Reklama

Niedziela Świdnicka

Złoty Krzyż Zasługi dla ks. prał. Wenancjusza Roga

Niedziela świdnicka 10/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

odznaczenia

Marek Zygmunt

Od lewej: proboszcz ks. kan. Andrzej Walerowski, dziekan dekanatu Świebodzice ks. kan. Józef Siemasz, ks. prał. Wenancjusz Róg, bp Ignacy Dec, wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński oraz wójt Dobromierza Jerzy Ulbin

Od lewej: proboszcz ks. kan. Andrzej Walerowski, dziekan dekanatu Świebodzice ks. kan. Józef Siemasz, ks. prał. Wenancjusz Róg, bp Ignacy Dec,
wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński oraz wójt Dobromierza Jerzy Ulbin

Jeden z najbardziej znanych i cenionych kapłanów nie tylko naszej diecezji, ale również i całej metropolii wrocławskiej ks. prał. Wenancjusz Róg otrzymał Złoty Krzyż Zasługi przyznany mu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za wybitne zasługi zarówno w posłudze duszpasterskiej, jak i w działalności patriotycznej i społecznej.

W uroczystości wręczenia tego odznaczenia uczestniczył bp Ignacy Dec. Nie mogło go na niej zabraknąć, bowiem Ksiądz Prałat był w latach 1962/63 wychowawcą seminaryjnym kleryka Ignacego Deca, pełniąc wtedy funkcję ojca duchownego. Od tamtego czasu obaj obdarzają siebie serdeczną przyjaźnią. Przybył także wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński, który przed laty był ministrantem i organistą w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wałbrzychu, którą kierował ks. prał. Wenancjusz Róg.

Reklama

W kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła należącym do parafii pw. św. Michała Archanioła w Dobromierzu, w której o kilku lat ks. Wenancjusz jest rezydentem, licznie zgromadzili się wierni z tej wspólnoty, przedstawiciele miejscowych władz samorządowych, Ochotniczej Straży Pożarnej i wielu innych tamtejszych organizacji i stowarzyszeń. Mszy św. koncelebrowanej w intencji Księdza Prałata przez niego oraz dziekana dekanatu Świebodzice ks. kan. Józefa Siemasza i proboszcza ks. kan. Andrzeja Walerowskiego przewodniczył Pasterz Kościoła świdnickiego.

Po Eucharystii odczytano stosowne postanowienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a w jego imieniu aktu dekoracji ks. prał. Wenancjusza Roga Złotym Krzyżem Zasługi dokonał wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński. W swoim wystąpieniu podkreślił, że ks. Wenancjusz, kierując parafią pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wałbrzychu, cały czas pięknie budował zarówno Kościół jako obiekt, jak i Kościół duchowy. – Pracował osobiście na budowie, ale często go można było spotkać w konfesjonale, na naszych zbiórkach ministranckich i wśród innych grup parafialnych – przypomniał wicewojewoda. Z kolei Biskup Ordynariusz, wyrażając radość z przyznania Księdzu Prałatowi tak wysokiego odznaczenia państwowego, stwierdził, że cieszy się ogromnie, że władza cywilna dostrzega i wyróżnia odznaczeniami państwowymi tak zasłużonych kapłanów, jakim jest niewątpliwie ks. prał. Wenancjusz Róg. Podkreślił w tym kontekście, że był on nie tylko wychowawcą kleryków, nie tylko wspaniale prowadził wałbrzyską parafię, ale odznaczał się ogromną aktywnością na polu społecznym i patriotycznym. A od kilku lat czyni to pięknie, posługując niestrudzenie mimo swojego sędziwego wieku 87 lat, z czego dotąd 62 w stanie kapłańskim, w parafii pw. św. Michała Archanioła w Dobromierzu oraz w żeńskich zgromadzeniach zakonnych.

Zabierając głos po ceremonii wręczenia odznaczenia, Ksiądz Prałat drżącym ze wzruszenia głosem podziękował Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie za przyznanie Złotego Krzyża Zasługi, wicewojewodzie za podjęcie starań w tym kierunku. Słowa wielkiej wdzięczności skierował także pod adresem Księdza Biskupa za wieloletnią przyjaźń oraz ks. prob. Andrzeja Walerowskiego, który – co szczególnie podkreślił – od ponad 11 lat, najpierw jeszcze w Wałbrzychu, a potem w Dobromierzu, otacza go cały czas serdeczną opieką i życzliwością.

Reklama

– Nam wszystkim, tutejszym parafianom z Dobromierza, życzę, aby miłość między nami i Matką Najświętszą trwała jak najdłużej – zakończył swoje podziękowanie ks. prał. Wenancjusz Róg.

Po Eucharystii podczas spotkania w siedzibie Urzędu Gminy okolicznościowe życzenia i gratulacje składali Księdzu Prałatowi proboszcz ks. kan. Andrzej Walerowski oraz wójt Jerzy Ulbin.

2017-03-01 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cieszyn: bp senior Rakoczy odznaczony medalem „Primus in Agendo”

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Rakoczy

odznaczenia

Archiwum

Na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie bp senior Tadeusz Rakoczy, który 30 marca kończy 80 lat, obchodził w sobotę jubileusz swoich urodzin. W przededniu 26. rocznicy mianowania duchownego biskupem bielsko-żywieckim hierarcha z rąk wicepremier Beaty Szydło przyjął medal „Primus in Agendo” – za zaangażowanie w działaniu na rzecz rodziny, polityki społecznej oraz ludzi pracy.

Uroczystość związana z jubileuszem byłego ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej rozpoczęła się po kolejnym przedstawieniu Misterium Męki Pańskiej, które obejrzał jubilat wraz z wiceprezes rady ministrów Beatą Szydło i zaproszonymi gośćmi. Jak wyjaśniła pomysłodawczyni teatralnego przedsięwzięcia, elżbietanka, s. Jadwiga Wyrozumska, wszyscy artyści zaangażowani w inscenizację traktują bp. Rakoczego jak prawdziwego duchowego ojca, chętnie i często goszczącego wśród publiczności.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję