Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Weź i czytaj

Z ks. Krystianem Malcem, moderatorem diecezjalnym Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II w diecezji zamojsko-ubaczowskiej, rozmawia ks. Krzysztof Hawro

Niedziela zamojsko-lubaczowska 18/2017, str. 2

[ TEMATY ]

wywiad

DiecezjaSandomierska.pl

Św. Augustyn

Św. Augustyn

KS. KRZYSZTOF HAWRO: – Tegoroczna Niedziela Biblijna jest szczególna. Co jej nadaje takiego wymiaru?

KS. KRYSTIAN MALEC: – Powiedziałbym, że każda Niedziela Biblijna jest szczególna, ponieważ z tego, co wiem, Kościół w Polsce jest jedynym na świecie, który rokrocznie organizuje takie wydarzenie. Gdy przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II – ks. prof. Henryk Witczyk powiedział o tej inicjatywie Papieżowi Franciszkowi, usłyszał wiele słów uznania ze strony Ojca Świętego. W tym roku Niedziela Biblijna będzie jednocześnie 1. Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego. Warto nadmienić, że całość projektu swoim honorowym patronatem objął abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Jakie motto towarzyszy temu wydarzeniu?

– Są to słowa „Weź i czytaj!” usłyszane pewnego dnia przez św. Augustyna, pod wpływem których sięgnął on po pisma św. Pawła Apostoła. To wydarzenie ostatecznie przypieczętowało nawrócenie Augustyna. Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego ma być zachętą dla wszystkich członków Kościoła w Polsce, aby na nowo odkryć Księgę Pisma Świętego.

Reklama

– Na 1. Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego został wybrany List do Galatów. Dlaczego akurat ten list?

– Stało się tak dlatego, że w nim św. Paweł bardzo mocno podkreśla to, iż zostaliśmy usprawiedliwieni dzięki Ewangelii Jezusa Chrystusa, rozumianej oczywiście nie jako gatunek literacki, ale całe dzieło naszego Zbawiciela. Apostoł Narodów uczy nas, że dzięki posłannictwu Jezusa z grzeszników staliśmy się synami Bożymi. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że ta prawda jest nam dobrze znana, to musimy nieustannie pytać siebie samych: czy ja mam poczucie bycia dzieckiem Bożym, które dzięki sakramentowi chrztu św. stało się częścią Kościoła? Myślę, że bardzo dobrze stało się, że wybrano ten list z jeszcze jednego powodu. Mianowicie bardzo często zdarza się, że wiedza na temat Biblii ogranicza się przede wszystkim do samych tylko Ewangelii, które przede wszystkim są podstawą homilii czy katechez. Ale nie możemy zapominać, że Pismo Święte jest wielką biblioteką i każda z ksiąg niesie ze sobą prawdę objawioną, która została nam dana, żebyśmy nie musieli szukać „po omacku” drogi do nieba. Cieszę się, że położono akcent na księgę mniej znaną i komentowaną, ponieważ to może być impulsem do poznawania innych ksiąg biblijnych, tak Starego, jak i Nowego Testamentu.

– Jak Dzieło Biblijne w naszej diecezji będzie obchodziło ten dzień i cały Tydzień Biblijny?

– To zależy przede wszystkim od duszpasterzy, ponieważ każda parafia naszej diecezji otrzymała starannie przygotowane materiały, które pomagają w przeprowadzeniu obchodów Tygodnia Biblijnego. Wystarczy do nich sięgnąć i tym samym pomóc wiernym w poznawaniu Pisma Świętego, a co za tym idzie, samego Boga. Centralnym miejscem rozpoczęcia Tygodnia Biblijnego będzie nasza zamojska katedra, z której będzie transmitowana Msza św. za pośrednictwem Katolickiego Radia Zamość. Następnie w kolejnych dniach Tygodnia Biblijnego ja i ks. Sławomir Korona, wicemoderator Dzieła Biblijnego w naszej diecezji, odwiedzimy kilka wybranych parafii, aby tam wygłosić homilię w czasie wieczornej Mszy św., a po niej konferencję dotyczącą Pisma Świętego.

– Jakie inicjatywy podejmuje Dzieło Biblijne w naszej diecezji i kto jest za nie odpowiedzialny?

– Od 2014 r. jestem głównym moderatorem. Wcześniej tę funkcję pełnił ks. dr Gabriel Cisek. Od II poł. 2016 r. w prowadzeniu Dzieła Biblijnego pomaga mi ks. Sławomir Korona. Naszym głównym przedsięwzięciem jest prowadzenie trzyletniego Kursu Formacji Biblijnej. Obecnie uczestniczy w nim ok. 60 osób z różnych części naszej diecezji. Nasi kursanci w kolejnych latach zagłębiają się coraz bardziej w świat Pisma Świętego. W pierwszym roku skupiamy się na zagadnieniach ogólnych, wprowadzających do całości Biblii. Drugi i trzeci rok to czas poznawania poszczególnych ksiąg, a także geografii i archeologii biblijnej oraz historii zbawienia. Oprócz moderatorów Dzieła Biblijnego wykłady prowadzi także dr Bartłomiej Sokal, a w poprzednich latach pomagali nam także ks. Witold Bednarz i ks. Rafał Sarzyński. Obecny kurs odbywa się w budynku kurii diecezjalnej w Zamościu, ale jesteśmy „szkołą mobilną”, dlatego następna (również trzyletnia) edycja zostanie przeprowadzona od września 2017 r. do czerwca 2020 r. w Biłgoraju w budynku Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Ponadto w ramach działalności Dzieła Biblijnego od ponad stu tygodni na łamach diecezjalnego dodatku do „Niedzieli” ukazuje się co tydzień krótki artykuł biblijny, przybliżający najważniejsze postacie obydwu Testamentów. Stosunkowo nową inicjatywą jest strona internetowa www.slowodaje.net, prowadzona przez biblistów z naszej diecezji, na której codziennie pojawia się komentarz do Ewangelii bądź czytań z danego dnia, a także publikowane są artykuły dotyczące Starego i Nowego Testamentu, a także zagadnień okołobiblijnych, rzucających wiele światła na lekturę i zrozumienie przekazu Pisma Świętego. Redagujemy także nasz autorski internetowy słownik biblijny.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poddałem się operacji

Z o. Janem Górą – twórcą Ogólnopolskich Spotkań Młodych Lednica 2000 – rozmawia Agata Mazurek

AGATA MAZUREK: – Tytuł najnowszej książki Jana Grzegorczyka o Ojcu – „Święty i błazen” – jest nieco szokujący. Ojciec jest współautorem tej książki, więc rozumiem, że w pewnym sensie godzi się na określanie siebie mianem błazna.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję