Audiencja generalna
Nadzieja potrzebuje uzasadnienia
Do stawania po stronie ostatnich i usuniętych na margines, do nieodpowiadania złem na zło, ale przebaczania, uzasadniając w ten sposób swą nadzieję, papież Franciszek zachęcił wiernych podczas audiencji generalnej 5 kwietnia br. W swojej katechezie Papież nawiązał do fragmentu z Pierwszego Listu św. Piotra (1 P 3, 8-17), w którym Książę Apostołów zachęca chrześcijan do uzasadnienia swej nadziei.
Ojciec Święty przypomniał, że Pierwszy List św. Piotra jest bezpośrednio zakorzeniony w wydarzeniu paschalnym, zawierającym światło i radość, wypływające ze śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Ten Pan, który prawdziwie zmartwychwstał, mieszka w naszych sercach od chwili naszego chrztu, stale odnawia nas i nasze życie, napełniając swoją miłością i pełnią swego Ducha. – Dlatego właśnie Apostoł zaleca nam uzasadnienie tej nadziei, która jest w nas: nasza nadzieja nie jest pojęciem, nie jest uczuciem, ale Osobą – jest to Pan Jezus, którego rozpoznajemy jako żywego i obecnego w nas i w naszych braciach – powiedział Ojciec Święty. Następnie Franciszek wskazał, że tę nadzieję trzeba uzasadniać przede wszystkim przez świadectwo życia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
KAI
Zjazd delegatów ŚDM
Pochwała Polaków
Podsumowanie i ocena ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Polsce były m.in. tematem międzynarodowego zjazdu organizatorów i koordynatorów ŚDM oraz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia w Rzymie.
Reklama
Najwięcej słów uznania skierowano pod adresem polskich rodzin, które z gościnnością i serdecznością niespotykaną podczas wcześniejszych edycji spotkań młodych przyjmowały pielgrzymów podczas Dni w Diecezjach i tygodnia Wydarzeń Centralnych ŚDM. Jak podkreślali delegaci, nie tylko hojność Polaków, ale też wielkie świadectwo wiary, które przy tej okazji dawali, stały się inspiracją dla młodych ludzi ze wszystkich kontynentów i wynagrodziły logistyczne niedogodności, które zawsze towarzyszą spotkaniu organizowanemu na tak dużą skalę. Polskie powiedzenie „Gość w dom, Bóg w dom” było wielokrotnie cytowane przez delegatów reprezentujących różne kontynenty, m.in. przez organizatorów kolejnego ŚDM – w Panamie.
Także piękne scenariusze i przebieg 5 głównych uroczystości ŚDM, w tym 4 z udziałem papieża Franciszka, zostały uznane za jeden z największych atutów ubiegłorocznego spotkania młodych.
Zwieńczeniem międzynarodowego zjazdu delegatów ŚDM był udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej na Placu św. Piotra. Na zakończenie liturgii młodzi Polacy przekazali rówieśnikom z Panamy symbole spotkania młodych: krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani.
KAI
Ojciec Święty do Polaków
Orędzia, które przypomniał św. Jan Paweł II
Pozdrawiam serdecznie obecnych tu rodaków św. Jana Pawła II. W pierwszych dniach kwietnia wspominamy jego przejście do domu Ojca. Był wiernym świadkiem Chrystusa, gorliwym obrońcą dziedzictwa wiary. Przypomniał światu dwa wielkie orędzia: Jezusa Miłosiernego i orędzie fatimskie. Pierwsze przybliżył nam Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia; drugie, mówiące o triumfie Niepokalanego Serca Maryi nad złem, uświadamia nam stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie. Przyjmijmy te orędzia, niech przemieniają nasze serca, otwórzmy drzwi Chrystusowi. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Audiencja generalna, 5 kwietnia 2017 r.
RV
Nominacja
Strażnik dyscypliny
Reklama
Ojciec Święty mianował 4 kwietnia br. kapłana archidiecezji w Dublinie ks. prał. Johna Kennedy’ego kierownikiem Biura Dyscyplinarnego Kongregacji Nauki Wiary. Jednym z zadań tego urzędu jest prowadzenie spraw dotyczących wiarygodnych oskarżeń osób duchownych o molestowanie seksualne osób małoletnich, jakie przekazują do Rzymu poszczególni ordynariusze diecezjalni lub zakonni.
Ks. prał. John Kennedy ma 49 lat i został wyświęcony na kapłana w 1993 r. W Kongregacji Nauki Wiary pracuje od 2002 r.
RV
Bractwo Kapłańskie św. Piusa X
Coraz bliżej zgody
Dyrektywy w sprawie ślubów z osobami należącymi do duszpasterstw kierowanych przez lefebrystów wydała Papieska Komisja „Ecclesia Dei”, zajmująca się relacjami z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X. Papież Franciszek na wniosek Kongregacji Nauki Wiary oraz Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” postanowił upoważnić ordynariuszy diecezjalnych do udzielenia licencji na sprawowanie sakramentu małżeństwa wiernych, którzy należą do duszpasterstwa prowadzonego przez Bractwo Kapłańskie św. Piusa X.
RV
Z twittera papieża Franciszka
Starajmy się konkretnie podążać śladami Chrystusa, poświęcając się potrzebującym braciom i siostrom.