Reklama

Z Polski

Uchwała

Sejm RP upamiętnił ks. Blachnickiego

Liczbą 430 głosów Sejm RP przyjął uchwałę będącą wyrazem hołdu dla ks. Franciszka Blachnickiego, „wielkiego patrioty, żołnierza, duchownego i działacza społecznego”, oraz docenił „jego wkład w rozwój moralny wielu pokoleń”. Uchwała ta jest inicjatywą grupy posłów należących m.in. do Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. W uchwale zaznaczono, że ks. Franciszek Blachnicki całe swoje życie poświęcił dobru ojczyzny. Walczył jako żołnierz w kampanii wrześniowej, działał w konspiracji, był osadzony w obozie koncentracyjnym, po wojnie był prześladowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa. Jego działalność społeczna oparta była na uniwersalnych wartościach, kształtowała postawy moralne narodu. Jako twórca Ruchu Światło-Życie wychowywał młodzież i dorosłych w duchu patriotyzmu, moralności i odpowiedzialności. 27 lutego 2017 r. minęła 30. rocznica śmierci ks. Blachnickiego.

KAI

Ruch Światło-Życie

Ewangelizacja bez granic

W dniach 24-27 lutego br. na Jasnej Górze odbywała się 42. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. W przypadającą w tym roku 30. rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy ruchu oazowego, uczestnicy kongregacji zastanawiali się m.in. nad jego wkładem w rozwój życia duchowego w Polsce. Myślą przewodnią większości wystąpień i dyskusji była „Ewangelizacja bez granic”.

Reklama

– Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie jest bardzo ważnym wydarzeniem, bo nie tyle podsumowuje jakiś etap pracy, ile raczej wytycza nowy kierunek na najbliższy rok pracy formacyjnej. Do tej pory zastanawialiśmy się nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia i dalej jeszcze realizujemy to hasło. (...) W przyszłym okresie formacyjnym będziemy patrzeć na posługę sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego i jego związek z Niepokalaną – wyjaśnił abp Adam Szal, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie. – Bardzo się cieszę z faktów, które miały miejsce w ostatnich dniach, jak choćby uznanie roli, którą pełnił ks. Blachnicki. Tego uznania dokonał Sejm Rzeczypospolitej; 18 marca odbędzie się w Sejmie sympozjum na ten temat. Cieszę się również z tego, że jest grupa polityków, posłów, działaczy społecznych, którzy w ramach Sejmu tworzą wspólnotę ludzi związanych z Akcją Katolicką, z Ruchem Światło-Życie i z innymi wspólnotami. To daje dużo nadziei – powiedział abp Szal.

Podczas kongregacji wykłady głosili: ks. prof. Stanisław Urbański z UKSW, o. dr hab. Grzegorz Bartosik OFMConv – prof. UKSW, dr hab. Krzysztof Wojcieszek – prof. WSNS w Warszawie oraz ks. Marek Sędek – moderator generalny Ruchu.

W programie kongregacji zaplanowano wspólną modlitwę podczas Mszy św., Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, Jutrzni oraz Nieszporów. Mszy św. odprawionej 25 lutego w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji radomskiej Piotr Turzyński. W homilii nawiązał on do idei czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego: „Ecclesia Mater – Mater Ecclesiae” (Kościół Matką – Matka Kościoła).

Reklama

W niedzielę 26 lutego Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył abp Szal. Kongregacja zakończyła się 27 lutego spotkaniem Krajowego Kolegium Moderatorów Ruchu Światło-Życie.

O. Stanisław Tomoń OSPPE

Krótko

• Rząd przyjął projekt ustawy reformującej służbę zdrowia. Przewiduje on, że w sieci szpitali, które będą miały zagwarantowane kontrakty z NFZ, znajdą się te placówki, które od co najmniej 2 lat mają kontrakt z NFZ i w których znajdują się izba przyjęć lub SOR. Ustawa ma wejść w życie 1 października br.

• MON rozpoczął negocjacje w sprawie zakupu 16 śmigłowców dla polskiej armii. 8 otrzymają wojska specjalne, a pozostałe maszyny trafią do jednostek morskich.

• Opozycji nie udało się odwołać marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. W głosowaniu za Kuchcińskim opowiedziało się 220 posłów, przeciw było 174.

• Śledztwo z urzędu w sprawie obrażania uczuć religijnych i „publicznego nawoływania do popełnienia zabójstwa” w trakcie spektaklu „Klątwa” w Teatrze Powszechnym wszczęła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

• Adam Z., podejrzany o zabójstwo w sprawie śmierci Ewy Tylman, wyszedł z aresztu. Poznański sąd zastanawia się nad zmianą kwalifikacji czynu z zabójstwa na nieudzielenie pomocy. Adam Z. będzie odpowiadał z wolnej stopy.

• Jod-131, który wykryto nad Polską w styczniu br., nie spowodował skażenia radioaktywnego w naszym kraju. Komunikat Państwowej Agencji Atomistyki informuje, że podwyższony poziom izotopu nie stanowił zagrożenia dla ludzi i środowiska. Informacja dotyczy doniesień o podniesionym poziomie promieniowania, którego źródło miało się znajdować w Europie Wschodniej.

• Wrak niemieckiej łodzi motorowej trafi po konserwacji do kołobrzeskiego Skansenu Morskiego – poinformował dyrektor Muzeum Oręża Polskiego. Wydobyta 18 lutego br. na plaży w kołobrzeskim Podczelu łódź prawdopodobnie była jednostką pomocniczą Kriegsmarine.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-03-01 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Tego dnia miejscowy kościół parafialny Świętej Rodziny był kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Za życiem w Jarosławiu

2021-09-21 11:30

archiwum Radio Fara

W Marszu wzięły udział całe rodziny

W Marszu wzięły udział całe rodziny

W ostatnią niedzielę, 19 września 2021 r., w Jarosławiu odbył się Marsz dla życia i rodziny. Pochód przeszedł z kościoła Miłosierdzia Bożego do jarosławskiego Opactwa. W tym roku hasłem wydarzenia były słowa: „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Marsz zgromadziły wiernych, którym zależy na obronie życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Rodziny całymi rodzinami gromadziły się na tym wydarzeniu, aby swoim świadectwem mówić o życiu. W wydarzeniu wzięli udział także Wojownicy Maryi z Przemyśla, Domowy Kościół i inne wspólnoty eklezjalne. Miłość, życie i rodzina to najlepsza jest nowina – z takim hasłem uczestnicy marszu przechodzili przez Jarosław.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję