Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Chrześcijanie żyją nadzieją nowego stworzenia

O nadziei odrodzenia przez Boga świata i ludzkości ostatecznie pojednanych w Jego miłości mówił papież Franciszek podczas audiencji generalnej 22 lutego br. Ojciec Święty sięgnął do fragmentu Listu do Rzymian (8, 19-27), w którym Apostoł Narodów mówi o darze stworzenia jako o miejscu nawiązania przez człowieka relacji z Bogiem i rozpoznawania w świecie śladu Bożego planu miłości.

Papież zauważył, że choć w darze stworzenia możemy realizować plan Bożej miłości, to, niestety, na skutek naszego grzechu często doprowadzamy do oszpecenia wszystkiego wokół siebie. – Tam, gdzie wszystko wcześniej odsyłało do Ojca Stworzyciela i Jego nieskończonej miłości, teraz nosi smutny i przygnębiający znak ludzkiej pychy i zachłanności – stwierdził Ojciec Święty.

KAI

Historyczna wizyta

Papież u anglikanów w Rzymie

Reklama

Papież Franciszek 26 lutego br. złożył historyczną wizytę w rzymskim kościele anglikańskim pw. Wszystkich Świętych, którego wspólnota wiernych obchodzi w tym roku 200-lecie obecności w Wiecznym Mieście. W kazaniu podczas nabożeństwa ekumenicznego Ojciec Święty podkreślił znaczenie wspólnego świadectwa chrześcijan różnych wyznań, które – jego zdaniem – wzmacnia obecność Jezusa w tym mieście. Zwrócił uwagę na takie czynniki sprzyjające współpracy ekumenicznej, jak miłosierdzie, pojednanie i braterstwo. Ojciec Święty odpowiedział też na pytania nt. stosunków katolicko-anglikańskich. Zauważył, że Kościół potrzebuje zarówno żywotności nowych Kościołów, jak i doświadczenia Kościołów dojrzałych, co w ekumenizmie przejawia się w głębi dialogu teologicznego.

RV

Argentyna-Watykan

Zmarła długoletnia sekretarka kard. Bergoglio

W Argentynie 21 lutego br. zmarła w wieku 80 lat María Otilia Sainz, która przez wiele lat była osobistą sekretarką obecnego papieża Franciszka, gdy był on arcybiskupem Buenos Aires. Mszy św. pogrzebowej w stołecznym kościele pw. Matki Bożej z Itatí w portowej dzielnicy Almagro przewodniczył obecny arcybiskup tego miasta – kard. Mario Poli.

María Otilia Sainz była skromną osobą. Odnosiła się z wielką miłością do wszystkich, którzy przybywali ze swymi sprawami do metropolity Buenos Aires. Było wśród nich wiele ważnych osobistości z życia kościelnego i politycznego. Przy swym biurku na drugim piętrze domu przy Rivadavia 415, gdzie urzędował obecny papież, odbierała telefony, listy i rozpatrywała prośby o audiencje u arcybiskupa.

Reklama

Na wieść o śmierci swej długoletniej sekretarki papież Franciszek wyraził głęboki żal, podobnie jak ci wszyscy, którzy ją kochali. Wielu spośród nich przybyło – oprócz rodziny – na pogrzeb Maríi Otilii Sainz.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Bądźcie świadkami nadziei

Serdeczne pozdrowienie kieruję do polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, jak mówi św. Paweł: „W nadziei już jesteśmy zbawieni”. Rzeczywiście przez chrzest Chrystus uczynił nas uczestnikami swego zmartwychwstania. Już teraz w nadziei możemy cieszyć się nowym życiem. Ożywiani Duchem Świętym bądźcie zawsze świadkami i nosicielami tej nadziei wobec ludzi i wobec całego stworzenia! Niech Bóg wam błogosławi!

Audiencja generalna, 22 lutego 2017 r.

RV

Komunikat Sekretariatu Stanu

Ochrona wizerunku Ojca Świętego

Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej zapowiedział działania na rzecz ochrony wizerunku Ojca Świętego, a także symboli i godła Stolicy Apostolskiej na arenie międzynarodowej.

W wyjaśnieniu działań na rzecz ochrony wizerunku Ojca Świętego – w specjalnym komunikacie zaznaczono, że chodzi o to, aby papieskie orędzie docierało do wiernych w formie niewypaczonej, a jego osoba nie była wykorzystywana do celów niezgodnych z misją Biskupa Rzymu. Z tych samych względów Sekretariat Stanu zabezpiecza symbole i godło Stolicy Apostolskiej za pomocą odpowiednich instrumentów regulacyjnych przewidzianych na poziomie międzynarodowym.

RV

Watykan o wojnie na Ukrainie

Należy przywrócić porządek prawny

Stolica Apostolska przypomina o potrzebie poszanowania międzynarodowego porządku prawnego w odniesieniu do terytorium i granic Ukrainy. Zwrócił na to uwagę abp Bernardito Auza – watykański obserwator przy ONZ – podczas otwartej debaty na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Dotyczyła ona międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa w kontekście konfliktów w Europie.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Bóg wie lepiej od nas, czego potrzebujemy; musimy Mu zaufać, bo Jego drogi są bardzo odmienne od naszych.

2017-03-01 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję