Reklama

Głos z Torunia

Jabłonowo

Najważniejsze wydarzenia

Niedziela toruńska 18/2017, str. 4

[ TEMATY ]

misterium

Aleksandra Wojdyło

Po raz trzeci Wzgórze Jabłonowskie przy sanktuarium bł. Marii Karłowskiej stało się Jerozolimą sprzed 2 tys. lat, w której rozgrywały się najważniejsze dla chrześcijan wydarzenia: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Misterium Męki Pańskiej 12 kwietnia zorganizowało Centrum Kultury w Jabłonowie przy współpracy szkoły podstawowej, gimnazjum, parafii pw. Chrystusa Króla, klasztoru Sióstr Pasterek oraz starostwa powiatowego w Brodnicy. Poprzedziła je Msza św. w klasztornej kaplicy, którą sprawował ks. kan. Grzegorz Tworzewski, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Jabłonowie, oraz ks. prał. Tadeusz Zaborny z Rypina. Młodzieżowa schola uświetniła liturgię oraz towarzyszyła śpiewem scenom misterium.

Reklama

Blisko 100-osobowa grupa aktorów amatorów w ponad godzinnym spektaklu przypomniała najważniejsze sceny ostatnich chwil życia Jezusa. Ścieżkami wokół klasztoru szli za Jezusem nie tylko widzowie, ale także osoby w skupieniu przeżywające tragiczne wydarzenia biblijne – tajemnicy miłości Boga do człowieka. Dodatkowa scena spotkania polskich świętych i błogosławionych: Jana Pawła II, Maksymiliana Kolbego, s. Faustyny i matki Marii Karłowskiej ze Zmartwychwstałym przypomniała, że Bóg powołuje wszystkich do świętości.

W rolę Chrystusa wcielił się Jakub Iwański. Maryję zagrała Magdalena Becmer, Apostoła Piotra – Jakub Kirsz, a Piłata – Paweł Nowak. Autorką scenografii oraz kostiumów była Marlena Smaga-Byrwa. Współpracą reżyserską i organizacyjną zajęła się Anna Berent. Ks. kan. Grzegorz Tworzewski użyczył głosu do komentarza biblijnego. – Nie byłoby możliwe zrealizowanie w taki sposób misterium, gdyby nie zaangażowanie i ogromna pomoc wielu ludzi oraz oczywiście sióstr pasterek – dziękowała Justyna Prajs, dyrektor Domu Kultury w Jabłonowie, autorka oraz reżyser tego wielkopostnego przedsięwzięcia.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Perlejewska Golgota

Po raz drugi 16 kwietnia w Perlejewie, w miejscowej remizie strażackiej, została przedstawiona inscenizacja misterium Męki Pańskiej, która wprowadziła zebranych w głębsze przeżywanie Tridum Paschalnego. W rolę aktorów wcieliła się miejscowa ludność, głównie członkowie Akcji Katolickiej oraz chóru parafialnego, a także wójt gminy Perlejewo Krzysztof Radziszewski, odgrywając rolę króla Heroda, który notabene w ogólnopolskim plebiscycie zajął drugie miejsce na najlepszego wójta w Polsce. Reżyserem była Bożena Bujno, pedagog z miejscowej placówki oświatowej. Misterium przyciągnęło wielu widzów, którzy z trudem pomieścili się w dużej estradowej sali miejscowej remizy. Wśród gości był wicemarszałek województwa podlaskiego Mieczysław Kazimierz Baszko, który na koniec zabrał głos, podkreślając, że codziennie powinniśmy starać się dostrzegać dobro w każdym człowieku. Ponadto przybyli liczni kapłani z diecezji drohiczyńskiej: ks. Henryk Nowak, ks. Jarosław Rzymski, ks. Zdzisław Jancewicz, ks. Zenon Czumaj, ks. Antoni Kunicki, ks. Romauld Kosk, ks. Wiesław Niemyjski, ks. Roman Szmurło, ks. Marcin Karpiesiuk, ks. Arkadiusz Siergiejuk, obecny był także gospodarz, inicjator i miejscowy proboszcz – ks. Roman Kowerdziej.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję