Reklama

Państwo według Benedykta XVI

W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski zorganizowano konferencję naukową poświęconą myśli społecznej papieża seniora Benedykta XVI. W ten sposób uczczono jego 90. urodziny

Każda zbiorowość potrzebuje władzy. Jednak trudno jest stworzyć system wspólny, który rzeczywiście będzie służył człowiekowi, a nie państwu – podkreślił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. – Człowiek ma pierwszeństwo przed państwem. Na tej zasadzie antropologicznej powinno opierać się każde państwo pracujące dla dobra człowieka – zaznaczył i dodał, że koncepcja demokratycznego państwa prawa, którą przedstawił Joseph Ratzinger, ma cechy uniwersalne.

Na konferencję pt. „Koncepcja państwa w perspektywie nauczania kard. J. Ratzingera/Benedykta XVI”, która odbyła się w Warszawie 19 kwietnia br., przyjechał także kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. – Nienaruszalna godność człowieka jest wyznacznikiem granic władzy publicznej i tego, że państwo pozytywnie spełnia swoją rolę, gdy służy dobru wspólnemu wszystkich obywateli. Dlatego Kościół jest adwokatem godności człowieka we współczesnym świecie – podkreślił kard. Müller. Jego zdaniem, tylko prawa zakotwiczone w Bogu są normami wiążącymi społeczeństwo, chronią je „przed interwencją i samowolą człowieka”. W centrum tej koncepcji państwa stoi człowiek, który ma niezbywalną godność i wynikające z tego faktu prawa. Istnieje norma obiektywna, której działanie państwa powinno być podporządkowane.

Reklama

Joseph Ratzinger wielokrotnie podkreślał, że wiara jest zawsze rozumna oraz że wiara i rozum nie wykluczają się wzajemnie. W czasach, w których niemal wszystko podaje się w wątpliwość, tylko uznanie przez rozum ludzki prawdy o obiektywnym porządku moralnym jest w stanie zabezpieczyć godność i wartość osoby ludzkiej. Obowiązkiem Kościoła natomiast jest troska o tę prawdę, by nie poddać się dyktaturze relatywizmu, która niczego nie uznaje za pewnik. – Benedykt XVI miał wielkie zaufanie do rozumu i wiedział, że rozum, który będzie szukał prawdy, znajdzie ją. Wówczas będzie mógł przedstawić tę prawdę jako dobro dla całego społeczeństwa – zaznaczył ks. Federico Lombardi, bliski współpracownik Benedykta XVI i przewodniczący Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI.

Zdaniem Benedykta XVI, dojrzały chrześcijanin to człowiek odpowiedzialny za wszystkie dziedziny swojego życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego. W nocie doktrynalnej z 2003 r. pt. „Vademecum dla polityków” jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary podkreślił on rolę osób świeckich w życiu politycznym. Ich misją jest skuteczna realizacja zadań w służbie państwu, która nie stoi w sprzeczności z zasadami moralnymi. – Myśli Benedykta XVI są inspirujące i dodają nam, politykom, odwagi – wskazał László Kövér, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier.

Na pierwszeństwo praw człowieka przed wszelkimi innymi prawami wskazał również marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński. – Człowiek jest największą wartością i wokół człowieka powinniśmy tworzyć prawo państwowe – powiedział. Jego zdaniem, katolik obecny w życiu politycznym nie może opowiadać się za rozwiązaniami sprzecznymi z nauką Kościoła czy godzącymi w godność człowieka. – Nauka Benedykta XVI stała się niejako fundamentem w zakresie myślenia politycznego opartego na wartościach chrześcijańskich – zaznaczył Kuchciński.

Konferencja naukowa z okazji 90. urodzin Papieża seniora odbywała się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Według niego, Benedykt XVI kontynuował dwa nurty pontyfikatu swojego poprzednika – Jana Pawła II. Są to: wyrazista afirmacja tożsamości chrześcijańskiej oraz dialog Kościoła ze światem. „Polski model stosunków między państwem a Kościołem ewoluował przez wieki w duchu szacunku i respektowania autonomii, umożliwiając owocną współpracę w oparciu o zasadę pomocniczości” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP.

2017-04-26 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: modlitwa za żołnierzy z okazji Święta Wojsk Lądowych

2021-09-24 11:57

[ TEMATY ]

wojsko

Poznań

bp Józef Guzdek

żołnierze

ordynariat.wp.mil.pl

„Dziś trzeba powtórzyć nawoływanie do stawania w obronie honoru i dobrego imienia polskiego żołnierza, który z narażeniem zdrowia i życia strzeże granic ojczystego domu i służy sprawie pokoju tutaj i poza jego granicami” – mówił abp gen. Józef Guzdek z okazji Święta Wojsk Lądowych w poznańskiej katedrze.

Uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem administratora apostolskiego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego koncelebrował bp Szymon Stułkowski, poznański biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję