Reklama

Lektura obowiązkowa

Gietrzwałd okiem reportera

Od końca czerwca do połowy września 1877 r. w Gietrzwałdzie k. Olsztyna zarejestrowano 160 objawień Matki Bożej. Ukazywała się dwóm dziewczynkom: Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej. Przekazała im m.in. obietnice bliskiego uwolnienia polskiego Kościoła od prześladowań, akcentowała potrzebę modlitwy, szczególnie różańcowej.

Reklama

Maryja przemawiała do dziewczynek po polsku, w gwarze warmińskiej. Wzmocniło to ruch polski na Warmii, pogłębiając więzi między Kościołem i polskim ruchem patriotycznym, a także kult maryjny w Polsce. Dziś Gietrzwałd – jedyne w Polsce i jedno z dwunastu na świecie miejsce objawień Najświętszej Maryi Panny – oficjalnie uznanych przez Kościół – jest znanym nie tylko w Polsce miejscem pielgrzymkowym. Co roku pielgrzymuje tu do miliona osób.

Książka Grzegorza Kasjaniuka opowiada o kulcie w Gietrzwałdzie inaczej, niż czyniono to wcześniej – wciągającym i komunikatywnym językiem reportera. Autor nie cytuje tylko dokumentów, opisuje wydarzenia sprzed lat, pokazując, co działo się w Gietrzwałdzie i wokół niego potem, do dziś, przedstawia rozwój kultu. Wtrąca też swoje bardziej osobiste trzy grosze. Jak pisze, Gietrzwałd uzdrowił wielu, i jego samego też. „To miejsce uzdrowiło mnie, przywróciło na łono Kościoła” – ujawnia. Miał bardzo poważne kłopoty ze zdrowiem, groziła mu operacja. Gdy oddał się pod opiekę Matki Bożej, dokonał się – jak utrzymuje – cud. Operacja nie była już potrzebna.

2017-03-01 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję