Reklama

Niedziela Częstochowska

Archidiecezja ma nowych prezbiterów

W bazylice archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie 3 czerwca 2017 r. abp Wacław Depo udzielił świeceń prezbiteratu 6 diakonom. – To sam Bóg powołuje i wybiera, a następnie namaszcza dla wypełnienia misji zbawienia – powiedział w okolicznościowej homilii Metropolita Częstochowski, który przyjął święcenia kapłańskie przed 39 laty dokładnie tego dnia

Niedziela częstochowska 24/2017, str. 1

[ TEMATY ]

neoprezbiter

Bożena Sztajner/Niedziela

Neoprezbiterzy z abp. Wacławem Depo i seminaryjnymi przełożonymi

Neoprezbiterzy z abp. Wacławem Depo i seminaryjnymi przełożonymi

W Katechizmie Kościoła Katolickiego (1564) czytamy: „Prezbiterzy, chociaż nie posiadają pełni kapłaństwa i w wykonywaniu swojej władzy są zależni od biskupów, związani są jednak z nimi godnością kapłańską i na mocy sakramentu kapłaństwa, na podobieństwo Chrystusa, najwyższego i wiecznego Kapłana, wyświęcani są, aby głosić Ewangelię, być pasterzami wiernych i celebrować kult Boży jako prawdziwi kapłani Nowego Testamentu”.

Tak właśnie się stało w sobotnie przedpołudnie w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Patronem rocznika nowych kapłanów (więcej o nich na str. IV-V) jest św. Jan Paweł II. Jako swoje zawołanie wybrali oni sobie jego słowa: „Musicie być mocni mocą miłości”. W czasie przyjmowania święceń neoprezbiterzy m.in. przyrzekli posłuszeństwo Metropolicie Częstochowskiemu i jego następcom. Zobowiązali się także do głoszenia słowa Bożego oraz sprawowania sakramentów.

Reklama

W homilii abp Depo nawiązał do czytań mszalnych. – Trzeba przyzywać darów Ducha Świętego. Trzeba wciąż powracać do miary Ewangelii Chrystusowej, a nie do ludzkich sondaży i oczekiwań. Trzeba nam nieustannie przerastać samych siebie i z uporem łaski szukać przebaczenia Bożego w sakramencie pojednania, aby wciąż odnowione w nas było synostwo Boga – powiedział. Arcybiskup zwrócił również uwagę na zagrożenia, jakie przynosi współczesny świat, i „codzienne doświadczenia niesienia wielkiego skarbu naszej wiary”.

Eucharystię z Ojcem Kościoła częstochowskiego koncelebrowali m.in.: biskup nominat ks. Andrzej Przybylski, księża z rodzinnych parafii neoprezbiterów, parafii ich praktyk duszpasterskich, a także wychowawcy i wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie na czele z rektorem ks. dr. Grzegorzem Szumerą. Byli także obecni przedstawiciele Kapituły Archikatedralnej, siostry zakonne, rodziny, przyjaciele i znajomi nowych księży.

Przed końcowym błogosławieństwem neoprezbiterzy podziękowali wszystkim za obecność na uroczystości święceń. W sposób szczególny dziękowali abp. Wacławowi Depo. Przypomnieli, że odtąd razem z nim będą świętować rocznicę święceń, Metropolita częstochowski został bowiem wyświęcony na kapłana 3 czerwca 1978 r.

2017-06-08 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi kapłani – słudzy

Niedziela bielsko-żywiecka 24/2017, str. 4

[ TEMATY ]

neoprezbiter

PB

Nowo wyświęceni kapłani naszej diecezji

Nowo wyświęceni kapłani naszej diecezji

Lud Boży potrzebuje przede wszystkim kapłana, który będzie wpierw słuchającym sługą Słowa Bożego, następnie wypróbowanym mistrzem modlitwy, a nade wszystko wiernym sługą zbawienia – mówił bp Roman Pindel do przyszłych kapłanów. 28 maja w bielskiej katedrze św. Mikołaja Pasterz naszej diecezji wyświęcił 13 nowych prezbiterów.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję