jako patronkę sytuacji najtrudniejszych; a taką na pewno jest ocieranie się o śmiertelne niebezpieczeństwa w wykonywaniu górniczej pracy – powiedział na początku kazania abp Wiktor Skworc o patronce górników, którzy wraz z rodzinami przybyli na zaproszenie metropolity katowickiego do archikatedry Chrystusa Króla na Eucharystię w intencji górników Górnego Śląska, ich rodzin, zarządzających przemysłem wydobywczym, pracujących pod ziemią, emerytów, ofiar i poszkodowanych w wypadkach górniczych.

Arcybiskup zaznaczył, że górnictwo przeżywa kolejny głęboki kryzys wywołany czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Wśród nich wymienił m.in. globalizację rynków, która skutkuje spadkiem cen węgla, czy jego nadprodukcją. Niepokoi również, jak stwierdził metropolita, „niestabilna polityka państwa, do końca niezdecydowanego, na czym zamierza opierać krajową energetykę i długoterminowe, energetyczne bezpieczeństwo naszego państwa”.

Innymi czynnikami pogłębiającego się kryzysu jest niekontrolowany import węgla, czy import energii elektrycznej. - Jako uczestnicy życia społecznego dostrzegamy grożące niebezpieczeństwa i wzywamy wszystkie zainteresowane strony do działania. W tej perspektywie wydaje się ważne uzyskanie zgody społecznej, rozumianej, jako zgoda na zmiany w szerokim znaczeniu. A muszą być one kompleksowe, strategiczne, niepozorowane i aktywizujące – zaznaczył arcybiskup, stwierdzając, iż obowiązkiem każdej ze stron jest świadome i odpowiedzialne uczestnictwo w tym procesie. Dotyczy to również związków zawodowych, które oprócz obrony praw pracowniczych, powinny się przyczyniać do „harmonijnej organizacji życia gospodarczego i do kształtowania świadomości społecznej pracujących”. - Porozumieć się, to czynić coś rozumnie, czyli racjonalnie, z uwzględnieniem prawdy – powiedział arcybiskup. Niestety prawda wobec obecnej sytuacji branży górniczej jest taka, że już nigdy nie będzie tak jak było. Jak zaznaczył metropolita „racjonalność czasem każe zachować umiar w żądaniach, a nawet ustąpić, jeżeli dobro wspólne tego wymaga! Trzeba też przyjąć kryterium sprawiedliwości, aby zmiany nie odbywały się kosztem ekonomicznie czy społecznie najsłabszych.”

Reklama

Abp Wiktor Skworc zadał dwa pytania: „czy godzi się w pierwszej kolejności, szukać oszczędności kosztem weteranów pracy górniczej, emerytów?” oraz „dlaczego górnictwo, jako pierwsze ma się rozstawać z przywilejami branżowymi?”

Arcybiskup zauważył jak Górny Śląsk zmienia swoje oblicze i nadal je będzie zmieniać, gdyż „wraz z czekającym nas programem naprawczym, może maleć liczba kopalń i górników, a wraz z nimi zanikać swoista tradycja: etos górniczej pracy, kult rodziny, cała wiekowa kultura, tak dla Górnego Śląska charakterystyczna”. Chcąc uchronić wielowiekowy kult rodziny, szacunku, ofiarności i pracowitości, metropolita wyraził swą prośbę wobec obecnych w archikatedrze, jak i przed telewizorami i radioodbiornikami: „Nie roztrwońmy tego, co jest, a co nas stanowiło i stanowi. Z tej spuścizny duchowej i materialnej Górnego Śląska, z tworzywa naszej kultury możemy – z Bożą pomocą – stworzyć sensowny kształt teraźniejszości i przyszłości dla następnych pokoleń”.

Abp Wiktor Skworc stwierdził, że największym bogactwem Śląska są ludzie, zdolni do podejmowania nowych wyzwań. - Niech ta prawda stanie się również kryterium służącym konstruowaniu planów na przyszłość. Stąd też ważna jest współpraca, a nie rywalizacja czy walka partii politycznych i związków zawodowych – podkreślił arcybiskup.

Kończąc arcybiskup zaapelował o nowy pomnik dla Górnego Śląska, dla górnictwa, który nie ma być z marmuru, ani ze spiżu. - Dzisiaj pilnie potrzebny jest pomnik społecznego porozumienia, aby uzdrowić i ratować górnictwo! Apeluję razem z waszymi duszpasterzami do wszystkich środowisk związanych z górnictwem o przyłożenie serca i umysłu do jego budowy. Serdecznie proszę o rozmowę i dialog, o wytrwałe szukanie we wszystkich górniczych spółkach stabilnych rozwiązań. Niech Zarządom, Radom Nadzorczym i Związkom Zawodowym nie zabraknie determinacji i woli porozumienia, a potem konsekwencji działania – prosił metropolita katowicki.

Reklama

O pomoc w rozwiązaniu obecnej trudnej sytuacji, abp Wiktor Skworc poprosił św. Barbarę i św. Jana Pawła II, odwołując się do jego słów, metropolita modlił się słowami "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi, naszej ziemi! Niech odnowi oblicze naszej śląskiej ojcowizny".

We Mszy św. uczestniczyli również przedstawiciele władz miasta, województwa oraz rządu.

Licznie zgromadzeni w archikatedrze Chrystusa Króla w swych modlitwach pamiętali również o tragicznie zmarłych górnikach, którzy oddali swoje życie ciężko pracując kilkaset metrów pod ziemią.

2014-12-07 19:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc: Solidarność przypomniała, że człowiek to istota, która ma prawo mieć prawa

Solidarność przypomniała, że człowiek to istota mająca prawo mieć prawa - mówił metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc podczas uroczystości z okazji 40-lecia powstania tego związku.

„Wypłyńcie na głębię intencji i treści podpisanych 40 lat temu porozumień. Działajcie w mocy Bożego ducha. Umacniajcie rozumne prawa, strzeżcie i promujcie wartości”

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o Kościół

2023-01-29 18:05

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sandomierzu pierwszy raz w nowym składzie zebrała się Diecezjalna Rada Duszpasterska.

Rada została powołana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza na nową kadencję zgodnie z prawem kanonicznym, ze szczególnym uwzględnieniem uchwał III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Jej obradom przewodniczy Biskup Ordynariusz, złożona jest z kapłanów, osób zakonnych, a przede wszystkim ze świeckich, będących przedstawicielami różnych środowisk diecezjalnych. Spotkanie Rady, w którym uczestniczyło większość jej członków, odbyło się w siedzibie kurii. Biskup Krzysztof Nitkiewicz podziękował obecnym za zaangażowanie na rzecz wspólnoty diecezjalnej i przedstawił sytuację duszpasterską, jaka wyłania się z wizytacji kanonicznych, w tym ze spotkań z radami parafialnymi. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii, ks. Wojciech Kania mówił o tegorocznych planach związanych z obchodami 800-lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka oraz o przygotowaniach do światowych dni młodzieży. Uczestnicy spotkania podzieli się swoimi spostrzeżeniami odnośnie atmosfery panującej w parafiach oraz relacji z instytucjami takimi, jak szkoły. Była mowa o potrzebie tworzenia nowych miejsc adoracji wieczystej Najświętszego Sakramentu oraz intensyfikacji inicjatyw modlitewnych. Poruszono również temat działalności Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie, które częściowo zawiesiły swoją działalność z powodu braku zainteresowania ze strony niektórych księży proboszczów. Istnieje w związku z tym konieczność odbudowy sieci tych centrów, w zmodyfikowanej formie. Musi to iść w parze z rozwojem wolontariatu, który nie może ograniczać się jedynie do okresowych akcji. Zwrócono jednocześnie uwagę, że należy poprawić komunikację pomiędzy kurią oraz dekanatami i parafiami, oraz pomiędzy duszpasterzami, katechetami i wiernymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję