Reklama

Głos z Torunia

Zasłużony dla Ziemi Działdowskiej

W 25. roku istnienia diecezji toruńskiej bp Andrzej Suski, pierwszy biskup toruński, został odznaczony honorowym tytułem Osobowość Powiatu Działdowskiego. Tytuł ten przyznawany jest osobom, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju regionu

Uroczystość wręczenia bp. Andrzejowi honorowego tytułu odbyła się 18 lutego w kościele pw. św. Wojciecha w Działdowie. W uroczystości udział wzięli posłowie i senatorowie, m.in. senator Bogusława Orzechowska i poseł Andrzej Kobylarz oraz przedstawiciele władz samorządowych województwa warmińsko-mazurskiego wszystkich szczebli, kapłani i mieszkańcy powiatu działdowskiego.

Zatroskany o ludzi

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Magdaleny Anczykowskiej, przewodniczącej Rady Powiatu Działdowskiego, która przywitała zgromadzonych i odczytała tekst uchwały przyznającej bp. Suskiemu honorowy tytuł. Następnie głos zabrał Wiesław Smereczyński, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Działdowskiego, który wygłosił laudację. Podkreślił w niej wiele działań podejmowanych przez bp. Andrzeja na rzecz rejonu działdowskiego. Ksiądz Biskup w trosce o dobro duchowe mieszkańców utworzył nowe dekanaty i parafie. Nie można pominąć faktu, że to właśnie na terenie powiatu, w Burkacie, powstała pierwsza w diecezji parafia pw. św. Jana Pawła II. Ksiądz Biskup utworzył Działdowskie Centrum Caritas, które otacza opieką najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta i powiatu. Ustanowił sanktuarium Błogosławionych Męczenników Działdowskich oraz przyczynił się do ogłoszenia patronami Działdowa bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bł. bp. Leona Wetmańskiego, zamęczonych w obozie w Działdowie.

Reklama

Po laudacji głos zabrał starosta powiatu działdowskiego Marian Janicki, który podkreślił bardzo dobrą, owocną i ubogacającą współpracę z bp. Suskim podczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, z racji których w powiecie gościła młodzież z Kolumbii i Zambii. Następnie starosta Janicki wręczył bp. Andrzejowi statuetkę Osobowość Powiatu Działdowskiego.

Wspólna troska

Ksiądz Biskup, dziękując za wyróżnienie, podkreślił, że dzień, który przeżywamy we wspólnocie ludzi zatroskanych o dobro miasta i całego rejonu działdowskiego, jest szczególną okazją do tego, by podziękować za minione 25 lat dobrej współpracy władz samorządowych z parafiami znajdującymi się na terenie powiatu działdowskiego. – Przeprowadziliśmy wiele działań, które służą dobru wspólnemu – mówił bp Suski. Zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość wpisuje się w przeżywanie pierwszego jubileuszu 25-lecia istnienia diecezji toruńskiej, którego centralne obchody odbędą się 25 marca w toruńskiej katedrze. – Dziś modlę się za mieszkańców powiatu i miasta oraz sprawujących władzę. Obowiązkiem Kościoła jest modlić się za tych, którzy nami rządzą, bo wszystkim nam leży na sercu troska o dobro każdego człowieka – podkreślił Ksiądz Biskup.

Następnie rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył bp Andrzej. Koncelebrowało ją kilkunastu kapłanów posługujących w parafiach znajdujących się na terenie powiatu działdowskiego.

Po Mszy św. gratulacje złożyli m.in. Marcin Domian doradca wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego oraz Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i ks. kan. Adam Filarski, dziekan dekanatu działdowskiego.

2017-03-01 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybrali najlepszych

Niedziela bielsko-żywiecka 43/2019, str. 8

[ TEMATY ]

odznaczenia

Bosko Cup

Najlepsi piłkarze Bosko Cup minionego sezonu

Najlepsi piłkarze Bosko Cup minionego sezonu

Rodzina Turnieju Piłki Nożnej Ministrantów Bosko Cup podsumowała sezon piłkarski na IX Gali Bosko Cup, jaka odbyła się w kinie „Teatr Elektryczny” w Skoczowie. Piłkarzem Roku 2019 został Łukasz Worek z Rajczy. II miejsce zajął Szymon Chowaniak z Kończyc Małych, III – Mateusz Pochopień z Żabnicy, IV – Szymon Mynarski z Hałcnowa i V – Konrad Faber z Hałcnowa.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję