Reklama

Niedziela Legnicka

Srebrny jubileusz Caritas

Caritas, największa organizacja chatytatywna w Kościele, słynie z szerokiego pola działań i niezwykłej mobilności w sytuacjach kryzysowych. W minioną sobotę legnicka Caritas świętowała 25. rocznicę powstania. To okazja do gratulacji i podsumowań

Niedziela legnicka 18/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Caritas

Ks. Waldemar Wesołowski

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

Legnicka Caritas zaczęła działać w roku 1992, tuż po powstaniu diecezji legnickiej. To była jedna z pierwszych decyzji bp. Tadeusza Rybaka – powołanie struktur diecezjalnych Caritas. W sobotę, 22 kwietnia, w diecezji świętowano srebrny jubileusz tej ważnej instytucji.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się w katedrze Mszą św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Obecni byli także bp Marek Mendyk, bp senior Stefan Cichy, duszpasterze, pracownicy legnickiej Caritas, wolontariusze. Nie zabrakło także ks. Mariana Subocza, dyrektora Caritas Polska. Uroczystość zaszczycili obecnością przedstawiciele parlamentu i rządu, władz lokalnych i wojewódzkich, służb mundurowych. Uroczystość stała się okazją do dziękczynienia Bogu i ludziom, ale też do modlitwy o potrzebne łaski na dalsze lata pracy.

Reklama

W homilii mszalnej, odwołując się do Liturgii Słowa, Biskup Legnicki podkreślił, że tak, jak u początków, tak i dziś działanie Kościoła dokonuje się mocą Jezusa Chrystusa. Ważnym jego zadaniem jest ewangelizacja, czyli niesienie Dobrej Nowiny. Przypomniał też, że początki działalności apostołów były trudne. – Było niedowierzanie w zmartwychwstanie Jezusa, mimo dowodów, że On naprawdę żyje. Nam też czasem trudno w to uwierzyć. Dopiero fakty przemawiają. Dlatego w Kościele obok głoszenia Słowa, zawsze było działanie – mówił bp Zbigniew. Podkreślił, że ta działalność charytatywna, bezinteresowna, zawsze musi być motywowana Bożą wizją życia, wiarą w Jezusa.

– Dobroczynność na przestrzeni dziejów stawia przed człowiekiem znaki zapytania. Człowiek zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że za tym musi coś stać. Dzisiaj też trzeba takiej działalności, ale trzeba ją łączyć ze Słowem, z motywacją wiary. Caritas, która prowadzi bezinteresowną działalność, staje się niejako gruntem pod głoszenie Ewangelii – dodał Ksiądz Biskup.

Na zakończenie homilii podziękował wszystkim za pracę i współpracę w tym wielkim dziele pomagania potrzebującym.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce dla młodzieży

Niedziela zamojsko-lubaczowska 22/2021, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

Ks. Krzysztof Hawro/Niedziela

Poświęcenia obiektu dokonał pasterz diecezji

Poświęcenia obiektu dokonał pasterz diecezji

Caritas diecezji od sierpnia 2019 r. realizuje projekt pn. „Czas na Młodzież 2019”.

W ramach projektu podjęto wiele działań, które skierowane były do młodzieży w wieku 16-29 lat, mieszkającej na terenie diecezji, a żyjącej na co dzień w pobliżu Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Lubaczowa, Biłgoraja i Hrubieszowa. W szereg działań, mających na celu podniesienie kompetencji społecznych, angażowali się wolontariusze Caritas poprzez cykl szkoleń, warsztatów, spotkań indywidualnych z opiekunami oraz przy realizacji projektów społecznych w czteroosobowych grupach. Widzialnym owocem projektu jest powstanie w siedzibie Caritas przy ul. Matejki 21 w Zamościu Centrum Młodzieżowej Aktywności. Zostało ono poświęcone 12 maja przez bp. Mariana Rojka.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję