Reklama

Niedziela Sandomierska

W mocy Ducha Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego, popularnie zwana Zielonymi Świątkami. W języku liturgicznym nazywa się ono Pięćdziesiątnicą, ponieważ właśnie pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku. Wypełnił tym samym swoją obietnicę: „Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie” (J 15, 26). Kościół przypomina, że Pięćdziesiątnica jest wypełnieniem i zakończeniem świąt paschalnych. Z kolei nazwa „Zielone Świątki” zapewne wzięła się stąd, że obchodzimy je w najpiękniejszej porze całego roku, gdy przyroda jest w pełnym rozkwicie. Kościoły, domy, obejścia przybierane są najczęściej młodymi brzózkami, a wszędzie wokół nas rozlewa się przepiękny widok.

W oczekiwaniu

Największe święta w Kościele mają swoje wigilie – oczekiwania. Również uroczystość Zesłania Ducha Świętego w wielu miejscach poprzedzona jest modlitewnym czuwaniem i przywoływaniem trzeciej Osoby Trójcy Świętej. Tak będzie np. w Sandomierzu, Tarnobrzegu czy Stalowej Woli. Te czuwania prowadzone będą przez osoby związane z Odnową w Duchu Świętym, z osobami przeżywającymi Seminarium Odnowy Wiary czy członkami Ruchu Światło-Życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypominam sobie, że w trakcie turnusów wakacyjnych rekolekcji oazowych wieczorem dwunastego dnia organizujemy z Diakonią Wychowawczą czuwanie przed Dniem Wspólnoty, który w Ruchu Światło-Życie przeżywany jest właśnie jako dzień Zesłania Ducha Świętego. Niewątpliwie dobre przeżycie i doświadczenie tej modlitwy powoduje, że wspólne spotkanie z uczestnikami innych turnusów nadaje dynamizmu i utrwala dotychczasowe Boże działanie w naszych sercach. Dodatkowo przy rekolekcjach pierwszego stopnia jest to o tyle istotne, że kolejny dzień – czternasty jest przeżywaniem ewangelizacji, czyli dzielenia się ze spotkanymi, często zupełnie przypadkowo, ludźmi doświadczeniem działania Boga w naszych sercach i świadectwem wiary.

Reklama

Odnowa w Duchu Świętym

Grupą szczególnie kojarzoną z działaniem trzeciej Osoby Trójcy Świętej jest Odnowa w Duchu Świętym. Ostatnim wielkim wydarzeniem towarzyszącym członkom tej wspólnoty było już dwudzieste drugie ogólnopolskie czuwanie na Jasnej Górze w dniach 19-20 maja. Zebranym towarzyszyły konferencje, modlitwa przed Chrystusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie, liczne świadectwa oraz koncerty uwielbienia. Centralnymi wydarzeniami obu dni była Eucharystia.

Jaka jest idea Odnowy w Duchu Świętym? „Odnowa w Duchu Świętym, zwana także Katolicką Odnową Charyzmatyczną, nie jest jednolitym ruchem o zasięgu światowym. W odróżnieniu od większości ruchów nie ma jednego założyciela lub grupy założycieli, nie ma też listy członków. Osoby i grupy łączy to samo doświadczenie. Stawiają sobie one również te same cele” – czytamy w preambule jej statutów. Ruch charyzmatyczny opiera się na założeniu, że chrześcijanie – podobnie jak w Kościele pierwotnym – są obdarowywani charyzmatami, którymi służą ku zbudowaniu wspólnoty Kościoła. Odnowa w Duchu Świętym gromadzi ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk, odnajdujących dzięki niej swoje miejsce w Kościele i świecie. Osoby te tworzą grupy modlitewne. Łączy ich chrzest w Duchu Świętym – podstawowe doświadczenie wiary, znane pierwszym chrześcijanom. Grupy modlitewne spotykają się co tydzień na modlitwie. Ważne jest uwielbienie Boga, słuchanie Słowa Bożego, nauczanie czy osobiste świadectwo życia uczestników. Na typowym spotkaniu występuje modlitwa spontaniczna czy modlitwa wstawiennicza. Są katechezy oraz grupy dzielenia się Słowem. Każde spotkanie grup Odnowy jest nieco inne. Pojawia się na nich adoracja Najświętszego Sakramentu, medytacja biblijna czy Msza św. Tak dla przykładu w Nowej Dębie spotkania wspólnoty odbywają się w każdy poniedziałek. Członkowie grupy rozpoczynają zebranie od Mszy św., następnie odbywa się czuwanie modlitewne w sali konferencyjnej lub w kaplicy domu rekolekcyjnego. Wyjątkowo Msza św. wspólnotowa w drugi poniedziałek miesiąca odbywa się w kaplicy domu rekolekcyjnego.

Reklama

Duch Święty, a dynamizm Kościoła

Pisząc o charyzmatach, przywołajmy założyciela Ruchu Światło-Życie ks. Franciszka Blachnickiego, który tak mówił: „Dary Ducha Świętego mają aspekt społeczny, służą budowaniu wspólnoty, dlatego powinniśmy prosić o nie w ramach wspólnoty”. Założoną przez siebie wspólnotę mocno związał z działaniem Ducha Świętego. Wśród filarów każdego oazowicza, tzn. Drogowskazów Nowego Człowieka czy dziesięciu kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej, znajduje się Duch Święty. Dlatego każdy wyjeżdżający na wakacyjne rekolekcje czy podejmujący całoroczną formację w Ruchu Światło-Życie poważnie zmienia swoje życie i patrzenie na otaczający go świat. Oto kilka świadectw bycia we wspólnocie i działania Ducha Świętego.

Ania Sroka: – Dzięki Oazie wydarzyło się dużo dobrych rzeczy w moim życiu i tak naprawdę spotkałam Chrystusa. To miejsce pozwala wzrastać mojej wierze i uświadamiać sobie, jak wielka jest miłość Boga i troska o mnie.

Klaudia Błądek: – Oaza jest dla mnie sposobem na poznanie i doświadczenie Boga w sensie dosłownym. Nie jest tylko poznaniem prawd wiary czy tego, jaki On jest. To droga do zrozumienia i odczucia na własnej skórze, jak wielki jest nasz Zbawiciel. Dzięki niej można zbudować osobistą relację z Panem Jezusem.

Kasia Łatka: – Bycie w Ruchu Światło-Życie to wielka niekończąca się i najlepsza na świecie przygoda! Integracja, zabawa, nawiązywanie przyjaźni, wspólne wędrówki, taniec, a przede wszystkim formacja, czyli rozwój. Dzięki wspólnocie jestem sobą. Oazy wakacyjne? Góry, śpiew, spotkania w grupach, modlitwa, nocne rozmowy, krem czekoladowy i milion innych. A to wszystko razem – czyli najlepiej. Na rekolekcjach poznałam piękno chrześcijaństwa. To trzeba przeżyć – polecam każdemu!

Reklama

Ola Boguń: – Pierwszego zetknięcia z oazą doświadczyłam, mając 13 lat, teraz mam 19 lat i mogę przyznać, że moje życie bez niej nie byłoby tak ciekawe. Najlepiej wspominam rekolekcje wakacyjne, gdy przyjeżdżaliśmy z wielką niewiadomą, a na końcu ciężko było nam się rozstać z tym klimatem, ludźmi i miejscem. Tam mogę odpocząć, zatrzymać się na kilka chwil i zastanowić się nad tym, co jest ważne. Próbuję zrozumieć wiarę, otworzyć swoje oczy i serce ku Chrystusowi.

Wakacyjna oferta

O rekolekcyjnej oazowej ofercie na wakacje już wcześniej pisaliśmy na łamach „Niedzieli Sandomierskiej”. Dziś pokrótce chcę pokazać inne propozycje „Wakacji z wartościami”. To też jest niewątpliwie wołanie Ducha Świętego w naszym kierunku. Wielu trudzi się, aby zorganizować wypoczynek połączony z wartościową ofertą. Dużym trudem jest również podjęcie się prowadzenia takiej formy aktywnego wypoczynku.

Zobaczmy, co w naszej diecezji Kościół ma do zaoferowania.

• „Odkrywamy na nowo”
Radomyśl nad Sanem. 24-29 czerwca, 1-6 lipca, 8-13 lipca, 15-20 lipca, 22-27 lipca, 29 lipca – 3 sierpnia.
Kontakt: ks. Marian Bolesta (marianbol@op.pl, tel. 513-080-701).

• „Na styku kultur”
Serpelice nad Bugiem. 24-30 czerwca.
Kontakt: ks. Łukasz Maliński (mallukasz@wp.pl., tel. 511-079-739).

• „Zakopane z buta”
17-23 lipca.
Kontakt: ks. Łukasz Wojciechowski (gumiscool@op.pl, tel. 504-010-790).

• „Misja KSM-owicza”
Brok nad Bugiem.
10-16 lipca.
Kontakt: ks. Tomasz Zdyb (katezet@op.pl, tel. 691-452-818).

• „Poczuj smak wakacji”
Wakacje w górach dla ministrantów i lektorów.
17-22 lipca.
Kontakt: ks. Krzysztof Sibiga (tel. 668-031-061).

2017-05-31 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Współpracownicy Ducha Świętego

Niedziela świdnicka 25/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Duch Święty

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Nocne czuwanie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego w Dzierżoniowie

Nocne czuwanie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego w Dzierżoniowie

Duch ludzki staje się mocny mocą Ducha Świętego. Taki właśnie duch ludzki, wspierany Duchem Świętym winien kierować życiem człowieka. Życie winno toczyć się wedle wymogów ducha, a nie ciała, gdyż wartości cielesne, materialne są przemijające – powiedział bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki przewodniczył uroczystej Eucharystii podczas diecezjalnego nocnego czuwania w wigilię Zesłania Ducha Świętego w kościele pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję