Reklama

Niedziela Łódzka

Umocnieni Słowem Życia

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego mający na celu zachęcić chrześcijan do modlitewnego czytania Słowa Bożego, tak by stawało się światłem w modlitwie i natchnieniem w podejmowaniu działań, przypada 30 kwietnia. To także początek Tygodnia Biblijnego, który ma pomóc w odkrywaniu zalet wspólnotowego czytania Pisma Świętego oraz ukierunkowywać na modlitwę i medytację wiernych nad wybraną księgą. W wielu parafiach zadania te realizują tzw. kręgi biblijne

Niedziela łódzka 18/2017, str. 5

[ TEMATY ]

inicjatywa

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

Ks. Dariusz Burski

Księgi Pisma Świętego dostępne są także w aplikacjach smartfona

Księgi Pisma Świętego dostępne są także w aplikacjach smartfona

W naszej archidiecezji takie grupy działają m.in. przy parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie, parafii Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie i parafii św. Franciszka z Asyżu w Brzezinach.

Reklama

Spotkania są otwarte dla wszystkich pragnących wsłuchiwać się w Boże Słowo i żyć nim na co dzień. W Bełchatowie w parafii księży sercanów grupa spotyka się regularnie w każdy czwartek. Jak informuje ks. Zenon Siedlarz, opiekun kręgu biblijnego, spotkanie rozpoczyna się wezwaniem do Ducha Świętego o owocne przeżycie rozważania i otwarcie się na Słowo. Kapłan wprowadza uczestników w dany fragment Ewangelii, omawia warunki skutecznego czytania Pisma Świętego, tak by właściwie zrozumieć Słowo Boże. Wierni dzielą się swoimi refleksjami, następuje modlitwa dziękczynna i błogosławieństwo. Członkowie tej wspólnoty podczas Tygodnia Biblijnego uczestniczą w wykładach biblistów, egzegetów, sami także dzielą się komentarzami do wybranego tekstu.

Grupa rozważająca Pismo Święte przy parafii św. Franciszka z Asyżu została założona w 2006 r. Bardzo szybko do wspólnoty dołączyły kolejne osoby, pragnące zmieniać życie w oparciu o Pismo Święte. Obecnie krąg biblijny spotyka się w każdy wtorek, opiekunem grupy jest franciszkanin o. Grzegorz Małek. Tutaj głównym celem oprócz rozważania Pisma Świętego jest praktyka życia „Słowem Życia”, która polega na tym, że regularnie wybiera się pewne hasło lub zdanie z Pisma Świętego. Jest ono myślą przewodnią na najbliższy czas. „Nieraz nasz charakter chce zareagować inaczej niż sugeruje światło wiary. Sztuka życia Słowem Życia polega na tym, aby w konkretnych sytuacjach – zamiast postąpić według ochoty, według charakteru, według starego człowieka z jego słabościami – przypominać sobie o Słowie Bożym, znaleźć w Nim siły i reagować inaczej, a na końcu doświadczyć owoców Ducha Świętego” – wyjaśnia Paweł Szczęsnowicz, jeden z inicjatorów Kręgu Biblijnego w Brzezinach. Pani Janina w cotygodniowych spotkaniach uczestniczy od 12 lat. Twierdzi, że rozważanie Pisma Świętego jest wielkim darem – daje jej siłę i umocnienie wiary. Pomaga także podejmować wyzwania i nowe obowiązki. Uczestniczący tego kręgu podarowują swoje osobiste wrażenia i „odkrycia” innym. Wypowiedzi są dobrowolne, każdy musi być wolny. Wartość wypowiedzi nie zależy od jej długości, lecz od miłości, z jaką została podarowana. Po wymianie nadchodzi kolej na trzecią część – na modlitwę spontaniczną w intencjach osobistych, Kościoła i świata. Elżbieta Wawszczyk często sięga do lektury Pisma Świętego, choć nie zawsze rozumiała zawarty w nim przekaz. Wspólne rozważania i dyskusje pomagają pogłębić jej wiedzę, odkrywać i rozumieć przekaz. „Nasze osobiste doświadczenie jako małżeństwa, które regularnie czyta, rozważa i umacnia się nawzajem Słowem Życia, to fakt, że wszystkie drobne konflikty i spory rozwiązujemy w oparciu o doświadczenia tych rozważań i wykorzystujemy Pismo Święte jako drogę do pojednania w dążeniu do wzajemnej miłości każdego dnia” – mówią Bernadeta i Paweł.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Weź i czytaj!

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego to inicjatywa, która zostanie w tym roku przeprowadzona pierwszy raz. Jej organizatorami są: Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II oraz Fundacja Soar i Fundacja Dabar. Akcja pod hasłem „Weź i czytaj!” odbędzie się 30 kwietnia i rozpocznie obchody Tygodnia Biblijnego. Inicjatywa ma polegać na zatrzymaniu się i refleksji nad wybranym fragmentem Słowa Bożego. Jak informują organizatorzy: „W tym roku będą to cytaty z «Listu św. Pawła do Galatów». Inspiracją do Narodowego Czytania Pisma Świętego są obchody 1050. rocznicy chrztu Polski, gdzie głównym celem akcji jest rozwój życia w łasce chrztu świętego oraz pokazywanie osób znanych ze swych osiągnięć zawodowych lub sportowych, które w swoim życiu inspirują się Słowem Bożym. Inicjatywa ma przybliżać najnowsze edycje Pisma Świętego i najlepsze publikacje egzegetyczno-teologiczne, pomocne w samodzielnej interpretacji wybranej księgi biblijnej”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Rozpocznij weekend z Chrystusem

2021-09-22 21:10

Fot. Mężczyźni św. Józefa we Wrocławiu

Jesteś mężczyzną i nie masz pomysłu na dobre rozpoczęcie weekendu? A może chcesz choć na chwilę zapomnieć o trudach mijającego tygodnia?

Z propozycją modlitwy i wielbienia Jezusa przychodzi wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Spotkanie rozpocznie się od adoracji, a później Eucharystii. Do uczestników konferencję pt. „Wierzę, więc jestem” skieruje ks. Jakub Bartczak - duszpasterz, raper, autor tekstów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję