W uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca br. – w Dzień Świętości Życia – w kościele Ojców Paulinów w Warszawie odbyły się główne obchody 30-lecia dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha.
To właśnie przy kościele Ducha Świętego w Warszawie, w którym posługują ojcowie paulini, 30 lat temu zostały złożone pierwsze przyrzeczenia duchowej adopcji. Pomysł tej inicjatywy przywiózł z Anglii dr Paweł Milcarek, wykładowca filozofii chrześcijańskiej w Warszawie, który w kruchcie katolickiej katedry w Londynie znalazł ulotkę z treścią modlitwy. Postanowił zaszczepić inicjatywę na polskim gruncie. Ideę wraz z modlitwą opublikował w styczniowym numerze „Rycerza Niepokalanej” z 1987 r. Przez 6 lat – do 1993 r. warszawska świątynia przy ul. Długiej 3 była jedynym znanym ośrodkiem, w którym zakorzeniła się i utrwaliła dla całej Polski inicjatywa duchowej adopcji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii podczas Mszy św. bp Janocha wskazał na Maryję jako na nową Ewę, która prowadzi do życia. – Na końcu grzechu jest śmierć, na końcu „fiat” Maryi – życie. Ona podaje owoc nowemu Adamowi – Jezusowi, dzięki któremu jesteśmy odkupieni – przypomniał. Bp Janocha odniósł się do idei duchowej adopcji i podkreślił, że rodzi się ona z wiary, iż wszyscy jesteśmy współistotni, powiązani ze sobą niewidzialnymi więzami, dlatego każdy ludzki czyn – nawet najbardziej ukryty – ma skutki w całym Kosmosie. – Z tej wiary Kościoła rodzi się idea duchowej adopcji. Gdy nasze życie dobiegnie kresu, zobaczymy żywe twarze tych, którzy urodzili się właśnie dzięki modlitwie w ramach duchowej adopcji – powiedział.
Podczas Mszy św. po raz pierwszy zabrzmiał specjalnie skomponowany hymn duchowej adopcji. Złożone zostały także nowe przyrzeczenia 9-miesięcznej modlitwy za nienarodzone dzieci. Do tej pory w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego włączyło się w Polsce ponad 9 tys. osób.