Reklama

Watykan

Z Watykanu

Audiencja generalna

Bóg wychodzi ku człowiekowi

Chrześcijaństwo opiera się na wyjściu Boga ku człowiekowi, na poszukiwaniu Boga wobec nas – powiedział Ojciec Święty 19 kwietnia br. podczas audiencji generalnej. W wygłoszonej katechezie Franciszek nawiązał do 15. rozdziału Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian.

Papież zaznaczył, że chrześcijaństwo nie jest ideologią ani systemem filozoficznym, ale pielgrzymką wiary, która wychodzi od śmierci Jezusa za nasze grzechy, zmartwychwstania trzeciego dnia, a następnie ukazania się Piotrowi oraz innym uczniom. Wskazał, że dla św. Pawła – Apostoła Narodów spotkanie ze zmartwychwstałym Panem pod Damaszkiem oznaczało zasadniczy przełom życiowy. Szaweł, który miał jasne poglądy na świat i ustaloną pozycję społeczną, dał się owładnąć tym wydarzeniem, które wywróciło sens jego życia.

Reklama

– Jakże wspaniale pomyśleć, że chrześcijaństwo jest w zasadzie tym właśnie! Jest nie tyle naszym poszukiwaniem wobec Boga – poszukiwaniem doprawdy nieokreślonym – ile raczej poszukiwaniem Boga względem nas. Jezus nas ujął, pochwycił, pozyskał, aby już nas nie opuścić. Chrześcijaństwo jest łaską, jest zaskoczeniem i dlatego zakłada serce zdolne do zadziwienia. Serce zamknięte, serce racjonalistyczne nie jest zdolne do zadziwienia i nie może zrozumieć, czym jest chrześcijaństwo. Bo chrześcijaństwo jest łaską, a łaskę się jedynie postrzega, co więcej – spotyka w zadziwieniu spotkania – stwierdził papież Franciszek.

KAI

90. urodziny papieża seniora

Benedykt XVI dziękuje

Papież senior Benedykt XVI podziękował za życzenia urodzinowe i gratulacje z okazji swoich 90. urodzin, które przypadły 16 kwietnia br., w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. W wielkanocny poniedziałek po południu spotkał się urodzinowo z ok. 30 górskimi strzelcami z jego rodzinnej Bawarii. W skromnej ceremonii przed wejściem do klasztoru Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich obok brata jubilata – Georga Ratzingera i jego prywatnego sekretarza abp. Georga Gänsweina wziął udział m.in. bawarski premier Horst Seehofer.

RV

Ojciec Święty do Polaków

Głośmy Chrystusa Zmartwychwstałego

Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Bracia i siostry, apostoł Paweł woła: „Gdzież jest, o śmierci, twoje zwycięstwo? Gdzież jest, o śmierci, twój oścień?” (1 Kor 15, 55). W tych dniach paschalnych niesiemy w sercu to wołanie. Pełni nadziei idźmy do naszych braci. Z pokojem i radością płynącą z wiary głośmy, że Jezus Zmartwychwstały jest nadal tutaj, że nadal żyje pośród nas. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy!

Reklama

Audiencja generalna, 19 kwietnia 2017 r.

RV

Watykan – USA

Trump spotka się z Franciszkiem?

Biały Dom wyraził przekonanie, że w związku z planowanym w dniach 26-27 maja br. szczytem grupy G7 w Taorminie na Sycylii możliwa byłaby audiencja Ojca Świętego dla prezydenta USA Donalda Trumpa. Rzecznik Białego Domu Sean Spicer zapowiedział, że Amerykanie będą się w tej sprawie kontaktować z Watykanem.

Stolica Apostolska podkreśliła swoją otwartość na przyjęcie wszystkich głów państw. Dotychczas media spekulowały, że takie spotkanie nie jest możliwe. Spicer powiedział, że papieska audiencja dla prezydenta Trumpa „z pewnością byłaby zaszczytem”.

KAI

W domu św. Marty

Papieskie kazania budzą zainteresowanie

Od wyboru papieża Franciszka w dniu 13 marca 2013 r. minęło 21 kwietnia br. 1500 dni. Zwyczaj odprawiania przez Ojca Świętego w kaplicy Domu św. Marty porannych Mszy św., w czasie których wygłasza on krótkie kazania rozważania, trwa od 22 marca 2013 r. Odnosząc się do tych porannych kazań katechez, były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SI przyznał, że budzą one ogromne zainteresowanie.

KAI

Z twittera papieża Franciszka

Rozważajmy z zadziwieniem i wdzięcznością wielką tajemnicę Zmartwychwstania Pańskiego.

2017-04-26 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę papież ogłosi cztery nowe święte

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

W niedzielę 17 maja podczas Mszy św. na Placu św. Piotra w Watykanie Franciszek ogłosi świętymi cztery zakonnice żyjące w XIX i na początku XX wieku. W tym gronie są dwie Arabki palestyńskie: Maria (Mariam) Bauardi – karmelitanka bosa i Maria Alfonsyna Danil Ghattas – założycielka Zgromadzenia Sióstr od Najświętszego Różańca, oraz Włoszka Maria Krystyna Brando – założycielka Zgromadzenia Sióstr Ofiar-Wynagrodzicielek Jezusa Sakramentalnego i Francuzka Joanna Emilia de Villeneuve – założycielka Zgromadzenia Sióstr od Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.

Poniżej podajemy krótkie życiorysy przyszłych świętych.

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Zbliżając się do milczenia. Premiera polskiego przekładu twórczości narodowego pisarza Węgier!

2021-09-28 11:40

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

Kolejna pozycja z tzw. Serii Węgierskiej wydawnictwa Biały Kruk (po Lutni i mieczu oraz Panoramie Siedmiogrodzkiej) przedstawia tym razem postać i twórczość Jánosa Pilinszkyego (1921-1981).

Poeta i prozaik z Budapesztu, wywodzący się ze strony ojca od polskiego uchodźcy, należy do najbardziej uznanych pisarzy węgierskich XX wieku; już za życia był w ojczyźnie otaczany swoistym kultem. Zyskał także szerokie zainteresowanie na zachodzie Europy, gdzie przekładami jego utworów zajmowali się tacy twórcy literatury współczesnej jak Michel Deguy, Pierre Emmanuel, Ted Hughes czy noblista Tomas Tranströmer.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję