Reklama

Polska

Abp Skworc: pilnie potrzebny pomnik społecznego porozumienia

Porozumienie, społeczny pokój i skuteczne rozwiązanie nagromadzonych trudnych spraw to główne postulaty poruszone przez metropolitę katowickiego abp Wiktora Skworca, podczas uroczystej Mszy św. Barbórkowej, sprawowanej w drugą niedzielę Adwentu w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

barbórka

Monika Jaworska

- Los św. Barbary, od dnia jej narodzin dla nieba, poruszał nie tylko wierzących. Wielu właśnie ją – młodą dziewczynę o męskiej odwadze – wybrało, jako patronkę sytuacji najtrudniejszych; a taką na pewno jest ocieranie się o śmiertelne niebezpieczeństwa w wykonywaniu górniczej pracy – powiedział na początku kazania abp Wiktor Skworc o patronce górników, którzy wraz z rodzinami przybyli na zaproszenie metropolity katowickiego do archikatedry Chrystusa Króla na Eucharystię w intencji górników Górnego Śląska, ich rodzin, zarządzających przemysłem wydobywczym, pracujących pod ziemią, emerytów, ofiar i poszkodowanych w wypadkach górniczych.

Arcybiskup zaznaczył, że górnictwo przeżywa kolejny głęboki kryzys wywołany czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Wśród nich wymienił m.in. globalizację rynków, która skutkuje spadkiem cen węgla, czy jego nadprodukcją. Niepokoi również, jak stwierdził metropolita, „niestabilna polityka państwa, do końca niezdecydowanego, na czym zamierza opierać krajową energetykę i długoterminowe, energetyczne bezpieczeństwo naszego państwa”.

Reklama

Innymi czynnikami pogłębiającego się kryzysu jest niekontrolowany import węgla, czy import energii elektrycznej. - Jako uczestnicy życia społecznego dostrzegamy grożące niebezpieczeństwa i wzywamy wszystkie zainteresowane strony do działania. W tej perspektywie wydaje się ważne uzyskanie zgody społecznej, rozumianej, jako zgoda na zmiany w szerokim znaczeniu. A muszą być one kompleksowe, strategiczne, niepozorowane i aktywizujące – zaznaczył arcybiskup, stwierdzając, iż obowiązkiem każdej ze stron jest świadome i odpowiedzialne uczestnictwo w tym procesie. Dotyczy to również związków zawodowych, które oprócz obrony praw pracowniczych, powinny się przyczyniać do „harmonijnej organizacji życia gospodarczego i do kształtowania świadomości społecznej pracujących”. - Porozumieć się, to czynić coś rozumnie, czyli racjonalnie, z uwzględnieniem prawdy – powiedział arcybiskup. Niestety prawda wobec obecnej sytuacji branży górniczej jest taka, że już nigdy nie będzie tak jak było. Jak zaznaczył metropolita „racjonalność czasem każe zachować umiar w żądaniach, a nawet ustąpić, jeżeli dobro wspólne tego wymaga! Trzeba też przyjąć kryterium sprawiedliwości, aby zmiany nie odbywały się kosztem ekonomicznie czy społecznie najsłabszych.”

Abp Wiktor Skworc zadał dwa pytania: „czy godzi się w pierwszej kolejności, szukać oszczędności kosztem weteranów pracy górniczej, emerytów?” oraz „dlaczego górnictwo, jako pierwsze ma się rozstawać z przywilejami branżowymi?”

Arcybiskup zauważył jak Górny Śląsk zmienia swoje oblicze i nadal je będzie zmieniać, gdyż „wraz z czekającym nas programem naprawczym, może maleć liczba kopalń i górników, a wraz z nimi zanikać swoista tradycja: etos górniczej pracy, kult rodziny, cała wiekowa kultura, tak dla Górnego Śląska charakterystyczna”. Chcąc uchronić wielowiekowy kult rodziny, szacunku, ofiarności i pracowitości, metropolita wyraził swą prośbę wobec obecnych w archikatedrze, jak i przed telewizorami i radioodbiornikami: „Nie roztrwońmy tego, co jest, a co nas stanowiło i stanowi. Z tej spuścizny duchowej i materialnej Górnego Śląska, z tworzywa naszej kultury możemy – z Bożą pomocą – stworzyć sensowny kształt teraźniejszości i przyszłości dla następnych pokoleń”.

Reklama

Abp Wiktor Skworc stwierdził, że największym bogactwem Śląska są ludzie, zdolni do podejmowania nowych wyzwań. - Niech ta prawda stanie się również kryterium służącym konstruowaniu planów na przyszłość. Stąd też ważna jest współpraca, a nie rywalizacja czy walka partii politycznych i związków zawodowych – podkreślił arcybiskup.

Kończąc arcybiskup zaapelował o nowy pomnik dla Górnego Śląska, dla górnictwa, który nie ma być z marmuru, ani ze spiżu. - Dzisiaj pilnie potrzebny jest pomnik społecznego porozumienia, aby uzdrowić i ratować górnictwo! Apeluję razem z waszymi duszpasterzami do wszystkich środowisk związanych z górnictwem o przyłożenie serca i umysłu do jego budowy. Serdecznie proszę o rozmowę i dialog, o wytrwałe szukanie we wszystkich górniczych spółkach stabilnych rozwiązań. Niech Zarządom, Radom Nadzorczym i Związkom Zawodowym nie zabraknie determinacji i woli porozumienia, a potem konsekwencji działania – prosił metropolita katowicki.

O pomoc w rozwiązaniu obecnej trudnej sytuacji, abp Wiktor Skworc poprosił św. Barbarę i św. Jana Pawła II, odwołując się do jego słów, metropolita modlił się słowami "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi, naszej ziemi! Niech odnowi oblicze naszej śląskiej ojcowizny".

We Mszy św. uczestniczyli również przedstawiciele władz miasta, województwa oraz rządu.

Licznie zgromadzeni w archikatedrze Chrystusa Króla w swych modlitwach pamiętali również o tragicznie zmarłych górnikach, którzy oddali swoje życie ciężko pracując kilkaset metrów pod ziemią.

2014-12-07 19:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup modlił się w intencji górników

[ TEMATY ]

barbórka

Karolina Krasowska

Z okazji przypadającego jutro wspomnienia św. Barbary, patronki górników, bp Tadeusz Lityński modlił się dzisiaj w kościele Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze w intencji pracowników zielonogórskego oddziału PGNiG.

Wszystkich obecnych, kierownictwo i pracownicy zielonogórskiego Oddziału Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa powitał proboszcz ks. kan. Mirosław Maciejewski. Mszy św. w intencji braci górniczych przeowdniczył bp Tadeusz Lityński.  

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Odpust św. Jakuba w Rzykach. Po raz pierwszy wręczali muszle Jakubowe

2021-07-29 18:24

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rzyki

MJscreen

Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

 Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

Parafia św. Jakuba w Rzykach przeżywała uroczystość odpustową i dziękowała za 225 lat istnienia.

Wierni dziękowali za opiekę św. Jakuba i prosili przez jego wstawiennictwo o potrzebne łaski dla całej parafii w niedzielę 25 lipca, zwłaszcza na sumie odpustowej, której przewodniczył biskup pomocniczy z Krakowa Janusz Mastalski w koncelebrze z obchodzącym imieniny proboszczem ks. Krzysztofem Moskalem i księżmi rodakami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję