Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin

Z miłości do ojczyzny

Niedziela lubelska 18/2017, str. 3

[ TEMATY ]

rocznica

katastrofa

Lublin

Paweł Wysoki

Harcerze i uczniowie klas mundurowych zapalili 96 zniczy

Harcerze i uczniowie klas mundurowych zapalili 96 zniczy

W Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele społecznego komitetu, w skład którego wchodzą m.in. wojewoda lubelski, marszałek województwa lubelskiego, prezydent miasta Lublin, lubelski kurator oświaty, gowódca Garnizonu Lublin i przewodniczący regionu środkowo-wschodniego NSZZ „Solidarność”, najpierw spotkali się na apelu poległych na Placu Teatralnym, a następnie na Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Reklama

Jak co roku, Teresa Misiuk odczytała odezwę, w której przypomniała o okolicznościach narodowej tragedii, która do dzisiaj nie została rzetelnie wyjaśniona, a także zaapelowała o pielęgnowanie dobrej i trwałej pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie w służbie ojczyźnie. Lubelska kurator oświaty nawiązała do przemówienia śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które miał wygłosić 10 kwietnia 2010 r. – Mamy prawo do prawdy o Katyniu i okolicznościach, w jakich doszło do tamtej zbrodni. Będziemy trwale o tę prawdę walczyć. Mamy także prawo do prawdy o katastrofie smoleńskiej. Nasze serca i umysły nie zaznają spokoju bez wyjaśnienia do końca okoliczności, jakie doprowadziły do największej narodowej tragedii kilkudziesięciu ostatnich lat – podkreślała. Po odezwie odczytane zostały nazwiska wszystkich ofiar, a harcerze i uczniowie klas mundurowych zapalili 96 białych i czerwonych zniczy.

W drugiej części rocznicowego spotkania abp Stanisław Budzik przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. – Te bolesne wydarzenia naszej historii, zbrodnię katyńską i katastrofę smoleńską, wspominamy w jednym dniu. Pasażerowie tragicznego lotu sprzed siedmiu lat chcieli uczcić 70. rocznicę zbrodni katyńskiej; chcieli przypomnieć światu ten przerażający akt stalinowskiego terroru, zakłamywany i ukrywany przez dziesiątki lat. Nie możemy więc zapominać o rocznicy katyńskiej, bo przecież ci, którzy zginęli w Smoleńsku, pragnęli byśmy o niej pamiętali – mówił Ksiądz Arcybiskup. – Za jednych i za drugich modlimy się podczas tej Eucharystii i wspominamy ofiarę ich życia poniesioną z miłości do ojczyzny ziemskiej. Niech pamięć pobudza nas do mądrej i bezinteresownej służby dla ojczyzny, na rzecz dobra wspólnego – podkreślał. Nawiązując do okresu liturgicznego, mówił: – W Liturgii Kościoła rozpoczął się wczoraj Wielki Tydzień Męki Pańskiej, gdy prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek wychodzi ku nam, zaprasza do uczestnictwa w swej męce i chce, abyśmy razem z Nim doszli do chwały zmartwychwstania. Chrystus pragnie, abyśmy w tajemnicy krzyża odkryli największy znak miłości Boga do człowieka.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błaszczak: dziękuję żołnierzom za współpracę w ramach Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady

[ TEMATY ]

Lublin

żołnierze

Mariusz Błaszczak

PAP

Lublin święto brygady Litpolukrbrig

Lublin święto brygady Litpolukrbrig

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podziękował w piątek żołnierzom wchodzącym w skład Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady za codzienną współpracę, solidarność wobec siebie i podnoszenie swoich umiejętności. Żeby nasze kraje były bezpieczne, musimy dbać o bezpieczeństwo - podkreślił.

Ministrowie obrony narodowej Polski - Mariusz Błaszczak, Litwy - Raimundas Karoblis i Ukrainy - Andrij Taran wzięli w piątek udział w uroczystościach z okazji święta Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady LITPOLUKRBRIG w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję