Reklama

Głos z Torunia

Górsk

Konkurs o wielkich Polakach

W roku szkolnym 2016/2017 odbył się Wojewódzki Konkurs Interdyscyplinarny o Wielkich Polakach z serii Regionalnych Olimpiad o wielkich Polakach pod hasłem: „Św. Jan Paweł II w województwie kujawsko-pomorskim – obecność i dziedzictwo”. Konkurs zorganizowany w województwie kujawsko-pomorskim skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych. Organizatorem konkursu było Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku, w powiecie toruńskim, natomiast jego pomysłodawcą i znakomitym organizatorem dyrektor Centrum ks. dr Paweł Nowogórski CSMA. Współorganizatorami konkursu byli: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centra Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Toruniu, we Włocławku, Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Toruniu oraz Civitas Christiana. Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy monitoruje przygotowanie i przeprowadzenie konkursu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

W okresie od 8 grudnia 2016 r. do 16 marca 2017 r. w trzech etapach: szkolnym, rejonowym i wojewódzkim, odbywały się eliminacje konkursowe przeprowadzane w formie pisemnej. Do konkursu przystąpiło ok. 600 uczniów, natomiast do finału dotarło aż 101 uczestników. Konkurs zakończył się uroczystą galą nagród zorganizowaną 6 kwietnia w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.

Reklama

W konkursie zwyciężyła Kamila Weronika Kosela z Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie, drugie i trzecie miejsce zajęli – Aleksandra Lewandowska z Zespołu Szkół Katolickich we Włocławku i Michał Karłowski z Gimnazjum Publicznego nr 2 w Solcu Kujawskim. Wszystkie informacje o wynikach konkursu na stronie CEM www.gorsk.org.pl.

Nagrodą dla 21 laureatów jest pielgrzymka do Włoch, w tym nawiedzenie grobu św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Nagrodę stanowiły także rowery i inne upominki.

Była to już piąta edycja wojewódzkiego konkursu interdyscyplinarnego o wielkich Polakach. Konkurs łączy wiedzę w dziedzinie historii, literatury, geografii i nauk społecznych. Jego celem jest popularyzowanie wiedzy na temat postaci wielkich Polaków związanych z regionem kujawsko-pomorskim; przybliżanie młodym ludziom wartości etycznych, społecznych i patriotycznych, rozwijanie ich uzdolnień i zainteresowań, zachęta do twórczego myślenia. Bohaterami poprzednich edycji konkursowych byli: Mikołaj Kopernik, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, bł. ks. Stefan Frelichowski i sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.

Interdyscyplinarny charakter konkursu nie ułatwia przygotowania się do współzawodnictwa, bowiem wymaga większej samodzielności w zdobywaniu wiedzy z różnych dziedzin. Jednak zainteresowanie młodzieży tym konkursem nie maleje, co wyjaśnia twórca i organizator cyklu konkursów o wielkich Polakach ks. Paweł Nowogórski CSMA, tłumacząc, że młodzież przejęła wezwanie św. Jana Pawła II: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyniki konkursu św. Janie Pawle II – pamiętamy


Odpowiedź na pytanie 50., opublikowane w numerze 34/2015, brzmi: polski misjonarz-jezuita, który pracował z wielkim poświęceniem wśród trędowatych na Madagaskarze, beatyfikowany przez Jana Pawła II w 2002 r., to o. Jan Beyzym.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Wspólna droga - wkrótce inauguracja III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-21 11:25

Archidiecezja Lubelska

Przed nami uroczysta inauguracja III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.

W najbliższą sobotę, 25 września, w archikatedrze zostanie oficjalnie otwarty III Synod Archidiecezji Lubelskiej, który pod hasłem „Kościół - dom i szkoła komunii” został zwołany przez abp. Stanisława Budzika 25 marca 2019 r. Pandemia znacznie przesunęła w czasie zaplanowaną inaugurację, ale nie przerwała intensywnych prac przygotowawczych. Kilkaset osób z komisji synodalnych oraz kilka tysięcy członków parafialnych zespołów synodalnych: biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy podjęli modlitwę i refleksję nad kondycją Kościoła w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję