Reklama

Niedziela Lubelska

Muzyczna uczta

Niedziela lubelska 18/2017, str. 8

[ TEMATY ]

koncert

Ewa Kamińska

W kwietniowym koncercie wystąpił Kwartet Akademos

W kwietniowym koncercie wystąpił Kwartet Akademos

W niedzielę 9 kwietnia w ramach cyklu „Opus Magnum – KULowskie wieczory z muzyką” w auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego KUL odbył się nadzwyczajny koncert kameralny poświęcony pamięci hrabiny Anieli Potulickiej, której 156. rocznica urodzin minęła dzień wcześniej. Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński przypomniał postać hrabiny – działaczki społecznej i patriotki, prowadzącej i wspierającej wiele dzieł charytatywnych i oświatowych. To dzięki jej fundacji Katolicki Uniwersytet Lubelski otrzymywał ogromne wsparcie materialne w okresie międzywojennym.

Reklama

Przed aulą wypełnioną słuchaczami z interesującym programem muzycznym wystąpił Kwartet Akademos w składzie: Anna Szabelka (I skrzypce), Joanna Cogiel (II skrzypce), Aleksandra Batog (altówka) i Danuta Sobik-Ptok (wiolonczela). Podczas koncertu wykonane zostały: Kwartet F-dur op. 135 Ludwiga van Beethovena, II Kwartet smyczkowy Karola Szymanowskiego i Kwartet G-dur op. posth. D 887 Franciszka Szuberta. Przedstawiając program koncertu, Teresa Księska-Falger podkreśliła, że został on dobrany bardzo starannie. Wszystkie prezentowane dzieła zdecydowanie wyprzedziły czas, w którym zostały skomponowane. Powstały w ostatnim okresie życia kompozytorów, który dla każdego z nich naznaczony był cierpieniem, chorobą i słabościami. Koncert, wpisujący się nastrojem w koniec Wielkiego Postu, dostarczył wielu wspaniałych przeżyć muzycznych. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła wykonawczynie gromkimi brawami.

Kolejny koncert zaplanowany jest 23 czerwca. W dniu święta patronalnego KUL z nadzwyczajnym koncertem kameralnym wystąpią Piotr Tarcholik (skrzypce) oraz Monika Tarcholik (fortepian). W programie: L.van Beethoven – III Sonata Es – dur op. 12, A. Dvorak – 4 utwory romantyczne, K. Szymanowski – Nokturn i Tarantella op. 28, B. Bartok – I Rapsodia na skrzypce i fortepian, C. Franck – Sonata A-dur na skrzypce i fortepian; słowo o muzyce: Teresa Księska-Falger.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ja Jestem - koncert uwielbienia w Częstochowie

[ TEMATY ]

koncert

Monika Książek

W Uroczystość Bożego Ciała, 26 maja na Placu Biegańskiego w Częstochowie odbył się wyjątkowy Wieczór Uwielbienia z zespołem 77FM Formacja z Mocą, zatytułowany „Ja Jestem”. Koncert zgromadził bardzo wielu mieszkańców Częstochowy i okolic, którzy w tym szczególnym dniu, modlitwą i śpiewem chcieli chwalić i uwielbiać Pana Boga.

Miłosierdzie Boże, to treść wiodąca spotkania, dlatego oprócz ewangelizacyjnych utworów muzycznych, takich jak: „Jeruzalem”, „Miłosierdzie Twe”, „Jezus Panem jest”, wspólnie zaśpiewanej Koronki do Bożego Miłosierdzia, było też wiele powiedzianych słów o miłości Boga do człowieka i przebaczeniu, zarówno w czytanych fragmentach „Dzienniczka” św. siostry Faustyny jak i w komentarzach.

CZYTAJ DALEJ

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Ozorków: 100 lat Sióstr Urszulanek

2021-09-17 09:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i Podwyższenia Świętego Krzyża w Ozorkowie obyła się uroczysta Msza Święta odpustowa pod przewodnictwem ks. bpa Marka Marczaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję